Blog

« Späť

Ste Kristov list... Alebo falzifikát?

Ste Kristov list... Alebo falzifikát?

"Láska, ktorá sa stala bohom, stáva sa démonom," hovorí C. S. Lewis niekoľkokrát na stránkach svojej knihy Štyri lásky, "a démoni nikdy neplnia svoje sľuby".

Týka sa to lásky k jedlu, k pôžitkom, k bohatstvu... Ale, hoci vás to možno prekvapí, tento výrok platí aj o láske k prírode (keď sa jej ochrana stáva náboženstvom), o láske k svojmu zvieraciemu miláčikovi, dokonca o láske k človeku (k dieťaťu, k rodine, k svojmu idolu... "Kto miluje ... viac ako mňa, nie je ma hoden!"), alebo k ľuďom všeobecne (humanizmus), týka sa to lásky k národu (nacionalizmus), k tradíciám, dokonca k náboženstvu! (ako to Ježiš vytýkal farizejom)

Čo vlastne Ježiš farizejom vytýkal? Že lásku k tradícii, k pravidlám, k náboženstvu postavili nad vzťah so samotným Bohom. Preto neboli schopní rozoznať v Ježišovi Mesiáša. Lebo samotná náuka - náboženstvo sa pre nich stávalo bohom. A tak sa stávalo démonom, ktorý ničí, klame, nepustí spásu k človeku.

A čo ja? Ako zistím, či sa zo mňa v niektorom smere už nestáva farizej?

"Ste Kristov list,... napísaný Duchom živého Boha" píše sa na ktoromsi mieste Sv. Písma. Platí to aj o mne? Alebo som Kristov falzifikát?

S niečím sa vám priznám. Mala som obdobie (a občas sa vracia), že som sa hanbila priznať svoju príslušnosť ku kresťanskej cirkvi. Bála som sa ukázať svoju vieru v Krista. Nie, nebála som sa, že ma pre Ježiša vysmejú. Naopak, chcela som chrániť Jeho reputáciu! Ja, taká neschopná, plná chýb a nedokonalostí, ktorá často nestíha, nezvláda, nevie byť "skvelá"..." Veď čo si o Ňom a Jeho Cirkvi pomyslia? Že je to banda neschopných stroskotancov?"

Och, ako som sa mýlila! Snažila som sa JA - byť najprv dokonalá. Chcela som JA - byť (stať sa) takou, akí by podľa môjho presvedčenia mali byť Kristoví učeníci. Chcela som JA SAMA písať JEHO LIST vo mne.

Ale ja predsa nemôžem písať list niekoho iného! Ja nemôžem písať list, pod ktorým je podpísaný Ježiš! Ako som si mohla myslieť, že by som sa mala zmeniť JA SAMA? Kristov list musí písať samotný Kristus! To on musí meniť môj život. To On - Ježiš osobne - musí písať svoj list! Vo mne. Aj v každom človeku. Neboj sa, malá ovečka, stačí keď budeš poddajným listom papiera. To čo Ježiš chce, napíše v tvojom živote On sám! Alebo?

Kto píše vo vás list, ktorý vydávate za Kristov?

(Kristus? Vy sami? Alebo nejaký iný "boh" - démon?)

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Žiaľ, je veľmi jednoduché odbočiť od Krista pod rúškom služby alebo iných pekných a správnych vecí a vyvýšiť ostatné nad Ježiša. Ďakujem za tento príspevok, veľmi ma povzbudil. Ježiš nech je na prvom mieste!
Odoslané 30.9.2015 11:32.
Velmi pekný príspevok. Oslovil ma. Vďaka!
Odoslané 30.9.2015 13:56.
Odoslané 4.10.2015 1:30 ako reakcia na Eva Hudečková.
Evi, v´daka, opäť sa trápim ležiac s tabletom. Ale stojí to zato. Pravé orechové na túto dobu. Vďaka.
Odoslané 7.10.2015 20:12.