Blogs

« Back

NÁJDENÁ BOHOM V LÍBYI: PRÍBEH MAIZAH

NÁJDENÁ BOHOM V LÍBYI: PRÍBEH MAIZAH

Maizah * je odvážna kresťanka z Líbye, ktorej hľadanie Boha začalo, keď bola veľmi mladá. Keď mala osem rokov, spýtala sa jej matky: „Kde je Boh? Ako vyzerá?“

"Nie je dobré sa na to pýtať," odpovedala jej matka. "Boh nemá žiadnu podobu."

'CESTa, PRAVDA A ŽIVOT'

O niekoľko rokov neskôr mala Maizah hlboký duchovný zážitok, ktorý si nedokázala vysvetliť.

Ležala v posteli, sama vo svojej izbe. Mala množstvo osobných problémov. „Cítila som, že sa niekto dotýka mojich nôh,“ povedala.

"Miestnosť bola tmavá, ale zrazu tam bol žiariaci muž. Nevyzeral nereálne, ale cítila som, že sa ho nemôžem dotknúť. Stále stál vedľa mňa. V srdci som cítila šťastie už len z Jeho prítomnosti.  "Ja som Cesta, Pravda a Život," povedal, potom zmizol.

To bolo len dva týždne pred začatím občianskej vojny v Líbyi. Keď sa bombové nálety začali približovať k ich domovu, rodina Maizah sa rozhodla utiecť do Egypta.

„SVIECA PRE LÍBYU“

V Egypte Maizah prišla do kontaktu s kresťanskou susedkou. Žena ju pozvala.  Príbuzní Maizah ju varovali pred náboženstvom ženy.

"Preto som chcela vedieť viac. Táto žena bola ku mne naozaj úprimná. Požiadala som ju, aby mi porozprávala o Ježišovi. Jej slová hovorili priamo do môjho srdca. Verila som jej, cítila som, že je to pravda. Požiadala som ju, aby mi ukázala Bibliu - bolo to prvýkrát, čo som ju videla. Bola som vyľakaná.“

Maizah začala denne navštevovať kresťanskú susedku. "Jedného dňa som jej povedala o mužovi, ktorého som videla v mojej spálni. Povedala mi, že to bol Ježiš, a ukázala mi verš Biblie, v ktorom povedal:" Ja som Cesta, Pravda a Život. "

Ako čas plynul, Maizah cítila, že chce vyznať svoju novú vieru v Ježiša. „Susedka mi požehnala a povedala:„ Budeš sviecou pre Líbyu; svetlom pre ľud Libye.“

Počas ďalšej návštevy Egypta bola pokrstená. S pomocou egyptskej priateľky sa dostala do kontaktu s egyptskou kresťanskou rodinou v Líbyi.

Ešte pred nedávnym islamským extrémistickým povstaním v krajine bolo nemožné navštevovať kostol v Líbyi. Oficiálne kostoly boli povolené len pre zahraničných kresťanov. 

"Stretali sme sa dva roky v tajnosti," spomínala Maizah. Ale potom boli zatknutí niektorí tajní kresťania, s ktorými sa stretla. Kňaz ju priviedol do kontaktu s iným kresťanom. Maizah dostala varovanie: "Polícia vás hľadala, keď zatkli vašich priateľov, našli poznámky s vaším menom." Opäť utiekla do Egypta.

BEZPEČNÝ DOM

Rodná rodina Maizah ju však hľadala. 

"Jedného dňa som zavolala matke. Zdvihla to moja sestra. Povedala, že moja matka nebola v poriadku, že je ochrnutá. Išla som domov, pretože som chcela byť s ňou."

"Na letisku na mňa moja rodina čakala, akoby sa nič nestalo. Keď som vošla do domu, moja matka tam stála. Nemohla som uveriť tomu, čo som videla. Cítila som sa podvedená."

Môj brat mi povedal, že niektorí ľudia chcú so mnou hovoriť. Nemusím sa báť. On zostane so mnou. Obývacia izba bola plná mužov v bielych šatách a s dlhými bradami. Začali mi klásť otázky.

"Jeden z nich ma udrel päsťou do tváre. Neodpovedala som, myslela som si, že ma môj brat ochráni. Schytili ma. Ďalší ma udrel päsťou."

„Stále ma viac a viac bili, ale potom som nejako pocítila, že som chránená, už som necítila bolesť. Bili ma ďalej. Následky z toho dňa znášam doteraz. "

Nakoniec ich vodca sám povedal Maizah: „Tvoje meno je na zozname ľudí, ktorí by mali byť zabití. Dávam ti ponuku - môžem si ťa vziať. Mám tri manželky, môžeš byť štvrtá. na toto všetko zabudneme. “

Šokovaná ponukou, Maizah súhlasila, aby získala čas. Povedala, že potrebuje navštíviť lekára skôr, ako si ho môže vziať. Súhlasil s tým, ale nechcel, aby išla do líbyjskej nemocnice. Bola odvezená do susedného Tuniska. "Stále ma sledovali. Nebola šanca utiecť."

Zapamätala si telefónne číslo pastora v tej krajine a za pomoci lekára sa jej podarilo utiecť. Našla útočisko v bezpečnom dome. Jej rozhorčená rodina ju začala hľadať, ale bezpečný dom sa skutočne ukázal ako bezpečný.

Dnes Maizah žije v inej krajine a stále slúži Ježišovi.

 

Prosím, modlime sa

  • aby bola Maizah schopná spojiť sa s cirkvou v novej krajine, zotaviť sa z jej traumatických zážitkov a pokračovať ako svetlý príklad ostatným.
  • za rodinu Maizah, aby sa im zjavil Ježiš a zjednotil ich s Maizah
  • o Božiu ochranu pre tých málo kresťanov, ktorí nasledujú Ježiša v Líbyi, aby ich viera naďalej rástla napriek tlakom, ktorým čelia.

* Meno bolo zmenené z bezpečnostných dôvodov

 

Preložené z Open Doors

Foto: wikimedia