Ján Pavol II. často hovoril:“ Všetko cez Máriu“.
Rektor Fatimskej svätyne vo svojich spomienkach z 12. mája 2000 z poslednej návštevy pápeža vo Fatime povedal o Jánovi Pavlovi II.: „. Keď Svätý Otec prišiel na Cova da Iria , na miesto zjavenia , dal Márii prsteň , padol na kolená a začal sa modliť . Na desať minút sa ponoril do hlbokej modlitby pred sochou Panny Márie z Fatimy , okolo neho bolo na preplnenom námestí milión ľudí . Po celý čas tam bolo také hlboké ticho, že by sme mohli počuť letiacu muchu. Nad Fatimou bol prítomný Svätý Duch. Bol to zázrak . Milión ľudí ... absolútne ticho ... Duch vznášajúci sa nad námestím Fatimy ... Pápež hovorí s Pannou Máriou z Fatimy a verný dav akoby sa zhromaždil pri bráne neba.“
Rektor dodáva- „ V 60. rokoch tu okrem miestnej svätyne nebolo takmer nič. Fatima bola pred svetom „ utajená“. Ján Pavol II. ju zviditeľnil po celom svete . Začalo to s atentátom ... " .
Spomenul som si na spomienky pátra Róberta Foxa , ktorý začal púte do Fatimy v 60. rokoch .Fatima bola chudobná provincia, miesto bez akéhokoľvek komfortu, zabudnuté, neboli tu žiadne cesty do sveta.
Všetko to začalo v lete roku 1981 . Vďaka pápežovi Jánovi Pavlovi II . Atentát zmenil všetko. Pápež povedal, že zlo ho chcelo zabiť v deň Matky Božej Fatimskej. Požiadal o fatimské doklady, prečítal si ich a takmer okamžite sa začala lavína udalostí. V auguste 1981 začal Svätý Otec pobožnosti prvých sobôt, v deň výročia atentátu prišiel ako pútnik do Fatimy a zasvätil svet Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Tento akt zopakoval na námestí sv. Petra v roku 1984 a znovu v roku 1991 vo Fatime, a znovu v Ríme na konci jubilejného roka 2000. Poslednú udalosť považoval Ján Pavla II za najdôležitejšiu v jubilejnom roku.. Fatima mala sprevádzať Cirkev a svet do nového tisícročia.
V priebehu rokov svet počul stovky pápežových slov o Fatime . Čo ale znamenajú jeho slová : " Fatima ? Každý deň som tam bol prítomný . "
Ján Pavol II. mal v srdci veľkú lásku k Fatimskej Božej Matke. Ku konci každého dňa pred spánkom sa s ňou stretával . Na stolíku vedľa postele mal sochu, ktorú dostal vo Fatime, pobozkal jej nohy a ruky v duchu lásky a pokornej služby.
Málokto bol schopný vidieť rozdiel procesie so sochou z Fatimy. Ján Pavol II. chodil vždy za sochou. Panna Mária vždy bola prvá. „ Mária je dôležitejšia, ukazuje cestu. Jej slúžim. Petrov nástupca má ísť za ňou „. Táto zmena pravidiel liturgickej slávnosti vošla do dejín ako „ štýl Wojtyla.“
Prečo v lete 1981 zviazal svoj pontifikát poľský pápež s fatimským posolstvom? Ján Pavol II. pochopil úlohu Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Keď si pozorne prečítal dokumenty o zjavení , poznamenal , že úcta k Nepoškvrnenému Srdcu je najdôležitejšie posolstvo z Fatimy . Prečo?- spýtal sa Svätý Otec - Matka Božia ukázala na neho ako prostredníka záchrany hriešnikov z pekla a záchranu sveta od zla. Áno , je to jasné : spása vstupuje do ľudských dejín cez srdce .
Ján Pavol II. si kládol otázku : „ prečo úcta k Nepoškvrnenému Srdcu „ a uvedomil si , že " srdce " je v človeku najdôležitejšie, je to miesto, kde pozerá Boh.
Pápež pochopil , čo fatimské posolstvo žiada od každého kresťana. Každý kresťan má rovnako ako Panna Mária, prvá učeníčka Krista, ktorá sa svojim srdcom pripodobnila srdcu Ježišovmu a spojila sa s ním neoddeliteľne a navždy. A tak sa stalo jej srdce najsvätejšie po Najsvätejšom Srdci Ježišovom. Ján Pavol II. hovoril:“ Všetko cez Máriu“. Nám odkázal, aby sme pozerali na Srdce Panny Márie ako na príklad pre náš život s Bohom. Lebo čím je naša viera? Predovšetkým nasledovaním Krista. Nie pripodobňovať sa tomu, čo je vonkajšie, ale tomu, čo je vnútorné, čo je Božia pravda. Kresťan je ten, ktorý sa učí od Krista. Chce, aby Boh pripodobnil jeho srdce srdcu Spasiteľa, tak ako to urobil so srdcom Máriiným.
Ján Pavol II. pochopil, že Fatimská Božia Matka nás vyzýva, aby sme boli účastní " aliancie troch sŕdc“ " . Okrem Srdca Vykupiteľa a Nepoškvrneného Srdca Panny Márie má tu miesto srdce každého z nás... V tomto spoločenstve sŕdc bude moje hriešne srdce čerpať silu z ich sŕdc.
To je to , čo učí pobožnosť prvých sobôt . Pozerať sa na život Ježiša a Márie, nasledovať ich život pripodobniť svoje životy - spolupracovať na vykúpení človeka . Kto prijme túto cestu, povie tak ako Ján Pavol II. „ Fatima? - Som tam prítomný /á/ každý deň. A to bude cesta svätosti.