Blog

« Späť

Bono z U2 o teológii tela Jána Pavla II.?

Christopher West

Bono z U2 o Teológii tela Jána Pavla II.

Spieva Bono z U2 o Teológii tela Jána Pavla II?

Predčasom sa Christofer West stretol s frontmanom známej írskej kapely U2, Bonom. West s nadšením hovorí o tomto stretnutí, kde Bonovi podaroval svoju knihu Teológia tela pre začiatočníkov. West vidí v jednej z Bonových novších piesní "Window in the skies" stopu teológie tela Jána Pavla II.

Odkedy som ich prvýkrát uvidel na MTV 1983 (vo videu k Novému roku), všímal som si ich kariéru s veľkým záujmom. Ich hudba prúdi v mojej krvi a vraví hlboko do mojej duše. Dosť nekonvenčná viera tejto hudobnej skupiny v Krista je dobre známa. Ich piesne využívajú biblické obrazy. Myslím, že dlho predtým ako som prišiel k mojej vlastnej viere, ten "duch" v ich hudbe ma priťahoval a asi mi aj istým spôsobom pomohol otvoriť sa Kristovi.

Jednou z mnohých vecí, ktorú Bono - spevák tejto skupiny - presadzuje, je boj proti šíreniu AIDS-u v Afrike. Mnoho rokov som si myslel, že Bona bude veľmi zaujímať myšlienka "vykúpenia sexuality", o ktorej hovorí Ján Pavol II. v jeho Teológii tela ako o prostriedku, ktorým sa možno dostať až do jadra krízy AIDS-u. Na jeseň roku 2005 počas stretnutia, ktoré vyzeralo akoby zorganizované samotným Jánom Pavlom II. z neba, mal som príležitosť stráviť spolu s Bonom nejaký čas a predstaviť mu pápežovo učenie. Podaroval som mu výtlačok mojej knihy "Teológia tela pre začiatočníkov" a mali sme spolu veľmi živý rozhovor o Biblii, sexe, vykúpení a Katolíckej cirkvi.

Skočme teraz až na koniec decembra 2006. Kamarát mi zavolá a povie: "Už si počul o tej novej piesni od U2? Volá sa "Window in the skies" ("Okno v nebesiach") Nebudeš tomu veriť!" Vyťukal som názov do Googlu a s úžasom počúval. Je to pieseň o tom, ako Kristovo zmŕtvychvstanie môže vykúpiť sexuálne vzťahy. V refréne sa opakujú radostné slová: "Nevidíš, čo spravila láska? Nevidíš, čo spravila láska a čo robí so mnou?" Tu je veľmi približný preklad slov piesne:

Okno v nebesiach (približný preklad)

Pieseň http://www.youtube.com/watch?v=VwrASNj-xSw

Putá sú uvolnené
guľky zanechali zbraň
Horúčava slnka
nás podrží, keď nám chýba oheň

Zákon bol vyvrátený
Kameň odvalený
Zrno pustilo korene
Všetky dlhy sú odstránené,

Nevidíš, čo urobila láska
Nevidíš, čo urobila láska
Nevidíš, čo urobila láska
Čo robí mne.

Láska robí zvláštnych nepriateľov
Spôsobuje lásku, keď láska môže potešiť
Odhalenú dušu
Nenávisť zrazila na kolená

Nebo nad nami
Môžeme dosiahnuť z našej postele
Ak ma pustíš do svojho srdca
A von z mojej hlavy

Nevidíš, čo urobila láska
Nevidíš, čo urobila láska
Nevidíš, čo urobila láska
Čo robí mne

Nehanbím sa, nie, ó nie

Nevidíš, čo urobila láska
Nevidíš, čo urobila láska
Nevidíš, čo urobila láska
čo robí so mnou

Ja viem, že som ťa zranil a spôsobil tvoj plač
Spáchal všetko okrem vraždy, a teba so mnou
Ale láska nechala okno v nebi
a o láske ja básnim. (lásku ospevujem)

Nevidíš, čo urobila láska každému zlomenému srdcu
Nevidíš, čo urobila láska každému plačúcemu srdcu
Láska nechala okno v nebesiach
A lásku ja ospevujem.

V medzihre Bono opakuje tú radosť, ktorá bola v raji - a ktorá je aj jednou z hlavných tém učenia Jána Pavla II. - keď spieva: "Nehanbím sa, nie, ó nie!" Potom sa priznáva, ako v mnohých veciach zranil svoju ženu (Bono je ženatý so svojou niekdajšou školskou láskou takmer 25 rokov) a vraví: „No láska zanechala okno v nebesiach, a lásku ospevujem.“ Ku koncu pesničky ponúka nádej „každému zlomenému srdcu, ktoré plače – láska zanechala okno v nebesiach.“

Čítal si teda, Bono niečo o teológie tela? Možno. Alebo možno, ako sám Ján Pavol II. zdôrazňoval, sú to jednoducho pravdy, ktoré sa ozývajú v každom ľudskom srdci.

Chistofer West

Kniha Christophera Westa v slovenčine:

http://www.kumran.sk/radostna-zvest-sexe-manzelstve-p-6483.html

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Zatiaľ bez komentára Buďte prvým