« Späť

Pre manželov: Manželská intimita bez nepríjemností

Pre manželov: Manželská intimita bez nepríjemností

Ak má byť manželská intimita príjemná a intímna, nemôže ísť iba o fyzickú intimitu. Obaja partneri potrebujú zažívať uvoľnenie a príjemnú atmosféru.

Ak bol deň náročný alebo skôr negatívny, je potrebné, aby si manželia „vyrobili“ pokoj a príjemnú citovú „bombu“. Najprv by sa mali krátko pomodliť, úprimne Bohu odovzdať všetko, čo prežili a prečítať si stať zo Svätého Písma. Iba Boh totiž dokáže dať pokoj,“ktorý prevyšuje každú chápavosť“ do každej situácie a dať nám istotu, že sme pevne v Jeho rukách. Z prirodzených vecí je fajn napr. pozrieť si spoločné fotky a príjemne si zaspomínať, pustiť si niekoľko obľúbených videoklipov alebo piesní, dať si osviežujúci nápoj, zaliať príjemnú relaxačnú arómu eukalyptu, mäty alebo obľúbenej vonnej esencie, ktorá zvlhčí sliznicu nosa a pomôže uvoľneniu mysle.

Manželskú intimitu môžu znepríjemniť falošné predstavy o sexe, ktoré vnucujú filmy a časopisy. Spodná bielizeň a negližé by malo vyjadrovať, že žena je princezná, nie prostitútka z verejného domu. Ženy pod tlakom vyzerať dosť sexi alebo vyzerať stále nejako inak pritom nakoniec zažívajú skôr poníženie ako vlastnú príťažlivosť- podvedome správne cítia, že tento druh oblečenia nie je dobrý.

Skutočný problém pri styku predstavuje bolesť. Najprv sa vyjadríme k správnej technike styku:

Pri samotnom akte je nevyhnutné, aby pošva ženy bola dostatočne vlhká. Vlhkosť pošvy aj v neplodných dňoch, keď je pošva suchá vzniká vzrušením- vnútorné svaly sa uvoľnia a z vnútorného prostredia vyteká hlien. Až vtedy je žena pripravená na vstup mužského orgánu. Ak sa tak stane skôr alebo – sa vlhkosť zabezpečí „nasilu“ lubrigačným gélom, slinením alebo vodou, sex bude bolestivý alebo budú pohlavné orgány po styku a nasledujúce dni bolestivé. Ďalší deň je sex ešte nepríjemnejší, keďže sa na podráždenú „ošúchanú“ sliznicu ženského orgánu vylúči kyslý hlien, ktorý nepríjemne štípe a páli. Žena a muž by pri intimite mali spolu otvorene komunikovať a učiť sa, čo je v daný moment pre toho druhého príjemné a vzrušujúce.

Bolesť pri styku u ženy je teda spôsobená buď nesprávnou technikou a nedostatočnou vlhkosťou alebo infekciou pohlavných orgánov, pričom môže ísť o oba prípady naraz.

Hubové, kvasinkové, plesňové a chlamídiové infekcie, ktoré možno ľahko získať na kúpaliskách, teba riešiť liečbou. Pri ľahších formách pomôžu dostupné krémy- Canesten..., ktoré musí používať aj partner. Muži väčšinou nemajú žiadne prejavy týchto infekcií, ale môžu ich prenášať- ak sa teda bude liečiť iba jeden z partnerov, bude to bludný kruh. (Pozor – u žien je 50% bezpríznakových- takže nič okrem bolestivého styku nenaznačuje, že by trpeli nejakou infekciou. U mužov je bezpríznaková väčšina- takže muž môže prenášať kvasinky alebo plesne bez toho, aby on nejaké nepríjemnosti pociťoval). Pri akútnejších stavoch je potrebná antibiotická liečba. Celkovo preventívne by ženy mali používať produkty pre intímnu hygienu- Lactacyd, Intimo...

Dôležitou zásadou je tiež vyprázdnenie močového mechúra u oboch partnerov pred stykom, inak dochádza k ľahkým, ale nepríjemným bakteriálnym infekciám.

Muž môže pri styku zažívať bolesť, ak má tzv. prirastenú uzdičku a pri styku cíti ťah, akoby sa mu pohlavný orgán trochu ohýbal ako luk. Tento problém je potrebné riešiť malým bezbolestným chirurgickým zákrokom.

Inou kategóriou nepríjemností je vážny nedostatok dôvery. Môže ísť o hlboké sklamanie sa v partnerovi v dôležitej oblasti, často po manželskej nevere alebo po zistení zásadného klamstva zo strany partnera. Zvlášť pre ženu je potom náročné sa psychicky preniesť cez problém a intímne sa odovzdať partnerovi. Tu je na mieste pracovať na obnovení dôvery, no byť opatrní, aby absencia intimity nebola príliš dlhá. Netreba váhať ani s vyhľadaním pomoci a nezostávať s problémom hoci ako dvojica sami.

Cieľom tohto článku nebolo partnerov vystrašiť., ale pomôcť na ceste k vzájomnému zblíženiu. Ako hovorí Božie Slovo „ Poznajte pravdu a pravda vás oslobodí.“

Zdroj obrázku: https://i.ytimg.com/vi/HW71qHmrbKU/maxresdefault.jpg

Copyright: mojakomunita.sk

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
[...] Preto, aby sa to zmenilo, ale netreba urobiť až tak veľa. Je potrebné, aby partneri dbali na úplné vyvrcholenie na oboch stranách takmer pri každom styku. Poproste partnera/ku, aby vždy hovoril/a... [...] Čítať viac
Odoslané 10.1.2017 13:16.
Velmi dolezite je pocuvat manzelku. Teda spalna musi byt zariadena podla jej chuti. Viem, ze pre muzov to na zaciatku moze byt frustrujuce. Akvsak, ze cez bozky, objatia a krasne slova, niekedy aj kvety, vnima, ze je pre svoho muza dolezita a dovera rastie, mozno po 10-20 minutach sa jej telo uplne premeni a partneri zaziju skutocny mysticky rozmer sexuality. Nieco neuveritelne.
Odoslané 22.7.2017 12:13.
Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Odpustky znamenajú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny... Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).
Ruženec a Páter Pio

Ruženec a Páter Pio

Svätý Pio z Pietrelciny jedného dňa povedal: „Satan sa zameriava na zničenie tejto modlitby, ale nikdy sa mu to nepodarí: je to modlitba Tej, ktorá víťazí nad všetkým a všetkými. Je to Ona,...
Boja sa zlí duchovia naozaj ruženca?

Boja sa zlí duchovia naozaj ruženca?

Zatiaľ, čo jedna skupina veriacich modlitbu ruženca miluje a nedá na ňu dopustiť, iná ju priam nemôže vystáť a zdá sa jej nudná, zastaralá a možno i zbytočná.
(NE)dojčenie

(NE)dojčenie

Trvalo mi takmer dva roky, kým som sa odhodlala napísať tento príspevok. (Už na začiatku chcem napísať, že je to určené hlavne pre ženy. A že ak to niekto cíti/l podobne, kľudne môže zdieľať, nech sa to dostane ku každej žene, ktorá si práve toto potrebuje prečítať).
Odcudzenie sa v manželstve sa dá prekonať

Odcudzenie sa v manželstve sa dá prekonať

Vzájomné odcudzenie sa partnerov v manželstve sa hodnotí ako závažnejší problém ako neustále nezhody a hádky. JE MOŽNÉ ho však PREKONAŤ! Ľahostajnosť a nezaujatosť o to, čo žije ten druhý, takmer žiadne spoločné záujmy či aktivity mimo povinností začínajú z vášho manželstva robiť „pracovný tábor“, do ktorého sa vám, samozrejme, začína nechcieť vracať. Javí sa, že nemá zmysel udržiavať niečo také umelo...
Príďte na charitatívny beh BEH KALVÁRIOU 2023

Príďte na charitatívny beh BEH KALVÁRIOU 2023

Po vydarenom nultom ročníku sa aj tohto roku uskutoční v Považskej Bystrici 3.6.2023 charitatívny Beh Kalváriou, ktorého výťažok bude venovaný Filipkovi a Jessice na podporu ich finančne náročnej liečby.
Ježiš, Tebe som to urobil!

Ježiš, Tebe som to urobil!

Matka Tereza dvíha dlaň a ukazuje 5 prstov. Jej znak, ktorý hovorí: „TEBE SOM TO UROBILA!“ Toto gesto používa, keď prejavuje milosrdenstvo, keď dvíha malomocného, ale tiež vtedy, keď ju chcú oslavovať médiá.
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami býva častá. Hovoríme, že je normálna, ale je aj dobrá? V slovenských pomeroch sa „bojový stav“ medzi súrodencami (mladšími či staršími, dokonca dospelými) vyskytuje ako bežný jav. Náhle nás potom zarazí, že niektoré národy prirodzene vedú deti k vzájomnej súdržnosti, láske a rešpektu bez porovnávania a večného vzájomného súťaženia. Ako to potom s tou súrodeneckou rivalitou skutočne je?
Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.
Modlitba za pápeža Františka

Modlitba za pápeža Františka

Stáť na čele Cirkvi je zodpovednou a náročnou úlohou. Svätý otec potrebuje podporu mnohých modlitieb, aby pod vedením Ducha Svätého mohol vykonávať svoje poslanie a mal k tomu potrebnú múdrosť, silu a zdravie.
NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

Nedeľa sa stala súčasťou „weekendu“ a v našom chápaní sa doslova dostala na chvost týždňa. Pre prvých kresťanov to však vždy bol prvý deň, ktorý dával orientáciu pre celý nový týždeň. V tetjo časti sa dozviete o význame a rizikách, ktorým je vystavený Pánov deň nielen zo strany spoločnosti, ale aj v postoji mnohých veriacich.
Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

O Márii Magdaléne čítame v Lk 8,2, že z nej Pán Ježiš vyhnal 7 zlých duchov. Mnohí to spájajú s hriechom v sexuálnej oblasti. Evanjeliá však nič také neuvádzajú. V tejto časti podávam pohľad na túto biblickú postavu, ako ho nachádzame v Svätom písme. Prajem Vám príjemné počúvanie.
Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Slovenská spoločnosť a Cirkev má skúsenosť s prvou a druhou vlnou pandémie.
Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza je publikovaná s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Videokatechéza pre rodiny 1: Vo svetle slova

Videokatechéza pre rodiny 1: Vo svetle slova

S osobným dovolením publikujeme videokatechézu Prof. Františka Trstenského pre rodiny.
Domáca cirkev podľa vzoru prvých kresťanov

Domáca cirkev podľa vzoru prvých kresťanov

Prednáška na počúvanie Prof. Františka Trstenského
Modlitba sv. Františka Saleského v starobe

Modlitba sv. Františka Saleského v starobe

Pane, ty vieš lepšie ako ja, že zo dňa na deň starnem a jedného dňa budem starý. Chráň ma pred myšlienkou, že musím pri každej príležitosti a ku každej téme niečo povedať. ...