Príspevky

« Back

Život zo Slova - ukončenie

Ukončenie živorenia jedného zámeru.

Život zo Slova bola príležitosťou pre občasných, ale i každodenných, podľa registrácie nových či starších užívateľov Mojej Komunity vzájomne sa obohacovať nedeľným Božím slovom. No vzhľadom k „hojnosti“ komentárov akým sa tento zámer teší, nemá ho zmysel ďalej udržiavať pri živote. Preto text na 3. pôstnu nedeľu tu bol uverejnený ako posledný.

Čo je príčinou toho, že miesto pod liturgickými textami ostáva prázdne? Neochota? Neschopnosť? Nepochopenie? Možno kombinácia uvedeného, ale žiaľ príčina je aj inde. Škoda, že sa potvrdili moje slová, o hluchote pri počúvaní Boha resp. ukecanosti voči nemu, ktoré som tu prednedávnom napísal v blogoch Život zo Slova – reset, či Devalvácia slova.

V tejto súvislosti mi prichádza na myseľ otázka ktorú mi raz s istou dávkou irónie položil istý nemenovaný kňaz: „Keď už vy a redemptoristi toľko chodíte po Slovensku a evanjelizujete ho - v čom vy vidíte príčinu, že duchovný život u nás stagnuje a podlieha vplyvu sekularizmu?“ Nie je dôležité čo som mu povedal vtedy, dnes by som mu odpovedal: „Ježiš na púšti zvíťazil, pretože proti pokušeniam bojoval Božím slovom. Žiaľ o mnohých jeho nasledovníkoch sa to povedať nedá.

Vzniknutá situácia má niečo aj pozitívneho. Vedie ma, jednak ešte viac priľnúť k Božiemu slovu a taktiež si prečítať Verbum Domini apoštolskú exhortáciu Benedikta XVI. o Božom slove v živote a poslaní Cirkvi.

Jozef

Next
Comments
sign-in-to-add-comment
Vďaka Jožko za tento blog. Nie nezáujem je príčinou, ale skôr náš povrchný kontakt so Slovom "iba" v rámci blogu, ktorý vzniká po "iba" prečítaní. Slovo treba nosiť v mysli, ísť s ním v dni, opakovať si ho a potom môže rásť plod. To nie je dobre možné na blogu, nejde okamžite, vanie, Duch kam chce... Iba prečítanie nestačí na skutočné počúvanie, čo hovorí Duch. Niekedy sú však problémom aj naše predstavy o diele, ktoré vedieme do života. Osobne čítam liturgické čítania na stránke Breviár.sk, meditujem pomocou zošita, kde si píšem, čo mi hovorí Slovo. je to úplne osobné, silné, a mení to môj život. nedá sa to zdieľať, lebo je to pre danú chvíľu, spojené s tým, čo mám konať teraz a po tom "teraz" je to minulosť. Potrebovala by som veľa času, opisovať to do komentárov na tvojom blogu a stratila by som prítomnosť Slova, ktorá vzápetí nasleduje, lebo život je pohyb a ide tempom, že takmer nestíhamemoticon Slovo mi zasa ďalej hovorí pre teraz... , a zasa ďalší krok a tak. Možno majú iní MK-áči podobný "problém", možno preto nie je pod blogom kopec komentárov. Možno. Verím, že žijeme zo Slova, aj keď to nie vždy vidieť na blogoch. Ďakujem za tvoju prácu a želám tebe aj spolutvorcom blogu Život zo Slova požehnanie, silu a veeeeľa trpezlivosti s publikom do ďalších dielemoticon
Posted on 3/8/13 8:47 AM.
Je mi ľúto, že stánka "Život zo slova" končí. Bol tu priestor na zdieľanie sa na Božím slovo, ktorý som ani ja nevyužila (iba jeden komentár). Vďaka Jozef za tvoju snahu evanjelizovať členov MK. Navrhujem ešte neukončiť a pokračovať v uverejňovaní nedeľných čítaní. emoticon
Posted on 3/8/13 10:40 AM.
V týchto slovách "Škoda, že sa potvrdili moje slová, o hluchote pri počúvaní Boha resp. ukecanosti voči nemu" cítim trochu pritvrdého súdu voči užívateľom tohto portálu. Verím, že nie každý, kto nepísal, trpí hluchotou voči Božiemu slovu. I pre mňa je ťažké týmto spôsobom sa zdieľať, a azda ešte ťažšie nájsť povzbudenie v tom, čo sa napísalo pod liturgickými textami. Boli pre mňa akoby výstrelmi do prázdna (ale nie svojím obsahom, možno skôr tým, že jednoducho nie som napojená na živoť tých, ktorí prehovorili).

Zďaleka sa to nepodobá zdieľaniu v spoločenstve, kde je prítomná i modlitba, priateľstvo, život. Možno ani kresťanská komunita nemusí byť schopná uspokojiť očakávania, hoci boli spojené s dobrým úmyslom. Bolo by mi bližšie, možno sympatickejšie, keby sa to zaobišlo bez výčitiek a hodnotení tých, ktorí sa nevyjadrili podľa predstáv iniciátorov. Dobrovoľne priznávam, že už nedávne "iniciačné" blogy vo mne vzbudili skôr nechuť. I tak ďakujem za snahu. Verím, že Božie slovo tu bude znieť a niesť ovocie naďalej.
Posted on 3/8/13 11:02 PM.
Jozef.. nemusel si to vzdat.. viem .. mes mozno tak dojem.. ze ludia nepisu komentare.. ale nevies, kolki ludia ktori precitali text citani niekolko dni pred nedelou zacali si v srdci nosili toto bozie slovo, len este nedospeli k faze nieco napisat.. Aj to ma zmysel,, a mozno vytrvalostou vo zverejnovani tychto citani.. (co myslim nie je nic tazke) by sa to casom zmenilo.. To je moj nazor.
Posted on 3/9/13 8:27 AM.
Priznám sa som v istom pomykove. Ja človek hriešny, slabý som tu niečo napísal a bum! Mám tu zrazu až štyri komentáre. Verím, že Boh v tomto prípade nežiarli:-)
Možno som si mohol ten humorný vstup odpustiť, ale chcel som tým niečo naznačiť ................

Bolo napísané: „Zďaleka sa to nepodobá zdieľaniu v spoločenstve, kde je prítomná i modlitba, priateľstvo, život.“ A nie je náhodou celá existencia MK na tom založená? Nejde tu o zdieľanie názorov, postojov, pocitov, zážitkov, skúseností, ....??? S priateľmi viac či menej známymi, alebo úplne neznámi my. Samozrejme real svet a virtuál sú dosť rozdielne, ale predsa tu Janka funguješ. Či mám to chápať tak, že komunita Život zo slova sa nepodobala zdieľaniu v spoločenstve, ale všetko ostatné na MK áno?

O uverejnených komentároch (v tomto prípade išlo o aktuálne svedectvá) si napísala: „Boli pre mňa akoby výstrelmi do prázdna (ale nie svojím obsahom, možno skôr tým, že jednoducho nie som napojená na život tých, ktorí prehovorili).“ A s ostatnými užívateľmi MK si napojená?
Janka Ty si tu uverejnila svedectvo vo viacerých častiach. Čítali ho a oslovilo to ľudí Tebe známych i neznámych.
Či bolo potrebné napojenie na Teba, aby to niekoho oslovilo? To potom na základe Tvojich slov by tu nemalo byť žiadne zdieľanie, alebo len veľmi obmedzené, keďže nie sme na seba napojení. Ušetrili by sme náboje od výstrelov do prázdna:-)

Štefan nebol naplnený primárny zámer, preto pokladám za zbytočné tu liturgické texty uverejňovať a strácať tak čas, keď ten kto chce texty si nájde napríklad na stránke KBS/ Liturgické čítania (však odtiaľ som ich bral aj ja a tu po úprave uverejňoval).
Posted on 3/9/13 8:29 PM.
Ou ou, nekomentujem, zle je, komentujem, dostanem nakladačku emoticon. Škoda, vôbec som ten komentár nemyslela tak, ako je vysvetlený vyššie.
Posted on 3/9/13 10:30 PM in reply to Jozef Greš.
Ach jaj. Janka som to ale ja gavalier. Ty ma "pohladíš" a ja Ti dám nakladačku. Mal by som so sebou niečo robiť:-)
Posted on 3/10/13 8:09 PM in reply to Janka Guričanová.

O Zdieľaní sa

V tejto komunite sa zdieľame, nie s tým ako Boh prehovára k iným resp. k nám, ale ku MNE osobne, cez svoje Slovo, ktoré zaznieva v nedeľu, počas Bohoslužby slova. Podelenie sa s tým čo osobne vnímame ako Boží dotyk a s našou odpoveďou Bohu.

Nejde tu teda o bežnú diskusiu, v ktorej si vzájomne komentujeme a odpovedáme na svoje komentáre.

Na komentáre iných nereagujme priamo. Ak sa nám komentár páči/nepáči môžeme mu dať +, alebo -. Poprípade napísať autorovi ako odozvu privátnu správu.

 

Takto môžeme nechať viac zaznievať delenia a v nich odkrývať Božie srdce a Boží život.

Profil komunity

Život zo Slova

Description:
Priestor pre zdieľanie z Božieho Slova z liturgických textov

Activities