« Back

Prostredný zločinec

Niekoľko viet o tom, ako majú k sebe ďaleko, ale i blízko, prehra a víťazstvo, hanba a hrdosť.

Začnem otázkou: Chce sa mať niekto z vás zle? Prežívať svoj život v pocite hanby, neúspechu a prehry?

Nazdávam sa, že nikto, čo je normálne. Prirodzené je, že sa chceme mať dobre, byť šťastní. Žiaľ, či chceme alebo nie, škrt cez naše túžby nám robí prítomnosť práve vyššie spomínaných skutočností.

Istý muž sa rozhodol z obchodu niečo „premiestniť“. Prichytili ho, a tak si domov namiesto tovaru doniesol nemalú spoločenskú blamáž a nielen sebe. Netreba vysvetľovať, ako veľmi si jeho manželka, kráčajúc ulicou, priala byť neviditeľnou.

Bolo že to radosti, keď sa otec vrátil z liečenia. Napĺňala ma nádej, že u nás doma to bude už iné. No aké sklamanie a hanba ma prenikla, keď za krátku dobu nato som videl otca kráčať domov tackajúceho sa z jednej strany cesty na druhú. Ja to mám už za sebou, avšak koľko ľudí trpí frustráciou z toho, že ich blízky (otec, matka, brat, syn, ...) holduje alkoholu.

Mladíkovi bráni v komunikácii to, že sa nedokáže pozrieť iným do očí, mysliac si, že všetci vedia o jeho hriechu nečistoty – pričom nikto o ničom nevie.

Dievča, ktoré sa vďaka svojej nerozvážnosti a rozmaru stala slobodnou matkou je titulovaná ako prespanka a jej dieťa ako parchant. A aké má pokračovanie prerušenie tehotenstva v psychike, to vedia len tie, ktoré tak urobili.

Týchto pár príbehov, to nie je sci-fi ani mexická či argentínska telenovela, ale žiaľ aj slovenská realita.

 

Bol to mimoriadne nadaný muž. V rodine získal zručnosť tesára, ale uživil by sa aj ako majiteľ rybárskej firmy. Na jeho radu rybári ulovili vždy množstvo rýb, dokonca aj vtedy, keď ryby neberú – cez deň. Určite by sa uplatnil aj ako úspešný výrobca pekárenských výrobkov. Dvakrát nasýtil tisíce ľudí – a to s minimálnymi výrobnými nákladmi! Vynikal aj ako učiteľ, keď mnohí ľudia, i z ďaleka, prichádzali za ním a so zatajeným dychom ho dokázali hodiny počúvať. No predovšetkým pútal pozornosť ako lekár. Mnohých uzdravil na tele, na duchu, ba aj nepatrný dotyk jeho odevu liečil. Dokonca troch ľudí, ktorí už prešli bránou smrti, dokázal vrátiť späť. To všetko mu pridávalo na popularite, a tak ho ľudia chceli urobiť kráľom. On to však nepochopiteľne odmietol. Jeho popularita, skutky a učenie však bili do očí politickým a náboženským elitám tej doby, a tak sa ho rozhodli zbaviť. Vďaka smiešnej sume spracovali človeka z jeho okolia, cez ktorého sa k nemu dostali a v nočnej chvíli ho zajali. Následne ho mučili, odsúdili a popravili ako zločinca. Jeho smrť zdrvila priateľov, a naopak, potešila tých, ktorí mu oponovali.

Neuveriteľné, ako premrhal nahromadený kapitál podpory a popularity. Mohol byť kráľom a zomrel ako zločinec. Z ľudského hľadiska a hodnotenia niečo neskutočné. Totálny krach, neúspech – fiasko! Čo sa to s ním stalo? Kde urobil chybu a vôbec – prečo to urobil?

No stalo sa niečo, čo veci úplne obrátilo naruby. Mohol zostúpiť z kríža, on sa však rozhodol vstať z hrobu (sv. Augustín). Vstal z mŕtvych! – Viera v túto skutočnosť, dáva nové svetlo na všetko, čo robil predtým. Všetka jeho činnosť je prejavom Božej nezaslúženej lásky k človekovi. Na prvý pohľad jeho umučenie sa podobá topiacemu sa v rozbúrenej vode, ale v skutočnosti to, že sa slobodne rozhodol trpieť a postoj pokoja, s akým bolesť prijíma, robí z neho víťaza. Až pohľad z druhej strany, od prázdneho hrobu, odkrýva skutočnú Kristovu motiváciu: Prečo? Viedla ho k tomu hlboká a divoká láska ku mne – k Tebe!

„ .... všetci zhrešili a chýba im Božia sláva“(Rim 3.23), toto je základná charakteristika každého z nás. Ježiš sa však stotožnil s nami, s naším osudom, s našou biedou a zničil hriech, ktorý dehonestuje a hyzdí našu tvár, aby nás tak nanovo obdaril svojou slávou. Ako na ikone Anastasis, kde prichádza k Adamovi (človek) a Eve (matka žijúcich) a chytajúc za ruku vyvádza ich z pekla, tak prichádza ku každému so svetlom zmŕtvychvstania, aby nás vyviedol z pekla nielen toho konečného, do ktorého sme boli odsúdení, ale aj toho, ktoré niekedy prežívame už tu na zemi.

Tak ako niekedy na mladíka v evanjeliu, tak aj dnes pozerá pohľadom lásky na všetkých nespokojných mladých, ktorí hľadajú svoju identitu, hodnotu a zmysel života. Ako k emauzským učeníkom prichádza k tým, ktorí sklamane kráčajú životom, aby im dal novú nádej, nový život. Viac ako na dosah ruky je blízko zúfalému narkomanovi, ktorý už nevie ako ďalej. Nie je mu ľahostajný bezradný študent, ktorému škola prerastá cez hlavu, ani opustené a zneužité dievča, ktoré hľadá lásku na nesprávnom mieste a nesprávnym spôsobom.

Začal som otázkou a otázkou aj skončím, pričom tá úvodná ako aj tá nasledujúca majú svoj vnútorný súvis. Kde chceš (miesto, situácia),aby Ježiš vstúpil so svetlom svojho zmŕtvychvstania? On to vie. Ak to už vieš aj ty, povedz mu to, keď treba aj viackrát. Prejavom viery nech je aj tvoje čakanie.

Jozef

Comments
sign-in-to-add-comment
Hlboké, pekné. Vďaka, Jozef.Ak dovolíš, uloží, si pre budúcoročných birmovancov.
Posted on 5/16/12 5:49 PM.
vdaka. to je hodne casteho citania a rozjimania nad tym.
Posted on 5/16/12 7:58 PM.
Ten popis Jezisovych "schopností" sa mi paci.. A tá otázka na záver.. jasná a konkrétna.. emoticon dakujem.
Posted on 5/17/12 8:28 AM.
Jozef, ako vždy, úžasné, nádherné, hlboké a také ľudské a pravdivé. Ďakujem.
Posted on 5/17/12 9:09 AM.
Ježiš, ako ho poznám... :o)
Posted on 5/17/12 2:50 PM.
Andrej Rusňák
Dnes som si všimol,že mlací ľudia nosia trička s nápisom:BOH ÁNO CIRKEV NIE! Mnohí z týchto mladíkov sa páčili kázne kňazov.Uverili im.No sklamanie nastalo,keď zistili druhu tvar Božích služobníkov.Inač si to predstaviť neviem./Aj sám mám podobné skúsenosti/ Preto vás prosím každému takémuto mladikovi vysvetlite:CIRKEV KTORÚ ODMIETAJú JE KRISTOVÁ CIRKEV.Pán ježiš je druhou Božskou osobou.Nemožno oddelovať cirkev od Boha.To nieje kňazová,ani biskupová cirkev.Je to cirkev,ktorú založil sám Pán Ježiš.A Ježiš Kristus je Boh.Aj za čias Pána Ježiša keď prišiel na túto zem ako človek,niektorí ľudia povedali: Je to tvrdá reč kto to ma počúvať.A opustili ho.A tak sa pán Ježiš opýtal učeníkov,či ai oni ho chcu opustiť.Na to odpovedal Peter: PANE KDE BY SME IŠLI.TY MÁŠ SLOVÁ VEČNÉHO ŽIVOTA: Slová sv.Petra by mali byť alfou a omegou pre každého kresťana katolíka.
Posted on 5/17/12 6:39 PM.
uzasne, nedokazem potlacit slzy vdaky a uznania, velmi povzbudivy clanok, dakujem som velmi spokojna a potesena z tvojho hodnotneho prispevku.
Posted on 5/17/12 7:14 PM.
Počas tohto „čakania“ nás Vykupiteľ uvádza do logiky Božej spravodlivosti. Na jej základe preto kultivujme svoje vzťahy jeden k druhému vzájomnou službou v kresťanských komunitách i mimo nich. Neexistuje lepší predpoklad pre tento spoločenský konsenzus, než aký po dve tisícročia skalopevne a neohrozene ponúka Svätá katolícka Cirkev a jej služobníci.
Posted on 5/17/12 7:52 PM.