« Späť

Odluka cirkví od štátu. Financovanie na Slovensku a vo svete

Odluka cirkví od štátu. Financovanie na Slovensku a vo svete

Na základe výsledkov sčítania ľudu v roku 2011 tvoria veriaci viac ako 70% obyvateľov Slovenska. Ako je nastavený rozpočtový systém financovania cirkví? Čo by spôsobila odluka? Aký je „správny“ model financovania cirkví na Slovensku?

Téme odluky cirkví od štátu sa venuje v poradí už 31. vydanie Praktickej príručky pre každého kresťana z edície Viera do vrecka. Edíciu prináša už tretí rok saleziánske Vydavateľstvo Don Bosco, ktoré patrí medzi najväčšie kresťanské vydavateľstvá na Slovensku.

Júlová edícia s názvom „Odluka cirkví od štátu“ sa zameriava na vzťah štátu, cirkví a náboženských spoločností, ktoré sú ovplyvňované mnohými faktormi. Príručka ponúka praktický prehľad historického vývoja a model financovania cirkví vo Francúzsku, v Spojených štátoch amerických, Taliansku, Nemecku, Švajčiarsku či Španielsku. „Sme radi, že môžeme verejnosti priniesť pohľad aj na túto citlivú tému“, povedal riaditeľ Vydavateľstva Don Bosco, Ján Miško.

Na základe výsledkov sčítania ľudu v roku 2011 tvoria veriaci viac ako 70% obyvateľov Slovenska. Slovenská republika vníma cirkvi a náboženské spoločnosti vo svojich oficiálnych dokumentoch ako dôležitú súčasť kultúrneho sociálneho života štátu. Ako je to s ich financovaním? Ako je nastavený rozpočtový systém financovania? Čo by spôsobila odluka? Aký je „správny“ model financovania cirkví na Slovensku?

Aj na tieto otázky odpovedá na 40. stranách praktická príručka s názvom „Odluka cirkví od štátu“, ktorej autorom je Marián Cipár, dlhoročný spolupracovník Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví v Bratislave.  „Hovoriť o financovaní cirkví a náboženských spoločností neznamená hovoriť len o tom, koľko štát cirkvám dáva. Je potrebné povedať, že neexistuje ideálny alebo univerzálny model vzťahu štátu a cirkví. Je to o solidarite, záujme a pochopení života v cirkvi. V tomto prípade odluku štátu a cirkví nemusíme brať ako čosi negatívne, ale ako výzvu pre našu angažovanosť v živote tej – ktorej cirkvi“, povedal Cipár.

Na záver príručky je spracovaný podrobný prehľad (tabuľka) cirkví a náboženských spoločností v SR, počet veriacich, ktorí sa k nim hlásia, počet duchovných, poskytnutá suma zo štátneho rozpočtu v roku 2012, ako aj priemerný mesačný plat duchovných.

Viac na www.donbosco.sk

Peter Novák

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Upútavka knihy vyzerá veľmi dobre.
Odoslané 18.7.2013 12:27.
Ono to môže mať aj podobu odluka štátu od Cirkvi... určite je to téma, ktorú je potrebné otvoriť na oboch úrovniach, len sa obávam, že je neskoro...
Odoslané 19.7.2013 17:32.
Odluka cirkvi neublíži a ani nepomôže.Na miestnej úrovni už dotujú cirkev miestni oligarchovia ,aby sa ukázali v dobrom svetle tak vždy hodia pár drobných na cirkev,preto ani miestny kňazi si nedovolia kritizovať politiku v obci,ale radšej niekde v Bruseli.Peniaze v cirkvi nie sú problém.Problémom je duchovný úpadok cirkvi.Nepokrstení vnúčikovia ,deti žijúce v konkubináte so svojimi rodičmi pod jednou strechou a babičky aj rodičia v kostole na prijímaní, alebo deťom dajú v nedelu do ruky dialkový ovládač a oni idú sami do kostola, nazývať podivne bohatých a mocných ako velmi dobrých ludí ,to je väčší problém ako peniaze.Autorita cirkvi končí na prahu pri východe kostola ,vonku už platia iné zákony.Počas týždňa sa ludia klaňajú iným pánom.Peniaze boli aj budú,o peniaze sa netreba strachovať,ked ich je privela tak sa väčšinou rozhádžu na zbytočnosti.
Odoslané 20.7.2013 10:46.
Zaujímavý postreh. Mnohé zo spomínaných skutočností sú, žiaľ, realitou, no netreba zostať v negatívnom ponímaní, skúsme sa viac modliť a hoc len malou mierou prispieť k zlepšeniu prežívania viery v našom okolí. Veď vždy platilo, že príklady priťahujú, tak začnime od seba, nech je to nielen vidieť, ale aj cítiť. V prípade spomínanej odluky by som sa celkom tešila, lebo sa konečne preberieme z letargie a začneme si vážiť to, čo máme - poklad viery pretavený do konkrétnych situácií života - rovnako to platí pre nás laikov, ako aj pre našich duchovných.
Odoslané 2.8.2013 15:29 ako reakcia na tibor devaty.