« Späť

Pápež František prekvapil veriacich pri hrobe sv. Pia X.

Pápež František prekvapil veriacich pri hrobe sv. Pia X.

Vatikán 22. augusta – Na veriacich, ktorí prišli v deň liturgickej spomienky svätého pápeža Pia X. v piatok 21. augusta na rannú svätú omšu do Baziliky sv. Petra, čakalo milé prekvapenie. V bočnej kaplnke s hrobom svätca našli pohrúženého v modlitbe Svätého Otca Františka.
Prekvapený bol aj Mons. Lucio Bonora, kňaz zamestnaný na úrade Štátneho sekretariátu, ktorý o 7. hodine ráno prichádzal k oltáru sv. Pia X. sláviť svätú omšu. Služba v Bazilike ho po ceste informovala, že v kaplnke sa v prvej lavici modlí Svätý Otec. Pápež František kňazovi vysvetlil, že už svätú omšu slávil v skoršom čase v Dome sv. Marty a tak sa zostane modliť medzi veriacimi. Počas omše si podal ruku na znak pokoja s tými, čo sedeli za ním.
Mons. Bonora pre Vatikánsky rozhlas prezradil, že po omši, keď mal možnosť vymeniť si so Svätým Otcom niekoľko slov, dozvedel sa, že prišiel najmä s úmyslom modliť sa pri hrobe sv. Pia X. za katechétov, a to podľa svojho zvyku z  Argentíny, kde sa každoročne práve v tento deň koná v Buenos Aires diecézny deň katechétov.
Svätý Pius X., ktorého pontifikát bol v rokoch 1903-1914, je známy podporovaním katechézy a rozšírením svätého prijímania aj pre deti. Ako pápež si zvolil heslo „Všetko obnoviť v Kristovi“. Giuseppe Melchiorre Sarto pochádzal z Riese v provincii Treviso severne od Benátok. Ako hovorí Mons. Lucio Bonora, to, že Svätý Otec František má svätého Pia X. vo veľkej úcte, mu bolo známe už predtým. Keď mal totiž pred dvoma rokmi možnosť sa s pápežom osobne stretnúť a predstavil sa mu, že pochádza z Trevisa, ten hneď reagoval, že z toho kraja pochádza aj jeho obľúbený svätec Pius X. -jb-

zdroj:http://sk.radiovaticana.va/news/2015/08/22/p%C3%A1pe%C5%BE_franti%C5%A1ek_prekvapil_veriacich_pri_hrobe_sv_pia_x/1166851

Pre MK Rastislav Mečiar