« Назад

Prehnitá EÚ, flákači europoslanci a iné otázky

Prehnitá EÚ, flákači europoslanci a iné otázky

V posledných týždňoch dostávam veľa otázok od priateľov a známych o mojej kandidatúre do EP. Skúsim tie najhorúcejšie otázky a odpovede napísať sem. Budem rád, ak sa budete ďalej pýtať v komentároch.

Myslíš svoju kandidatúru vážne?

Áno, kandidujem do Európskeho parlamentu s cieľom dostať sa tam. Rešpektujem prácu a výsledky Anny Záborskej a Branislava Škripeka a uvedomujem si, že ma pozná oveľa menej ľudí. Pracujem však v prostredí EP už 5 rokov a som presvedčený, že mám čo Slovensku ponúknuť.

Je pravda, že europoslanci sa v Bruseli flákajú a aj tak nič nemôžu ovplyvniť?

Ako v každej organizácii, aj v EP nájdete pracantov a flákačov. Ale zovšeobecňovať sa to nedá. Poznám veľa poslancov, ktorí neraz ostávajú v parlamente do noci. Mnohí obetovali témam, ktorým sa venovali, značnú časť života. Je však pravdou, že sám poslanec má len veľmi obmedzený vplyv na európsku alebo národnú politiku. Preto je spolupráca, schopnosť vyhľadať politických spojencov v EP taká dôležitá.

Aj tak ťa nakoniec Brusel pohltí a budeš poslušne hlasovať tak ako ti prikážu. Tie peniaze za to stoja!

Hovoriť a hlasovať tak, aby ma väčšina chválila je lákavé. Ale môj vnútorný kompas, tak ako som si ho nastavil podľa Biblie a učenia Cirkvi, mi nedovoľuje žiť iba z potlesku a uznania. Ak si niečo naozaj vážim na mojom súčasnom šéfovi Braňovi Škripekovi, je to jeho odvaha ísť proti prúdu. Nie je to ľahké. Ale presadzovať vlastné hodnotové presvedčenie a slúžiť ľuďom považujem za pointu politickej práce. Inak pre mňa nemá zmysel a musel by som sa hanbiť sám pred sebou.

Možno to myslíš dobre, ale Európska únia je prehnitá a treba ju rozpustiť.

Ak veríte, že mám poslanie, charakter a kompetenciu ísť do európskej politiky, pošlite ma tam. Európska únia sa dá zreformovať. Viacerí jej zakladatelia boli presvedčení kresťania. Musíme sa vrátiť k jej odkazu a pomôcť EÚ vyjsť z krízy, v ktorej sa nachádza. Skutočnou tragédiou bude, ak kresťania odmietnu byť svetlom a soľou v tomto svete. EÚ sa vydáva zlým smerom. Na zmene orientácie musíme pracovať. Ja osobne sa chcem spolu s ďalšími kresťanmi z EÚ na to podujať.

Máš malé deti. Nebude tvojou zaneprázdnenosťou trpieť celá rodina?

Už rok a pol žijem s rodinou v Bruseli. Je mi to veľmi vzácne, že sa každý večer môžem vracať domov za svojou ženou a deťmi. Pri práci asistenta a poradcu už dobre poznám režim fungovania EP. Ako rodina sme sa tomu prispôsobili a vieme to využiť. Viem si rozdeliť čas na rodinu, prácu v parlamente a na Slovensku.

Prečo sa Kresťanská únia, za ktorú kandiduješ, nespojila s KDH?

V týchto stranách sú osobné, zatiaľ neprekonané, nezhody. Musíme sa naučiť spajat a nie rozdeľovať. Nie je to také jednoduché spraviť, ale ak by som mal čarovný prútik isto by som spojil všetkých kresťanov. Je to dlhá a náročná cesta. Na druhej strane vidím vo viacerých stranách šikovných mladých ľudí, ktorí vďaka tejto kríze dostali šancu vstúpiť do verejného života. Myslím, že oni môžu byť nádejou.

Ktorým témam chceš Slovensku pomôcť?

V prvom rade budem plne hájiť všetky konzervatívne hodnoty, ktoré si na Slovensku ceníme: rodina, ochrana života, výchova detí, ľudská dôstojnosť atď.

Potom sú tu aj iné oblasti. Slovensko ako aj ďalšie európske krajiny je zraniteľné voči kybernetickým útokom. Tie dokážu znefunkčniť životne dôležité objekty: nemocnice, elektrárne alebo našu obranu. Kyberbezpečnosť by mohla byť dobrým cieľom európskej spolupráce.

A nakoniec prenasledovaní kresťania. Tí Slovensku samozrejme nepomôžu. Pomôcť im máme my. Som presvedčený, že Slovensko je dostatočne rozvinutou krajinou, aby diplomaticky a humanitárne výraznou mierou prispelo ku zlepšeniu situácie najprenasledovanejšej náboženskej skupiny na svete.

--

Peter Broz, kandidát na poslanca Európskeho parlamentu č. 5 na kandidátke Kresťanskej únie (28)

Manžel a otec troch detí. Dlhoročný pracovník s mládežou, najskôr ako vedúci modlitebných stretiek, neskôr ako koordinátor ZKSM. Bol pri zakladaní projektu Tvoja vec!, ktorý mobilizoval ľudí do modlitby za spoločnosť. Posledných 5 rokov pracuje ako politický poradca Branislava Škripeka v Európskom parlamente.

Следующий
Комментарии
sign-in-to-add-comment
Keď som bol na Slovensku videl som dosť uzavretosti v ľuďoch.
Pritom národy v Európe majú podobné radosti a starosti. Je toho svedectvom nedávny čin pápežského almužníka, ktorý v Ríme pripojil na elektrinu veľký panelák, v ktorom žijú chudobní ľudia.
Na modlitbových stretnutia s Lellom
( https://www.incamminoconmaria.it/2018/12/12/ako-to-vsetko-zacalo/?lang=sk ma prekvapil zmysel pre bratstvo národov )
často zažívame európsky rozmer kresťanstva.
Aj počas posledného stretnutia nás Lello vyzval pomodliť sa Zdravas v rodnom jazyku. Táto modlitba zaznela po ukrajinsky, po slovensky, po francúzsky a po taliansky. To nás učí milovať našu Európu.
Ako chcete presvedčiť Slovákov o tom, že byť v Európe spolu je lepšie než byť sami?
Отправлено в 17.05.19 19:47.