Názov, pri ktorom mi bliká pomyslená "kontrolka v hlave". (Recenzia na film o Chiare Lubichovej na CineLux - https://cinelux.sk/programs/chiara_lubichova)
Chiara Lubichová: https://cinelux.sk/programs/chiara_lubichova
Pozrela som si tento film s takým odstupom, lebo som počula o hnutí Fokoláre, ktoré táto Chiara založila. Bolo to cez 2. svetovú vojnu, kedy - a to som prekvapená - ľudia nemohli čítať evanjelium bez prítomnosti kňaza, ktoré ju vlastne inšpirovalo pomáhať chudobným a opusteným. Najskôr však vraj počula hlas, ktorý hovoril: "Celkom sa mi odovzdaj."
Chiara pochádzala z rodiny, ktorá paktovala s komunistami. Fašisti okupovali Taliansko, ktoré anglo-američania napádali kvôli fašistom... V Taliansku boli vtedy dve skupiny, jedna na strane fašistov, druhá na strane komunistov. Chiara mala kamarátov medzi oboma skupinami.
V súčasnosti je bežné čítať evanjelium kdekoľvek a môže ho čítať, kto chce. Aj keď niektorí kňazi tvrdia, že si človek-laik nemá vysvetľovať Písmo podľa seba, ale sa má spoliehať na vysvetlenie kňaza. Čo sa týka mňa, vždy som si čítala Písmo aj s vysvetlivkami a samozrejme aj kázne k evanjeliu v nejakom katolíckom periodiku.
Keď som prvýkrát o hnutí Fokoláre počula, tak mi divné nič nepripadalo, proste som si povedala, laická misionárka... lebo nebola ani mníška či rehoľná sestra, ale zasvätená laička vo svete. Neskôr som sa dopočula, že tam nebolo všetko katolícke, vraj nejaké bludy (protikatolícke učenie).
Na konci filmu je povedané, že sa jej podarilo zlepšiť vzťahy s rôznymi náboženstvami - pravoslávnymi kresťanmi, moslimami a hinduistami. Musím k tomu pridať len komentár o tom, že katolíci by mali hlavne ohlasovať evanjelium tak, aby neveriaci ľudia dosiahli spásu (modlitbou, slovom, skutkom). Ale ak sú tieto oslovené náboženstvá a ľudia v nich aj po rokoch stále hinduistami, moslimovia či právoslávni, tak sa potom vlastne nič nezmenilo a každý si žije tú svoju vieru, to svoje náboženstvo a nemá vlastne záujem o evanjelium, Pána Ježiša Krista a spásu (život v nebi).
A to spájanie či univerzálne bratstvo mi silno pripomína "jedno svetové náboženstvo", čo nemá nič spoločné s evanjeliom. Tak mám v podstate stále zmiešané pocity z toho všetkého...
Tento film je ako životopisný príbeh, respektíve príbeh o vzniku hnutia Fokoláre vcelku dobrý. Kto však nemá rád vojnové filmy (ako ja), ten bude cez film trochu trpieť. Bombardovanie, útlak, nenávisť na každom kroku a k tomu ešte aj vypočúvanie tých, od ktorých by ste to najmenej čakali, biskupov. Nepáči sa mi, že títo biskupi (ako často aj iní ľudia a laici vyžadujú nejaké súhlasy a podpisy, sľuby rôzneho druhu...) napríklad žiadali, aby Chiara o celom vypočúvaní nič nehovorila pod trestom ťažkého hriechu! To bol trochu útlak a vôbec, nie je to niečo, čo Pán Ježiš zakazoval?: "Neprisahajte!" To jest nesľubujte a už vôbec nie na Bibliu či na Pána Boha.... Hudba je tiež dobrá, čo mne vyhovuje, keďže filmová hudba by mala byť aspoň taká dobrá ako film, alebo lepšia, ak sa na film skoro nedá pozerať.
Aj na Slovensku komunisti nerobili dobro počas druhej svetovej vojny či po nej. Mali v zuboch vtedajšiu katolícku Cirkev a ako som sa dozvedela, spaľovali všetko katolícke, čo sa im dostalo pod ruku, prepadli aj slovenského biskupa Kmeťka a vzali všetko, čo tam mal, aby sa nepokračovalo s misijným zápalom, ale skôr v područí komunistickej ideológie. Teraz sa komunizmus dostal do celého sveta a kde je tá záchrana, ktorá má prísť? Keď je stále v nedohľadne zasvätenie Ruska Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie či intronizácia Krista Kráľa politikmi a biskupmi, aby sa Slovensko dostalo na tú úroveň, ktorú aj Panna Mária ohlasuje pri každom zjavení a upozorňuje svoje deti, aby zlepšili svoje životy a odvrátili sa od každého zla?
V súvislosti s misijným poslaním si môžete prečítať tento nemalý zoznam misionárov, ktorí pracovali usilovne a často až na smrť pre Pána Ježiša Krista a Jeho evanjelium, ako aj 2. číslo časopisu Missio.
Ďakujem za prečítanie.