« Back

Prečo hovoriť o svojich potrebách

Nie, nikoho nepovzbudzujem robiť ostatným výčitky, že sa cítime nešťastní, nenaplnení a frustrovaní z toho, čo ten druhý nerobí a podľa nás by mal. Ale každého povzbudzujem, aby sa učil hovoriť, čo potrebuje.

Zdravá komunikácia: Ja ti poviem, čo potrebujem a ty mi povieš, čo potrebuješ.

"Nemáme moc telepatie alebo práve zhodnotiť, že poznáme myšlienky, motívy, pocity, či potreby toho druhého. Je mojou úlohou povedať ti, čo sa deje v mojom vnútri." Danny Lee Silk

Wow, toto sú podnety, ktoré denne menia môj pohľad na vzťahy, moje očakávania z nich a moje pochopenie, ako ich ja sama môžem žiť lepšie, zrozumiteľnejšie, efektívnejšie a láskyplnejšie. Sú to pecky.

Veľa krát sa čudujem, že ma vzťahy frustrujú, deprimujú a nenapĺňajú a spočíva to práve v tom, že očakávam, že mi druhí prečítajú myšlienky, uhádnu, čo si prajem, nad čím premýšľam, o čom snívam a čo potrebujem. Často máme pocit, že prejavom lásky môže byť iba niečo, čo ľudia pre nás urobia CELKOM sami od seba. Musia uhádnuť a ulahodiť našim potrebám, či chúťkam, inak to neplatí, inak sa to neráta.

Naučila som sa, že rovnaké množstvo lásky a rozhodnutia pre vzťah vyžaduje, ak svoje potreby komunikujeme. Aj vtedy totiž druhá strana môže zaujať odmietavý postoj, byť ľahostajná, nevziať si k srdcu to, že sme im odkryli svoje vnútro a odhalili svoju zraniteľnosť. Zmysluplná a zdravá komunikácia je a má byť založená na vzájomnej dôvere.

Často okolo seba vidím ľudí, ktorí vo vzťahoch fungujú tak, že druhému neprejavia svoje potreby, pocity nedostatku, či nenaplnenia, ale zároveň dramaticky a teatrálne komunikujú svoju nespokojnosť. Všemožne komunikujú, že ten druhý nerobí pre vzťah dosť, málo sa snaží, málo sa zaujíma. Nakoniec však, nech ten druhý spraví čokoľvek, nikdy to nie je presne to, čo mal urobiť. Nikdy to nie je dosť dobré. Môže mať najlepší úmysel na svete, ak sa netrafí do očakávania, dostane kopanec a odmietnutie. A druhá strana má zmiešaný pocit víťazstva, že svojmu priateľovi/partnerovi dokázala, aký je nemožný a pocit prehry, pretože všetky jej potreby zostávajú nenaplnené. Toto je cesta k rozchodu, rozvodu, zničenému vzťahu.

Naozaj začínam vidieť, ako veľmi je tento scenár rozšírený v tých najkreatívnejších obmenách všade okolo mňa. Diabol je nesmierne kreatívne v ponúkaní inšpirácií, prečo považovať za prejav lásky iba to, čo ten druhý spraví sám od seba. Neustále nás bude zameriavať na toho druhého a ukazovať jeho nedostatky. Prečo? Pretože prišiel z vášho vzťahu ukradnúť všetku lásku, úctu, pozornosť a túžbu po spojení. On vás vovedie do toho, aby ste si vytvárali voči tomu druhému bezpečnú vzdialenosť, vedie vás do poloprávd a skrývania vlastného smútku, sklamania, či pocitu nedostatku.

Nie, nikoho nepovzbudzujem robiť ostatným výčitky, že sa cítime nešťastní, nenaplnení a frustrovaní z toho, čo tí druhí nerobia a podľa nás by mali. Ale každého povzbudzujem, aby sa učil hovoriť, čo potrebuje. Čo naozaj potrebuje. Pretože žena nepotrebuje kvety - potrebuje vedieť, že je milovaná. Muž nepotrebuje mať navarené - potrebuje vedieť, že je tu niekto, kto sa oňho túži starať. Priatelia nepotrebujú hodinový telefonát každý deň - potrebujú vedieť, že na nich niekto myslí, že niekomu záleží. A preto nehovorme o kvetoch, neumytých riadoch alebo studenej večeri a nevyčítajme ľuďom, že si nevedia nájsť čas sa ozvať. Povedzme im, že potrebujeme cítiť, že sme milovaní, chcení, vítaní a niekto sa o nás zaujíma, že túžime vedieť, ako sa im darí - povedzme im o tom, čo sa deje v našom vnútri. Neobaľujem pravdu do poloprázdnych vyjadrení, nehovorme bezpečné slová o ničom, buďme jednoducho úprimní. Nečakajme že nám vidia do hlavy, milujme aktívne, budujme vzťah tým, že v ňom budeme sami sebou. Aj to je zrelosť. Znamená to dať svoje srdce do rúk "cudzím ľuďom" (áno, niekedy je tým cudzincom aj ten najbližší), ale je to jediná možnosť, ak sa k človeku priblížiť. SKutočne verím, že toto je spôsob komunikácie, ktorý môže radikálne zmeniť manželstvá, priateľstvá a vzťahy v rodinách.

Comments
sign-in-to-add-comment
Janka, po prvom prečítaní mi to znelo trochu mravokársky, ale po druhom som ti pripla hviezdy a vravím, že máš v mnohom pravdu. Mám tieto skúsenosti najmä v spoločenstvách, ktoré za "horších časov" dokázali pevne spolu držať a podporiť jeden druhého, ak prišiel problém.
Jav odcudzovania som si všimla počas pobytu v niektorých západoeurópskych krajinách po roku 1990, kedy začala veľká migrácia po Európe a tam potrebovali lacné pracovné sily, ale do spoločnosti sa ľudia z chudobnejších krajín márne namáhali. Aj tej kresťanskej.
A pretože Európa je teraz ako miesenie cesta, prišlo to i sem....Hovorme o svojim potrebách, komu dôverujeme, ale začnime aj sami od seba otvárať nielen uši, ale aj oči, čo by mohol potrebovať ten druhý a bojí sa povedať, lebo si už raz popálil prst....Ďakujem, Janka!
Posted on 7/27/14 1:49 PM.
Ďakujem, Mária-Irma emoticon.

Myslím, že tá posledná veta blog skvele dopĺňa emoticon - iste, ide o to, že sa každý z nás potrebuje prenastaviť aj v tej druhej strane rovnice... a potrebujeme sa učiť nebrať vyjadrenie potrieb toho druhého ako prázdnu alebo útočnú kritiku... ale ako snahu budovať vzťah. Pretože ak nám pôjde o to udržať a posilniť spojenie s tým druhým, a nie o to ponížiť mu, či dokázať mu, ako sa mýli, láska porastie, bude silnejšia, hlbšia a reálnejšia.
Posted on 7/27/14 2:28 PM.
V poslednom čase som zistila, že je jednoduchšie všetko znášať, než byť proti. (1Kor 13, 4-7) Pomáha mi to ovládať sa, keď to nedokážem, nesvedčí to o mojej slušnosti.
Páči sa mi od Vás táto myšlienka: “Nie je normálne v tomto svete kráčať s vedomím, že kamkoľvek vstúpim, predíde ma Jeho láska?“ Myslím si, že málokde sa to dá očakávať.
Posted on 7/28/14 3:28 PM.
Jani, nepoznáme sa osobne, ale ja mám už neviemkoľkýkrát pocit, že si vliezla do môjho mozgu a čítala si moje myšlienky! Niektoré vety sú presnou citáciou mojich myšlienok!!! Ďakujem ze to, že mi prehováraš do duše! Chýba mi už "len" jedno: naučiť sa komunikovať - vyjadriť nahlas to, čo vo vnútri prežívam. A to je pre mňa nepredstaviteľný problém... Verím však, že s Pánom sa k tomu raz dopracujem...
Ešte raz ĎAKUJEM!
Posted on 7/28/14 11:54 PM.
Treba hovoriť o svojich potrebách a ešte viac o svojich pocitoch. Muži majú s tým veľký problém. Aby druhí vedeli, čo sa deje v tom človeku. Žehnám.
Posted on 8/9/14 12:13 PM.
Potešila som sa, keď som tu našla aj kňazské požehnanie, ktoré aj na tejto stránke určite potrebujeme viac ako poďakovanie. Spomínam si, že na stene našej kuchyne nad stolom visela vyšívaná dečka s nápisom: Bez Božieho požehnania, márne naše namáhania. Nech pre nás platí táto biblická rada i dnes!
Posted on 8/10/14 5:28 PM.
Toto je potrebné prečítať každý, som tu, aby som informoval celý svet o človeku, ktorý zachránil môj vzťah, a tento veľký človek sa volá Dr. IZOYA. Skutočne pre mňa odviedol skvelú prácu tým, že priviedol späť môjho bývalého milenca, ktorý ma opustil, a sľubujem, že sa ku mne už nikdy nevráti. S týmto som si uvedomil, že rozdávanie podrobností o svete Dr. IZOYA bude pre tých, ktorí majú prelomené domovy alebo vzťahy, veľmi prospešné, aby vám pomohli vyriešiť tento zlomený vzťah alebo vaše manželstvo. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom jeho e-mailovej adresy: drizayaomosolution@gmail.com. Spojte sa s ním a uvidíte, ako sa váš problém vyrieši do 24 hodín. Špecializuje sa aj na nasledujúce záležitosti ...
(1) Chcete, aby váš bývalý späť.
(2) Chcete byť povýšený vo svojej kancelárii.
(3) Chcete, aby vás nasledovali muži / ženy.
(4) Chceš dieťa.
(5) Ste podnikateľom a chcete získať zákazky
(6) Chcete, aby bol váš manžel navždy váš
(7) Potrebujete duchovnú pomoc.
(8) Boli ste podvedení a chcete získať späť stratené peniaze.
(9) Zastavte rozvod
10. Vyvolanie peňažných rituálov
(11) Víťazné voľby
Posted on 8/27/19 5:26 PM.
Omati Sang
Pred niekoľkými mesiacmi som mal malý problém so svojím milencom, ktorý ma donútil rozísť sa, a som veľmi šťastný, že mi Dr. ADELEKE dá šancu, aby som sa opäť usmial. PRIDAJTE Kúzlo lásky; pošlite mu e-mail na adresu (aoba5019@gmail.com) alebo zavolajte / WhatsApp ho na čísle +27740386124 .... ak potrebujete pomoc pri riešení problémov s manželstvom.
Posted on 3/23/20 12:28 PM.
Luis Garcia Quintero
Nikdy neprestane udivovať každého, kto hľadá jeho pomoc. Je nepochybne najlepší so svojimi magickými silami. Ďakujem vám veľmi pekne za to, že ste sa vrátili po 5 mesiacoch rozchodu s mojou bývalou priateľkou. WhatsApp Lord Zakuza na +1 740-573-9483 za to, že je veľkým a mocným kúzelníkom, ktorému dôverujem. Aj v tejto nedávnej pandemickej kríze na celom svete sa pánovi Zakuzovi podarilo priviesť späť moju bývalú priateľku do 48 hodín so silnou mágiou, keď som zaplatil vstupný poplatok vo výške 370 EUR, aby som získal potrebné veci, aby som pre mňa mohol urobiť prácu a potom dokončil, moja bývalá priateľka sa ku mne vrátila do 48 hodín a dnes sme pre seba jednoducho najlepší. S Lordom Zakuzom môžete komunikovať prostredníctvom linky WhatsApp na čísle +1 740-573-9483 a potrebujete pomoc vo svojich vzťahoch / manželstvách.
Posted on 4/20/20 6:19 PM.
שְׁלֹמֹה Liam‬‎
Dobrý den, chcel som rýchlo informovat môj milenec je tam vonku, že prechádza neštastný vztah, myslel som, že on-line kúzlo nefunguje, kým som prišiel do kontaktu s Dr Lomi, ktorý urobil kúzlo pre mna a môj milenec sa vrátil ku mne to bolo potom viem, že duchovné ovládanie fyzickej, Dr Lomi je najlepšie kúzlo kolieska, ktoré vám pomôžu priviest spät svojho milenca, pomôže vám s akýmkolvek rozvodom problém je to najlepšie, co môžete kontaktovat ho na e-mail; lomiultimatetemple@gmail.com alebo napísat cez linku alebo WhatsApp císlo +2349034287285 môže pomôct vyriešit akýkolvek problém.
Posted on 9/29/20 4:54 PM.
Victoria Liam
Som veľmi chudobná žena, ktorá nie vždy našla šťastie v hre v lotérii. Lotériu hrám od svojich 21 rokov a teraz mám 45 rokov, čo znamená, že hrám lotériu 24 rokov. Najväčšia čiastka, akú som v živote vyhral, bola 400 dolárov. Ale jedného dňa sa môj príbeh zmení na históriu potom, čo som na internete našiel meno tohto muža, ktorý je najlepší, pokiaľ ide o výhru v lotérii. Tento muž je veľmi silný lekár voodoo, ktorý dáva čísla, ktoré nikdy nemôžu zlyhať. Po všetkých rokoch práce a boja o víťazstvo v lotérii som konečne vyhral (27 miliónov dolárov), meno Adelake je aoba5019@gmail.com. alebo ho kontaktujte na jeho whatsApp čísle +27740386124 toto je jediný spôsob, ako vyhrať v lotérii a najlepšie
Posted on 10/16/21 1:27 PM.
Victoria Liam
Som veľmi chudobná žena, ktorá nie vždy našla šťastie v hre v lotérii. Lotériu hrám od svojich 21 rokov a teraz mám 45 rokov, čo znamená, že hrám lotériu 24 rokov. Najväčšia čiastka, akú som v živote vyhral, bola 400 dolárov. Ale jedného dňa sa môj príbeh zmení na históriu potom, čo som na internete našiel meno tohto muža, ktorý je najlepší, pokiaľ ide o výhru v lotérii. Tento muž je veľmi silný lekár voodoo, ktorý dáva čísla, ktoré nikdy nemôžu zlyhať. Po všetkých rokoch práce a boja o víťazstvo v lotérii som konečne vyhral (27 miliónov dolárov), meno Adelake je aoba5019@gmail.com. alebo ho kontaktujte na jeho whatsApp čísle +27740386124 toto je jediný spôsob, ako vyhrať v lotérii a najlepšie
Posted on 10/16/21 1:27 PM.
Volám sa Rachel Moon. Chcem poďakovať doktorke Odii za to, že priviedla späť môjho bývalého manžela. Nikto ma nikdy nedokázal presvedčiť, že list, ktorý sa chystám napísať, bude jedného dňa napísaný. Bol som najväčší skeptik na svete. Nikdy som neveril na magické kúzla alebo niečo podobné, ale spoľahlivý zdroj (veľmi blízky spolupracovník) mi povedal, že Trust je veľmi oddaný, nadaný a talentovaný človek. Bola to jedna z najlepších vecí, aké som kedy zažil. hotový. Môj milostný život bol v troskách; Mal som za sebou dva rozvody a bol som na pokraji tretieho. Jednoducho som nedokázala čeliť ďalšiemu rozvodu a chcela som sa viac snažiť, aby náš vzťah fungoval, no môjmu manželovi to zrejme nevadilo a znova sa so mnou rozišiel. Bola som zmätená a nevedela som, čo mám robiť, namiesto toho, aby som sa skontaktovala s doktorkou Odiou. Urobil kúzlo lásky, vďaka ktorému sa môj manžel vrátil ku mne. Teraz sme so sebou veľmi spokojní. Dr Odia ho prinúti uvedomiť si, ako veľmi sa milujeme a potrebujeme. Tento muž je pre NAOZAJ a pre dobro. Môže vám tiež pomôcť napraviť váš nefunkčný vzťah. Mám späť svojho manžela! Bolo to ako zázrak! Zrazu chcel ísť na manželskú poradňu a v našom milostnom živote sa nám darí veľmi dobre. Tu je kontaktný e-mail Dr Odia. odiasolutioncenter@gmail.com, pošlite SMS alebo si ho pridajte na whatsApp na: +2349124863681 jeho webovej stránke https://odiasolutioncenter.over-blog.com/.
Posted on 3/11/23 3:15 PM.
Volám sa Rachel Moon. Chcem poďakovať doktorke Odii za to, že priviedla späť môjho bývalého manžela. Nikto ma nikdy nedokázal presvedčiť, že list, ktorý sa chystám napísať, bude jedného dňa napísaný. Bol som najväčší skeptik na svete. Nikdy som neveril na magické kúzla alebo niečo podobné, ale spoľahlivý zdroj (veľmi blízky spolupracovník) mi povedal, že Trust je veľmi oddaný, nadaný a talentovaný človek. Bola to jedna z najlepších vecí, aké som kedy zažil. hotový. Môj milostný život bol v troskách; Mal som za sebou dva rozvody a bol som na pokraji tretieho. Jednoducho som nedokázala čeliť ďalšiemu rozvodu a chcela som sa viac snažiť, aby náš vzťah fungoval, no môjmu manželovi to zrejme nevadilo a znova sa so mnou rozišiel. Bola som zmätená a nevedela som, čo mám robiť, namiesto toho, aby som sa skontaktovala s doktorkou Odiou. Urobil kúzlo lásky, vďaka ktorému sa môj manžel vrátil ku mne. Teraz sme so sebou veľmi spokojní. Dr Odia ho prinúti uvedomiť si, ako veľmi sa milujeme a potrebujeme. Tento muž je pre NAOZAJ a pre dobro. Môže vám tiež pomôcť napraviť váš nefunkčný vzťah. Mám späť svojho manžela! Bolo to ako zázrak! Zrazu chcel ísť na manželskú poradňu a v našom milostnom živote sa nám darí veľmi dobre. Tu je kontaktný e-mail Dr Odia. odiasolutioncenter@gmail.com, pošlite SMS alebo si ho pridajte na whatsApp na: +2349124863681 jeho webovej stránke https://odiasolutioncenter.over-blog.com/.
Posted on 3/11/23 3:15 PM.
Volám sa Rachel Moon. Chcem poďakovať doktorke Odii za to, že priviedla späť môjho bývalého manžela. Nikto ma nikdy nedokázal presvedčiť, že list, ktorý sa chystám napísať, bude jedného dňa napísaný. Bol som najväčší skeptik na svete. Nikdy som neveril na magické kúzla alebo niečo podobné, ale spoľahlivý zdroj (veľmi blízky spolupracovník) mi povedal, že Trust je veľmi oddaný, nadaný a talentovaný človek. Bola to jedna z najlepších vecí, aké som kedy zažil. hotový. Môj milostný život bol v troskách; Mal som za sebou dva rozvody a bol som na pokraji tretieho. Jednoducho som nedokázala čeliť ďalšiemu rozvodu a chcela som sa viac snažiť, aby náš vzťah fungoval, no môjmu manželovi to zrejme nevadilo a znova sa so mnou rozišiel. Bola som zmätená a nevedela som, čo mám robiť, namiesto toho, aby som sa skontaktovala s doktorkou Odiou. Urobil kúzlo lásky, vďaka ktorému sa môj manžel vrátil ku mne. Teraz sme so sebou veľmi spokojní. Dr Odia ho prinúti uvedomiť si, ako veľmi sa milujeme a potrebujeme. Tento muž je pre NAOZAJ a pre dobro. Môže vám tiež pomôcť napraviť váš nefunkčný vzťah. Mám späť svojho manžela! Bolo to ako zázrak! Zrazu chcel ísť na manželskú poradňu a v našom milostnom živote sa nám darí veľmi dobre. Tu je kontaktný e-mail Dr Odia. odiasolutioncenter@gmail.com, pošlite SMS alebo si ho pridajte na whatsApp na: +2349124863681 jeho webovej stránke https://odiasolutioncenter.over-blog.com/.
Posted on 3/11/23 3:16 PM.