« Späť

Pomôžte chorým deťom a chudobným rodinám v Ugande a Rwande

Pomôžte chorým deťom a chudobným rodinám v Ugande a Rwande

Pridajte sa ku kampani Pôstna krabička pre Afriku a podporte zdravotné stredisko, ktoré pomáha chudobným rodinám, centrum pre siroty a polosiroty s HIV či škôlku.

Zdravotné stredisko v Kibeho na juhu Rwandym ktoré vedú sestry Pallotínky, pomáha viac ako 16-tisíc ľuďom, ktorí nevyhnutne potrebujú zdravotnú pomoc. Centrum pre deti s HIV, ktoré na severe Ugandy postavila Slovenská katolícka charita (SKCH), poskytuje momentálne útočisko 25 sirotám a polosirotám, o ktoré sa rodina nedokázala dostatočne postarať. Pomôcť týmto ľuďom môžete aj vy, ak sa zapojíte do zbierky Pôstna krabička pre Afriku, ktorú už po štvrtýkrát spustila SKCH.

„Vďaka našim darcom sme v Ugande vybudovali Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, ktoré sa stalo novým domovom pre 25 detí s HIV. Každý mesiac sa stretávame s tým, že ďalšie deti potrebujú pomoc, takže do konca roka bude v centre bývať približne 40 detí, ďalšie deti chodia do našej škôlky alebo podporujeme ich vzdelanie. Okrem toho sme sa tento rok rozhodli podporiť zdravotné centrum v Rwande, ktoré podáva pomocnú ruku tisíckam ľudí a bez neho by bol ich život veľmi komplikovaný,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Kampaň Pôstna krabička pre Afriku každoročne opisuje zložité osudy afrických detí, jej tohtoročnou tvárou je 11-ročný chlapec Fiston z Rwandy. Ide o chlapca, ktorý je HIV pozitívny, žije len s bratom a starými rodičmi, a keďže má oslabenú imunitu, je odkázaný na pomoc Zdravotného strediska Kibeho. „Detí, ako je Fiston, je mnoho, práve preto sme sa rozhodli rozšíriť naše aktivity o podporu centra v Kibeho. Spolu so sestrami zabezpečíme zdravotné poistenie pre tie najchudobnejšie rodiny, podporíme nutričné centrum pre podvyživené deti, pôrodnicu a  zamestnáme sociálnych pracovníkov,“ uviedol Radovan Gumulák.

Keďže Uganda ani Rwanda nepatria medzi krajiny, do ktorých zo Slovenska prúdi rozvojová zahraničná pomoc, oba projekty Charita financuje výlučne vďaka podpore darcov zo Slovenska. Počas obdobia pôstu pred Veľkou nocou preto SKCH poslala 40 000 pôstnych krabičiek do viac ako 630 farností po celom Slovensku. Pôstne krabičky slúžia ako pokladničky na dary a zároveň informujú o živote a problémoch v rozvojových krajinách.

Do zbierky sa môžete zapojiť zaslaním daru na účet SKCH číslo 2944463095/1100, v.s. 221, online prostredníctvom stránky www.postnakrabicka.sk alebo zaslaním darcovskej sms v tvare DMS medzera CHARITA na číslo 877. Cena darcovskej sms správy je 2 eurá. Viac informácií o kampani nájdete na stránke www.postnakrabicka.sk.

Odporúčame