« Späť

Mladí banskobystrickej diecézy: obohatení chudobným Kristom

Mladí banskobystrickej diecézy: obohatení chudobným Kristom

Viac ako 400 mladých sa zúčastnilo Kvetného víkendu v Banskej Bystrici. Diecézne stretnutie mládeže s otcom biskupom sa nieslo v duchu blahoslavenstva: „blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je nebeské kráľovstvo“ (Mt 5,3). Hlavnou témou celého víkendu bola chudoba. A práve vďaka nej odišli účastníci obohatení.

Kvetný víkend bol možnosťou zastaviť sa. Stretnúť sa. S druhými, mladými, kňazmi, ale najmä spoločne s Kristom. Mladí celý víkend objavovali svoje chudoby a skladali ich pod Kristov kríž. Rozprávali o chudobe a odchádzali obohatení. „Učili sme sa objaviť svoje chudoby a odovzdať ich Kristovi. Nenechať si ich pre seba a netrápiť sa tým, zaniesť ich pred Jeho tvár a o niečo ľahší ísť ďalej a odovzdávať radosť a nádej ostatným,“ s úsmevom rozpráva jedna z účastníčok o tom, čo pre ňu znamenalo toto stretnutie.

Program tvorili modlitby, sväté omše, skupinky, katechézy na tému chudoby, workshopy (Chaos v chápaní a krása v stvorení človeka ako muža a ženy; Ako muža a ženu ich stvoril; Dorastanie do lásky; Chcem sa modliť, ale ako?; Peniaze - čo s tým má Boh?; Závislosti a cesta z nich; Tanečný workshop; Služba "chudobným" v Dome Božieho milosrdenstva v Banskej Bystrici). Celé stretnutie sprevádzala ikona Sedembolestnej Panny Márie a veľký drevený kríž, na ktorý boli vpísané chudoby mladých, ako napríklad závislosti, choroby, menejcennosť, chamtivosť, pýcha, masky... Počas sobotňajšej vigílie boli naň pribité klince ako symbol toho, že Kristus je najviac chudobný na kríži, a že sa za všetky naše chudoby obetoval a zomrel.

Ako to vnímali samotní mladí? „Kvetný víkend bol čas, kedy sa stretli mnohí mladí s tým istým cieľom - prísť bližšie k Bohu, otvoriť sa Mu viac, nechať sa premeniť, preniknúť, uzdraviť, očistiť...“, hovorí animátorka, ktorá mala počas Kvetného jednu zo skupiniek pre mladých. Stretnutie mladých s mladými bolo dôležitým aspektom celého stretnutia. Ako hovorí jeden zo seminaristov: „Nebol som síce na celom programe, lebo bolo veľa inej roboty, ale stretol som sa s ľuďmi, s úžasnými ľuďmi.“. „Úžasný víkend so super ľuďmi, kde som sa zblížila viac s Bohom,“ tak hodnotili stretnutie najmladší z účastníkov. „Neobyčajný víkend plný mladých ľudí, ktorí hľadali chudobu v sebe, hľadali to, čo im chýba a následne to odovzdávali Bohu,“ o tom bol Kvetný víkend.

Na nedeľnú svätú omšu s otcom biskupom Mariánom Chovancom prišlo cez 600 ľudí. Otec biskup povzbudil prítomných svojim príhovorom na tému chudoby v duchu. Toto blahoslavenstvo je mnohokrát zle vysvetľované, pretože v prvom rade znamená, vo všetkom dôverovať Bohu, mať Boha na prvom mieste vo svojom živote. Chudobný v duchu má srdce v Bohu a v rukách veci, ktoré ho ale nijakým spôsobom neobmedzujú. Napokon vyjadril radosť z mladých, ktorí sú ako kvety, zdobiace celú Cirkev.

V závere stretnutia vytvorili mladí nezvyčajný obraz na námestí, v podobe tanca Flash mob. Nasledovali dialógy s otcom biskupom, odovzdanie dekrétov zástupcom za dekanáty a napokon prezentácia fotografií. „Vidíme sa o rok!“, s touto výzvou odchádzali účastníci domov, aby mohli začať žiť v praxi to, čo počas víkendu načerpali.

Hymna Kvetného víkendu 2014 niesla názov: „Počíta s Tebou“.
Je to o dôvere, otvor Bohu dvere.
To, čo nám On dáva, nik nám nezoberie.
Chudobní v duchu, blahoslavení, aj prázdne ruky, to si láska cení.
Chudobní v duchu, srdce na dlani, Boh dáva najviac, tak bežím za ním.
Nohami pevne držať sa zeme, hlavu mať v nebi, milujeme.
Chudobní v duchu nepočítajú, koľko je schodov na ceste k raju.
Náš Boh nepočíta tvoje dary. On má spočítané v dlani čiary.
Náš Boh nepočíta, či si zaslúžime nebo.
Náš Boh nepočíta, On počíta len s Tebou.
Boh s tebou počíta pre nebo.

http://www.youtube.com/watch?v=mXde2XLVNYM&list=WLFUXhZb54MtqrTSNIuMdB8Q