blog - slovensky

Otvorený list v rámci stáda…

Drahý brat Michal! Oslovujem Ťa takto, pretože nosíš vo svojom srdci tú istú pečať jedného krstu a Kristovho kňazstva.
Read More About Otvorený list v rámci stáda… »

Odpustenie

Pôst je aj časom pokánia, z ktorého pramení odpustenie a nový začiatok - zmierenie.
Read More About Odpustenie »

A teraz čo?

Dostávam prekvapivo často otázku, čo vlastne robím, keď nemám omše.
Read More About A teraz čo? »

Otcova sláva

„Osláv svojho Syna, aby Syn oslávil teba.“
Read More About Otcova sláva »

Keď sa pastier stane vlkom

Ani vo sne mi nikdy nenapadlo, že raz ako kňaz poviem to, čo som povedal dnes. A hneď viackrát.
Read More About Keď sa pastier stane vlkom »

Predvianočná paródia

Príprava na Vianoce je v plnom prúde. Z médií začínajú znieť koledy, z domov postupne rozvoniavajú medovníčky a korona-nekorona, obchodné domy praskajú vo švíkoch. Nedávno som neodolal a do jedného z nich som nazrel. Z čírej ľudskej zvedavosti. Čo nazrel, ja som sa po tom novodobom chráme rovno prešiel. A musím priznať, že som z neho vychádzal v povznesenej nálade.
Read More About Predvianočná paródia »

Pokoj: pozdrav a dar

V noci zo soboty na nedeľu bola divoká búrka. Takú si v Albánsku nepamätám. Lialo ako z krhly, fara sa triasla pri každom hrome a daktorý zablúdený blesk mi úspešne odpálil modem. Náročné ráno po krátkej noci bolo už menej upršané, miestami bolo dokonca vidieť hviezdy. Keď sme sadali do autobusov, Slnko bolo ešte kdesi za humnami v perinách. Tirana bola na nepoznanie. Nedeľa ráno a všade národa... Premávka ako nikdy... Však Pápeža tu nemáme každý deň...
Read More About Pokoj: pozdrav a dar »

„Trochu si odpočiňte“ (Mk 6,31)

Poznáte to. Sú chvíle, niekedy celé dni, keď nevieme, čo skôr. Horia termíny, zadané úlohy sa stíhajú len s odretými ušami, výsledky nenapĺňajú očakávania a k tomu všetkému akoby dochádzala chuť niečo robiť. Už len vydržať. Už len pár hodín do konca služby či pracovnej doby. Ešte trošku a bude víkend. Alebo prázdniny. Alebo dovolenka. Jednoducho koniec. Čas, keď sa konečne zastaví kolotoč. Aspoň na chvíľku.
Read More About „Trochu si odpočiňte“ (Mk 6,31) »

Naplnené očakávanie

Každý, kto vyrastal v rodine vie, ako očakávanie narodenia dieťaťa zmení celý jej chod. Zrazu sa všetko točí len okolo toho človiečika, ktorý sa má narodiť. Akosi prirodzene idú do úzadia všetky ostatné veci. Nie preto, že by boli nedôležité. Jednoducho preto, že nás bude v rodine o jedného viac. A to mení naozaj všetko. Miesto v dome, naše vzájomné vzťahy, ktoré budú obohatené o ďalšieho člena rodiny, mení sa ekonomická situácia… Všetko.
Read More About Naplnené očakávanie »

Ako deti

Vždy nad nimi žasnem a čím viac času s nimi trávim, tým viac spoznávam, prečo z Ježišových úst znie: „Ak sa neobrátite a nebudete ako deti, nevojdete do nebeského kráľovstva“ (Mt 18,3).
Read More About Ako deti »

Zatiaľ asi ešte nie...

Môj posledný blog bol o zážitku zo stopovania. Na ceste ostanem aj teraz, pretože cestovanie ku mne akosi patrí. Rád spoznávam nové miesta a rovnako rád sa vraciam na staré známe… To sa často dotýka srdca lepšie, ako dobré víno.
Read More About Zatiaľ asi ešte nie... »

Dva svety

Rád brávam stopárov. Aj preto, že som kedysi dosť cestoval práve týmto najlacnejším spôsobom. Teraz už menej, ale predsa sa občas pritrafí...
Read More About Dva svety »

A Svetlo vo tmách svieti

Naše slovenské slovo „Vianoce“ pochádza zo spojenia latinských slov via a nox, teda cesta a noc. Slávenie Vianoc akoby bolo pokračovaním adventu, času očakávania, v ktorom nás Pán pozýva bdieť a tak očakávať jeho príchod, ktorý nastáva práve teraz. V tomto „teraz“ Vianoc, v tejto noci nám už svieti pravé Svetlo, ktoré prišlo na svet (por. Jn 1,9).
Read More About A Svetlo vo tmách svieti »

otec Ernest

Narodil sa na sviatok sv. Lukáša v roku 1928 v Troshane v Albánsku.
Read More About otec Ernest »

Tebe slovenská spieva (?) krajina...

15. septembra bol štátny sviatok. Niekto možno ani nevedel prečo a len zaregistroval predĺžený víkend. Započul som aj výroky ako: „Je nejaká Sedembolestná či čo zasa.“ Nuž, hej, oslávili sme sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.
Read More About Tebe slovenská spieva (?) krajina... »

Nebudem voliť

Tak sa stalo, že odkedy mám volebné právo, bude to prvýkrát, čo nepôjdem voliť. Vysvetlím...
Read More About Nebudem voliť »

O crux, ave spes unica!

Keď bol sv. Ján Pavol II. pred trinástimi rokmi v Petržalke na Sviatok povýšenia sv. Kríža, viackrát zopakoval: „O crux, ave spes unica! – Zdrav buď, kríž, nádej jediná!“
Read More About O crux, ave spes unica! »

Naučme sa čakať

Čakanie na autobus či vlak, na výplatu, na telefonát, mail, už asi menej na list. Život je plný čakania... V rade pri pokladni či na výsledok skúšky. Čakanie je nevyhnutnou súčasťou každého dňa. A predsa je to niečo, čo stále viac zabúdame a v dnešnom uponáhľanom svete možno... možno aj odmietame.
Read More About Naučme sa čakať »

Nie je mi to jedno!

Som presvedčený, že nám nemôže byť jedno, čo sa okolo nás deje. Bez ohľadu na to, či je to v Paríži, Kábule, Kyjeve, Irkutsku, Kapskom Meste alebo v Hornej Maríkovej. Proste nám to nemôže byť jedno!
Read More About Nie je mi to jedno! »

Na nezaplatenie

Korupcia na školách v Albánsku je desivá. V niektorých prípadoch študenti na skúšku prichádzajú s obálkou, lebo vedia, že ak obálka nebude súčasťou testu, tak zápis do indexu nebude súčasťou skúšky...
Read More About Na nezaplatenie »

Také jednoduché...

Občas sa zamýšľam nad tým, aký je rozdiel medzi tým, keď je niečo ľahké a keď je niečo jednoduché.
Read More About Také jednoduché... »

Výzva

Sestry Služobníčky Najsvätejšej Eucharistie z Iraku posielajú toto posolstvo (preklad trošku kostrbatý, ale zmysel dáva) :
Read More About Výzva »

Vstať s Ježišom a Máriou

Myšlienky Pápeža Františka z Filipín v mojom náhlivom preklade...
Read More About Vstať s Ježišom a Máriou »

Svätý Ignác (o referende?)

Neviem. Ale o rodine určite. A tak... v týchto dňoch... áno, aj o referende. Aspoň mi to tak príde... Aha, úryvok z jeho Listu Efezanom, ktorého časť v týchto dňoch nachádzame v Liturgii hodín:
Read More About Svätý Ignác (o referende?) »

Zasvätenie

O zasvätení, jeho rozpoznaní, odvahe risknúť ho a vernosti v jeho prežívaní by sa dalo písať veľa, veľmi veľa. A vlastne... Teraz, v Roku zasväteného života sa aj píše. Preto sa obmedzím len na pár myšlienok.
Read More About Zasvätenie »
Showing 1 - 25 of 108 results.
Items per Page 25
of 5