2.pôstny týždeň

« Späť

Cesta k slobode

Cesta k slobode

„Či nie to je pôst, ktorý sa mi ľúbi, keď rozviažete zväzky zločinné a roztvoríte zvierajúce putá." Iz 58,5a  

Majú vôbec kresťania „zločinné zväzky" a tolerujú nejaký útlak, otroctvo, neslobodu nielen v duchovnom zmysle ? Kdeže ! (Iba žeby sme podvádzali na daniach, opisovali s ľahkosťou pri skúškach, kopírovali cudzie fotky a potom ich vydávali za svoje alebo mali taký malý hrací automatík, ktorý vlastne „pomáha" ľuďom a to flirtovanie so spolužiačkou by mojej priateľke aj tak nevadilo..)

Naše zväzky so zlom zraňujú Boha, pretože vidí, ako nás ničia, ako nás zavádzajú a našepkávajú nám, že s Ním to nemá zmysel a bez Neho by nám bolo ľahšie...

Božie putá a putá zlého

Boh si nás púta „lanami lásky"- dáva nám krásne veci a úžasných ľudí, prihovára sa nám, je tu pre nás vždy, myslí na detaily v našom dni, no dáva nám aj úplnú slobodu, kedykoľvek Ho odmietnuť, odísť od Neho, aj keď vie, že to pre nás nie je dobré.

Zlý si nás púta pascami- využije našu slabosť, počká kým sa chytíme a potom nás už nie je ochotný pustiť len tak...Pripomenie nám všetko, čo sme si od neho „požičali" a vyhráža sa.

Je potrebné si uvedomiť fakt, že ani jeden zväzok so zlom nie je slobodné držanie rúk, keď sa môžeme pustiť kedy chceme ... sme priviazaní na vodítko – a keď nás zlý potiahne pôjdeme, kam bude chcieť on, hoci my tam ísť nebudeme chcieť. Preto hoci nechceme ohovárať, slovne doriadime najlepšiu kamarátku, nechceme sa hnevať, ale nemôžeme si pomôcť, chceme sa pravidelne modliť, ale nedokážeme to. Niekde vzadu je zlý, ktorý nás drží na vodítku hriechu, s ktorým sme kedysi nejakým spôsobom súhlasili , bráni nám konať dobro a tiež oddialiť sa z jeho vplyvu. Pamätajme, že neodpustenie má neskutočnú silu : „odpusť nám naše viny ako i my..." „ak vy neodpustíte, neodpustí sa ani vám".

Dobrá správa

Nemusí nás chytať depresia z toho, ako to všetko poriešiť a či je to vôbec možné. Je tu Niekto mocnejší, kto porazil každý hriech a zlo a ani ten náš pre Neho nebude problém.

Tento týždeň skúsme spolupracovať s Ježišom a rozväzovať zväzky, ktoré nás spútavajú so zlom.

Ako na to ?

  • Buďme pred sebou a Bohom úprimní .
  • Opýtajme sa samých seba, či sú nejaké veci, v ktorých sme robili kompromisy so zlým.
  • Poprosme Ducha Svätého, aby nám pomohol.
  • Rozhodnime sa odpustiť konkrétnym ľuďom za konkrétne veci.
  • Oľutujme hriechy a poprosme Boha o odpustenie.  
  • Skúsme tento postup zopakovať celý týždeň. 

 

Prečítajte si tiež

Pôst, ktorý sa páči Bohu

Pôst, ktorý povzbudzuje

Pôst, ktorý dáva

Zdroj obrázku : www.mhughu.com

Predchádzajúci Ďalej