blog - slovensky

Colnica

Prechádzal som cez hranice... Na vstupe do Macedónska si colník všimol kríž, ktorý mám zavesený na krku. Doklady ho zrazu nezaujímali.
Read More About Colnica »

Obyčajný deň

Zvoní budík a mňa čaká ďalší obyčajný deň. Obyčajný preto, lebo som si akosi zvykol, že „obyčajný“ deň je taký, ktorý je neopakovateľne odlišný od všetkých iných; deň plný očakávania neočakávaného a zvratov, ktoré vie napísať len život. Zvratov, za aké by sa nemusel hanbiť ani pán Andersen.
Read More About Obyčajný deň »

Posledná noc

Vedel som, že bude náročná, že bude dlhá a krátka zároveň. Dlhá, lebo ma bude obchádzať spánok a krátka z toho istého dôvodu – že toho veľa nenaspím. Ale že sa počas nej stane, čo sa stalo, to som naozaj nečakal.
Read More About Posledná noc »

tvoj nikto

nikto, lebo...
Read More About tvoj nikto »

Za všetko...

Pred týždňom som po chválach povedal mojim mladým, že ma prekladajú. Ťažko sa nám v ten večer lúčilo a nebolo to bez sĺz.
Read More About Za všetko... »

Od boja o moc k spoločnému rastu

Predtým, ako sa znova zamyslíme nad vzťahom muža a ženy, pripomeňme si, že v zámere Stvoriteľa bolo, aby žena stála po boku muža chrániac jeho srdce, ktoré neprestáva žasnúť nad jej krásou a v tomto úžase je ochotné vzdať sa najbližších vzťahov s otcom a matkou aby tak v kráse ženy objavovalo a oslavovalo krásu Stvoriteľa. Tak nejako to bolo naplánované od začiatku.
Read More About Od boja o moc k spoločnému rastu »

Kým neprišiel hriech...

Keď po stvorení človeka Boh hľadí na svoje dielo, zjavne je so svojou prácou spokojný: „A Boh videl všetko, čo urobil, a hľa, bolo to veľmi dobré“ (Gn 1,31). Stvoriteľ si dal záležať. Až tak, že na siedmy deň odpočíval. Stvorenie predsa len bola fuška.
Read More About Kým neprišiel hriech... »

Zvianočnieva sa. Budeme upratovať. A zdobiť.

Vianoce. Nový život. Nový začiatok. Sviatok a túžba pripraviť sa naň. Je to práve tá príprava, čo mi príde paradoxná. Nemám nič proti vianočnému upratovaniu, no...
Read More About Zvianočnieva sa. Budeme upratovať. A zdobiť. »

Stvoriteľ sa vyšantil

Tábor pre deti skončil a bolo treba pripraviť niečo pre tých, ktorí počas neho pomáhali a bez ktorých by tábor nebol...
Read More About Stvoriteľ sa vyšantil »

Si Francúz, musíš reprezentovať!

Boli slová, ktoré zazneli z úst pána Štepku v postave Janssena v hre Generál a mňa poslali do kolien...
Read More About Si Francúz, musíš reprezentovať! »

Spomienka na Prozreteľnosť

Už sú to viac, ako dva roky, čo som dostal desivý mail. Bolo to presne 1. júna 2011. Potom som skoro dva mesiace chodil, ako telo bez duše, až kým...
Read More About Spomienka na Prozreteľnosť »

Leto s Bohom

Pri spomienke (či teraz skôr pri príprave) na leto sa mi celkom spontánne tlačia zo srdca spomienky na letá minulé. Spomienky na noci prebdené pod hviedami okolo lenivo hasnúceho ohňa, keď sa do takmer posvätného ticha, v ktorom z času načas počuť len zapraskanie dreva, ozve z diaľky kohút, ktorý nás skoro ráno neúspešne posiela spať. Vynárajú sa mi spomienky na tábory, po ktorých som obvykle ešte tri dni nemal hlas a poteboval som dospať nielen tábor ale aj jeho prípravu. Vynárajú sa mi spomienky na hodiny a hodiny s batohom na chrbte, keď som nadával na každý falošný vrchol, za ktorým sa pravidelne objavil ďalší a ďalší presne vo chvíli, keď sme si už boli istí že sme konečne hore; či na čas, keď som visiac na lane ďakoval za záchranu života tomu, kto ma práve istil, keď som vypadol zo steny (inak bežná vec; kto lezie, vie). Rád si spomínam, ako som nedôverčivo pozeral na raft, do ktorého som mal prvýkrát sadnúť a aj na to, ako nás prevrátilo a ja som sa z vody vynoril pod ním, takže som chtiac-nechtiac zasa musel pod vodu aby som sa dostal na vzduch. To všetko patrí k mojim letám takmer neoddeliteľne. A ešte oveľa, oveľa viac. Ale postupne.
Read More About Leto s Bohom »

Fakt sprostý pocit

Poznal som sa so starým pánom, ktorý je už v dome Otca a priateľstvo s ním sa akosi spontánne prenieslo aj na jeho deti a vnúčatá. Toť som bol u nich na návšteve.
Read More About Fakt sprostý pocit »

matka podľa vzoru Matka

Ponúkam môj pohľad na materstvo. vo vďake Bohu, mamičke a všetkým matkám či už duchovným alebo telesným.
Read More About matka podľa vzoru Matka »

Ako pápež František k menu prišiel

Rozprával o tom on sám na stretnutí s novinármi, včera, v sobotu 16.III.2013 v Aule Pavla VI. Pokúsim sa o čo najlepší preklad.
Read More About Ako pápež František k menu prišiel »

pápež František

Keď zaznelo meno Bergoglio, pozerali sme sa po sebe s otázkou: "A to je kto?" Keď potom réžia priniesla jeho fotografiu, ešte ako kardinála, bol som na pokraji zdesenia (naozaj na nej vyzerá biedne).
Read More About pápež František »

Prečo súhlasím s dobrovoľným celibátom

Téma, o ktorej sa často hovorí a o ktorej som presvedčený, že to bude jedna z prvých otázok, ktoré dostane nový pápež (ak nie pre iné, tak už len preto, že ju počnúc Pavlom VI. dostávajú všetci pápeži, niektorí aj viackrát). Ja sám plne súhlasím s dobrovoľným celibátom hneď z niekoľkých dôvodov.
Read More About Prečo súhlasím s dobrovoľným celibátom »

"Ty si Peter" vs. "Choď mi z cesty, satan!"

Dnešný sviatok nás posúva bližšie k primátu sv. Petra, v týchto dňoch bezpochyby k modlitbe za Benedikta XVI. a jeho nástupcu. Čo asi pred Kristovým krížom a výzvou trpieť prežíval Peter, prvý pápež? Stať evanjelia, ktorá nasleduje po slávnostnom "Ty si Mesiáš" a "Ty si Peter", nám môže pomôcť pochopiť to...
Read More About "Ty si Peter" vs. "Choď mi z cesty, satan!" »

Angelus

Pôvodne som mal na toto evanjelium nachystaný celkom iný blog, omnoho rozsiahlejší. Ale po tom, ako som mal možnosť vidieť prenos z modlitby Anjel Pána z Námestia svätého Petra, sa obmedzím len ta toto:
Read More About Angelus »

Vanutie Ducha v dejinách

Po precitnutí z prvotného šoku, po zvýšení tlaku pri čítaní niektorých článkov a komentárov a jeho poklese na normálnu hladinu, po utretí pár sĺz a po znovunadobudnutí nádeje, ktorá aj teraz zvíťazila nad strachom z toho, čo bude, som sa trošku zamyslel nad pôsobením Ducha v dejinách ľudstva a Cirkvi.
Read More About Vanutie Ducha v dejinách »

Z úst nemluvniat: O kríži

Nejde ani tak o malé dieťa ako také. Skôr o „maličkých“ v tom zmysle, ako ho ponúka Ježiš, keď hovorí: „Ak nebudete ako deti...“ Možno o tých, o ktorých občas povieme, že ich viera je nezrelá. A hovoríme to rovnako nezrelo...
Read More About Z úst nemluvniat: O kríži »

Keď miznú blogy...

Možno si pamätáte na blog "Vatikánske tajnosti". Stiahol som ho.
Read More About Keď miznú blogy... »

Ďalší rok za nami...

a patrí sa ho zhodnotiť. Nech naň pozerám z hocktorej strany, furt mi vychádza len to jedno: vďačnosť.
Read More About Ďalší rok za nami... »

Karel Kryl: Co řeknou

Prešlo pár dní, v ktorých som mal možnosť veľa počuť o veľa ľuďoch (aj o sebe) a o veľa veciach... Moje dojmy? Karlov text je dobrou odpoveďou...
Read More About Karel Kryl: Co řeknou »

Odkaz nezávislosti

Albánsko dnes oslavuje 100 rokov vyhlásenia nezávislosti. Už týždeň sa všetko červená – ulice, okná, autá... zo všadiaľ visí červená zástava s čiernou orlicou uprostred.
Read More About Odkaz nezávislosti »
Showing 26 - 50 of 108 results.
Items per Page 25
of 5