« Späť

Keď začal účtovať...

„Nebeské kráľovstvo sa podobá kráľovi, ktorý sa rozhodol vyúčtovať so svojimi sluhami. Keď začal účtovať, priviedli mu jedného, ktorý bol dlžen desaťtisíc talentov“ (Viď Mt 18,21-35). Z podobenstva sa hneď dozvieme, ako dopadlo vyúčovanie s týmto prvým sluhom. Ako ale pokračovalo účtovanie s ďalšími? Zdá sa, že podobenstvo sa skončilo akosi predčasne. A čo ďalší spolusluhovia? Koľko toho mali na rováši oni? V podobenstve sa spomína iba to, že sa veľmi zarmútili, keď videli tvrdosť a nemilosrdnosť svojho kolegu. Nedozvieme sa však, aký postoj zaujali, keď kráľ účtoval s nimi, a či ich vôbec predvolal na vyúčtovanie. Alebo snáď prestalo kráľa účtovanie baviť už pri prvom sluhovi? Dokázali sa ostatní zamestnanci poučiť z chyby svojho kolegu, alebo zostali iba pri zármutku? 

Príbeh, ktorý rozpráva Ježiš Petrovi, sa neskončil predčasne. Vlastne, neskončil sa vôbec. Ak sa nám zdá, že sa iba začal, ale chýba mu záver, tak sme na dobrej stope. Pokračovanie a záver príbehu je totiž iba v našej réžii. To my sme tí spolusluhovia, ktorých vyúčtovanie je ešte otvorené. My veľmi dobre vieme, koľko toho máme na rováši a koľko nám je stále odpúšťané. My sami rozhodujeme o tom, ako toto vyúčtovanie dopadne.

 

 

 

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Jarmila Semanová
Nie je toto podobenstvo o milosrdenstve ?

Naozaj chcel nás Ježiš týmito slovami strašiť o našich rovášoch ?
Odoslané 8.9.2011 18:27.
Ano, je práve o milosrdenstve! Nielen o milosrdenstve prijatom, ale hlavne o tom, ktoré preukážeme. Nechcel nás strašiť o našich rovášoch, ale poukázať na to, že boli kompletne vymazané. Preto, aby sme sa nebáli mazať tie dlhy, ktoré majù ostatnì u nás.
Odoslané 9.9.2011 12:46 ako reakcia na Jarmila Semanová.