Blog

« Назад

Existuje vôbec manželstvo, ktoré funguje ???

Existuje vôbec manželstvo, ktoré funguje ???

Existuje ! A dokonca také, ktoré bolo Cirkvou nedávno 21.10.2001 vyhlásené za blahorečené! Ich svedectvo ma veľmi povzbudilo a potešilo aj kvôli tomu, že nejde o manželský pár spred 500 rokov, ale ide o svätcov takých súčasných, že dokonca ich deti ešte dnes žijú a boli prítomné na blahorečení svojich rodičov.

 

Ako sa stretli...

Luigi a Mária pochádzali z bohatých rodín ( čo by sme možno hneď mohli považovať za nedostatok). On bol mladým ambicióznym právnikom, ona veľmi študovaná a hudobne nadaná mladá dáma. Prvýkrát sa stretli v Máriinom dome a onedlho bola svadba v krásnej bazilike Santa Maria Magiore. Manželstvo pekne prekvitá a manželom sa narodia 3 zdravé deti.

Keď nastanú problémy

Každé manželstvo sa však osvedčí najlepšie v skúškach, ktorými musí prejsť a tých Luigi s Máriou Quattrocchiovci nemali málo. Pri očakávaní štvrtého dieťaťa doktori trvali na potrate, pretože šanca prežitia aspoň matky bola len 5 %. Manželia odmietli vkladajúc všetku nádej do Božích rúk. Maličká Enrichetta sa narodila úplne zdravá, pričom matke sa taktiež nič nestalo a Božou prozreteľnosťou sa stala tým dieťaťom, ktoré dochovalo svojich rodičov a matka práve v jej objatí  pokojne vydýchla posledný krát.

Druhá svetová vojna zúrila a manželia so štyrmi malými deťmi mali dosť práce postarať sa sami o seba. Oni však otvorili svoj dom ako útočisko pre chudobných, utečencov a chorých a denne sa spolu s nimi modlili ruženec a pristupovali k sv. prijímaniu kedy to len bolo možné.

Čo také môžeš v manželstve robiť...

Ich rodinný život nikdy nebol nudný. Popri svedomitej práci bol plný športu, venovania sa chudobnej mládeži a skautskému oddielu, ktorý založili. Ich domov je otvorený pre množstvo priateľov, no majú čas i na svoje deti, ktoré berú do hôr, či k dostupnému talianskemu moru. A napokon- manželia nezanedbávajú ani manželstvo samotné- snažia sa tráviť čas spolu a aj vo vysokom veku ich fotografie dokumentujú zaľúbené prechádzky do prírody držiac sa za ruky, či ako Luigi zbiera Márii kytičku kvetov. Takto sú svätci zobrazení aj na ich obraze, ktorý pozná celý svet.

Výchova ich detí je potvrdením ich svätého láskyplného života: tri z ich detí sa dobrovoľne rozhodli pre Bohu zasvätený život a najmladšia Enrichetta sa rozhodla pre službu opatrovať ich ( keďže vekový rozdiel medzi nimi je dosť značný).

Boh má radosť, keď mu dovolíme aj naše rodiny  a manželstvá napĺňať Jeho láskou :)

 

Mgr. AnnaLojeková  Zdroje : Lojeková, A.: Svedectvo v školskej katechéze,www.vatican.va,  Homília sv. otca Jána Pavla II., http://www.savior.org/saints/corsini.htm,

Комментарии
sign-in-to-add-comment
To je super.. Velmi sa tesim z toho, ze cirkev vyhlasila za blahoslavenych MANZELOV. Furt len papezi, knazi a pustovnici... a tato doba velmi potrebuje vzory svateho zivota v manzelstve.. Dakujem za info. emoticon
Отправлено в 14.02.12 23:04.
Aj mne manžel donáša z jeho bicyklových prechádzok celý život kytičky kvetov, vidím že je na dobrej ceste stať sa svätým, už len aby aj jeho manželka bola na správnej ceste... emoticon
Отправлено в 15.02.12 7:20.
Poznáte rodičov sv. Terky z Lisieux - Louisa a Zéliu Martinovcov? - tí boli vyhlásení za blahoslavených toť nedávno: 19. október 2008 emoticon takže naozaj existuje manželstvo, ktoré funguje ;)
Отправлено в 15.02.12 7:50.
manželstiev ktoré fungujú je oveľa viac, ako tie, ktoré sú na podstavci... chvála Bohu
Отправлено в 15.02.12 9:27.
Áno oni sú hneď druhí pár po Quattrocchiovcoch emoticon
Отправлено в 15.02.12 10:47 в ответ на Dominika Dunčková.
Určite, ale aj tak ma povzbudzujú aj také verejné vzory. Veľmi sa mi páči fotka, kde staručký Ján Pavol II. žehná deti Luigiho a Márie Quattrocchiovcov po blahorečení ich rodičov. Deti už sú tiež v peknom veku- páter Paolino - 3. dieťa je na vozíčku a žiari z neho nesmierna radosť emoticon
Отправлено в 15.02.12 10:51 в ответ на Otília Ferenčíková.
Отправлено в 15.02.12 12:04 в ответ на Anna Lojekova.
Отправлено в 15.02.12 12:16 в ответ на Otília Ferenčíková.
ja si myslim ze nie vzdy to tak je aj ked casto ano. A niekedy su velmi zli rodicia, ale ich deti sa stanu svate.
Отправлено в 15.02.12 12:27 в ответ на Otília Ferenčíková.
Áno, ale už nie priamou zásluhou svojich roičov. Aj keď naozaj sa nie vždy výchova podarí aj tým vzorným usilovným rodičom. Často je možno chyba v tom,že existuje veľký rozpor medzi tým, čo hovoríme a čo žijeme. Verím ale, že ak deti majú vzor lásky, veľmi ich to ovplyvní- moja maminka je taký vzor, ktorý keby som vedela okopírovať , bola by som šťastná emoticon
Отправлено в 15.02.12 12:39 в ответ на Veronika Florkova.
Отправлено в 15.02.12 14:37.
Pred 2-3. týždňami bola vo Viedni v Stefansdome blahorečená Hildegarda Burjan, rakúska sociálna politička (chvíľu bola aj v parlamente) (1883 v lužickom Goerlitzi, zomrela v r. 1933 vo Viedni), stihla založiť spoločenstvo sestier Charitas Socialis, manželka a matka (pri tehotenstve s dcérou jej tiež odporúčali potrat, bola veľmi chorľavá), narodila sa im dcéra Alžbeta . Po nejakom čase bola zázračne uzdravená. ......... a nemusíme ani dlho pátrať, aj blahoslavená matka a manželka, detská lekárka, sv. Giana Berettová-Mollová .... táto ťažká doba potrebuje ozaj matky svätého života. Aké matky, taký národ.
Отправлено в 15.02.12 17:39.
Prekrásne svedectvo, ďakujem za zverejnenie, lebo aj ja hopoužijem v katechéze birmovancov. Robila som tiež 1990-2005 katechétku- to už som nadsluhovala v dôchodku. A teraz, keď som doopatrovala maminku, ešte smiem túto krásnu robotu robiť. Vďaka!!!!!!!!!!!!!!!!
Отправлено в 15.02.12 17:54.
Отправлено в 15.02.12 17:56 в ответ на Anna Wechterová Krištínová.
Отправлено в 15.02.12 17:56 в ответ на Mária-Irma Danieliszová.
Ešte k tým matkám... keby mamy nešli do práce, a venovali sa viac rodine a deťom , aj deti by boli menej na ulici a viac vychované...... dnes majú deti mnoho materiálnych vecí.... a menej lásky, lebo láska je kompenzovaná peniazmi. Vidím to na sebe.... ak som čo len jeden deň doma z práce (ako aj dnes, mám náhradné voľno), doma je navarené, napečemé, doma je menej hektickosti a viac kľudu... lenže ako samoživiteľka môžem iba snívať..... a kebyže sa do našej fabriky nezakráda pomaličky kríza , nedajú mi ani ten jeden deň náhradného voľna.... ale odbúravajú sa nadčasy, aby nám ich nemuseli preplatiť..... ale aj tak som radšej, že ten čas môžem stráviť doma medzi svojimi :-)
Отправлено в 15.02.12 18:13 в ответ на Anna Lojekova.
je naozaj pre mna velmi povzbudive vediet, ze sa da zit sviatostne manzelstvo. Je to vyzva, povzbudenie: kazdy den zacinat odznovu (nemalomyselniet), nezaskatulkovat si partnera,... byt trpezlivy pri vychove deti,.... Mne osobne velmi pomoze zivotopis svatych (blahorecenych), ktory poukazuje na problemove situacie - ako ich riesili. Nemyslim, ze vsetko mali v zivote iba cierno-biele, urcite ich zivot hyril vsetkymi farbami ako ten nas kazdodenny. Manzelstiev je vo svete nespocetne mnozstvo, vyhlasenych svatych (bl.) - 2 pary. Ked si spomeniem, ze svatost je urcena pre kazdeho - zda sa mi, ze ("oficialnych") vzorov je malo. Na druhej strane: nie je to tak davno, co sa zmenil pohlad na manzelstvo. Napr. doba, v ktorej zili rodicia sv. Terezie z Lisieux - zitie tohto manzelskeho vztahu bolo v danej dobe skutocne prevratne.
Отправлено в 15.02.12 18:23.
Ten životopis som naozaj skrátila ako sa dalo, aby bol jeho rozsah prijateľný- venovala som sa im niekoľko dní a bolo to krásne nachádzanie svätosti v bežnom živote. Okrem spomenutých ťažkostí Mária mala neskôr rakovinu a keďže boli z vplyvných kruhov stále boli pod tlakom pridať sa k tej či tej spoločnosť manipulujúcej skupine.Vybrali si bežný život a pomoc iným. Pre mňa sú veľkým vzorom emoticon
Отправлено в 15.02.12 18:30 в ответ на Katka Farnbauerova.
Istá sudkyňa v USA pri jej menovaní na najvšiu súdnicku pozíciu v štáte povedala : Za všetko, čo som a mám ďakujem mojej matke, ktorá ma učila doma a nešla kvoli mne pracovať, sama vysokoškolsky vzdelaná trpela biedne podmienky a kupovala pre mňa solídne noviny z posledného. Vzdala sa všetkého, aby som ja mohla mať čokoľvek.Toto nie je môj úspech, to je úspech mojej matky.
Отправлено в 15.02.12 18:35 в ответ на Anna Wechterová Krištínová.
Števo, mám peknú ppt prezentáciu aj s fotkami o nich. Je síce súčasťou môjho doktorátu, ktrý ešte nie je na svete celý, ale Tebe posuniem, chceš ?
Отправлено в 15.02.12 19:12 в ответ на Štefan Hrbček.
Показывается результатов: 1 - 20 из 23.
из 2