« Späť

Nie, materskú si naozaj neužívam

Nie, materskú si naozaj neužívam

Občas túto otázku skutočne dostanem. Či si užívam materskú. Ešte nikdy som ju ale nedostala od mamy na materskej, ktovie prečo? Zakaždým sa snažím v odpovedi nejako zakamuflovať, že si ju užívam. Veď viete, aby náhodou niekto nezávidel, že sa mám dobre.

Vždy si nájdem nejaké nové výhovorky. Ako napríklad že to na tej materskej niekedy nie je až také jednoduché, keď matka rok a pol nemala súvislý spánok. Alebo že ma dosť často bolí môj skoliotický chrbát a to aj napriek tomu, že už tretí mesiac cvičím ten zaručený a osvedčený SM systém, o ktorom sa dnes toľko hovorí. Alebo, a to hovorím najradšej, najmä keď na mňa príde dovolenková depka, že mi chýbajú priatelia, rodina, práca a všetko, čo som niekedy robila. Ale o depke na materskej a jej zvládaní až v ďalšom blogu.

V každom prípade, nie vždy je ľahké, na otázku či si užívate materskú, odpovedať kladne. Asi ešte o trochu viac nám, mamám, ktoré sme si svoju prvú plienku prebalili až na svojom vlastnom dieťati a ktoré sme doteraz robili všetko iné, len nie prichádzali do kontaktu s malými deťmi. Priznávam, som lepší organizátor, telefonista, vybavovač a neviem čo ešte ako prebaľovač plienok, kŕmič a upratovač rozhádzaných misiek a príborov zo zeme.

Môžem vám však povedať, čo si v tomto období života naozaj užívam. Užívam si pohľad na moje spiace dieťa, ktoré je, ale naozaj, úplne najkrajšie na svete. Užívam si každý nový krok, zub, kotrmelec (áno, aj tie už vo svojich šestnástich mesiacoch robí), každé nové slovo. Užívam si sušenie tých nádherných kučeravých prvých vlasov, ktoré keď raz ostriháme, už sa točiť nebudú, keďže ich má po tatinkovi. Užívam si, keď po vykakaní nájdem v nočníku, okrem zdravého smradľavého hovienka, srdiečko z našej novej drevenej skladačky. Nebojte sa, nezjedla ho, len ho tam nejakým nedopatrením počas dlhého nudného sedenia hodila. Užívam si každý výkrik mamí, keď moja dcérka túži po mojej blízkosti alebo práve dostala chuť na mliečko. Takmer každý.. A užívam si aj každý výkrik tatí, spojený s veľmi žalostným plačom, keď tatinko práve odišiel do práce, alebo len zbehol vonku vysypať smetí (nežiarlim, som šťastná, že ho tak miluje ;)). Neskutočne si užívam každý smiech, tanec, sfukovanie sviečky, vlezenie do šuplíka, cielené prisadnutie anjela počas modlitby s úplne vážnou tvárou (viem, že si to asi neviete predstaviť, ale bolo to naozaj veľmi zábavné) a všetky tie neposlušné gestá, pri ktorých sa musíte tváriť veľmi vážne a prísne, aj keď máte obrovskú chuť spustiť nekontrolovaný smiech.

Hm.. Konečne som našla úprimnú a pravdivú odpoveď na túto neľahkú otázku. Nie, materskú si naozaj neužívam. Je mnoho vecí, ktoré by som robila oveľa radšej, ako kočíkovať, prebaľovať a variť kašičky, ktoré väčšinou aj tak skončia skoro celé v koši. Užívam si chvíle so svojou rodinou, manželom, dcérkou. Užívam si lásku, ktorá mi bola darovaná (aj keď si niekedy vyžaduje poriadnu obetu). Lebo viem, že nie je samozrejmosťou.

Pán Boh presne vedel, koľko krásy a nežnosti vložiť do malého dieťaťa a koľko lásky do matky, aby mohla po rokoch povedať, že si obdobie jeho stopercentnej závislosti od nej naozaj užila. A aby bola schopná, po roku a pol materskej, namiesto uvažovania nad nástupom do práce, povedať: “Ona je tehotnáá?  Aj ja už chcéém!” Materstvo je naozaj plné paradoxov, čo vám budem hovoriť… 

PS: Ďakujem grafikovi, ktorý mi, aj keď nie s veľkým nadšením, pomohol upraviť ilustračný obrázok do použiteľnej podoby.

Ďalej
Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
[...] Nie, materskú si naozaj neužívam [...] Čítať viac
Odoslané 11.1.2018 13:15.