Profile

Farnosť Lomnička
x-registered-members
x-involved-communities
x-involved-families
Miestny správca:
Mgr. Martin Pasiar
Kapláni:
Mgr. Jozef Gorčák
contact-informations

Vitajte na stránkach farnosti Lomnička

Vitajte na oficiálnych stránkach farnosti Lomnička.

 

Farnosť Lomnička je špecifická tým, že ju obývajú z 99% rómovia. Preto aj duchovná služba vo farnosti zohľadňuje túto okolnosť a je zameraná na evanjelizáciu a základy kresťanského života.

~~~~

 

Stránka má prehľadnú a jednoduchú štruktúru, aby sa návštevník dostal k potrebným informáciám. Ak ste nenašli čo ste na stránke hľadali, neváhajte použiť naše KONTAKTY.

Farnosť LOMNIČKA rešpektuje legislatívu o ochrane osobných údajov. Viac sa dočítate TU

Sväté omše máme zvyčajne takto:

Pondelok     18:00

Utorok          18.00

Streda           7:00

Štvrtok         18:00

Piatok          18:00

Sobota           8.00

Nedeľa - 9.00 a 11.00

 

Medzi nami žije veľa ľudí, ktorí majú túžbu pomáhať druhým. Ak patríš medzi nich, TU nájdeš inšpiráciu na konkrétnu pomoc.

 

Vždy v prvý piatok v mesiaci slávime svätú omšu obetovanú za našich dobrodincov. Pán Boh nám posiela veľa dobrých ľudí ktorí sa za nás modlia, obetujú a pomohli alebo pomáhajú nám tiež materiálne. O niektorých vieme, ale mnohých nepoznáme. Za nich všetkých sa modlíme a za nich a na ich úmysly obetujeme svätú omšu vždy v prvý piatok v mesiaci, prípadne niektorý z najbližších dní.

Blogs

« Back

Nechceme len brať, vieme sa aj podeliť

Nechceme len brať, vieme sa aj podeliť

Veľká radosť!!! Dávať z nadbytku je ľahké, ale deliť sa s málom je vzácne, je to LÁSKA. Ďakujem všetkým našim deťom z Lomničky, ktoré sa zaregistrovali na beh pre podporu projektu Marys Meals. 102 detí bežalo vo štvrtok 23. septembra 2021 a vyzbierali sa centík ku centíku spolu 65 eur, čím sme spolu zabezpečili jedlo na celý rok pre 3 chudobné deti. Deti do toho šli s nadšením a s celým srdcom. /a nielen deti ale celé naše centrum i fara/ Bolo dojímavé vidieť, ako aj tie najchudobnejšie deti prichádzali s centíkmi, len aby pomohli... Vďaka všetkým, ktorí majú otvorené dlane i srdce pre chudobných...

Na chvíľu sa zastav...

...a niečo si prečítaj. :-)

Predstav si, že bývaš s celou svojou rodinou v jednej jedinej izbe. Ráno poskladáte matrace a deky z dlážky na jednu kopu, aby ste mohli v miestnosti fungovať po zvyšok dňa. V izbe je okrem skrine len stôl a dve stoličky, na ktorých sa pri jedle striedate. Sviečka, čo v noci horela namiesto odpojenej elektriny pomaly dohára na plastovom tanieriku. Zoberieš z poličky plastovú bandasku a prejdeš cez dedinu k prameňu pitnej vody. Svojou rezkou chôdzou vyplašíš sivých potkanov, ktorí rozhrýzajú špinavé plienky a šupky z mrkvy pri hrdzavom kontajneri. Pri prameni počkáš, kým prídeš na rad a medzitým si hľadáš na okolí vhodný konár proti túlavým psom. Niektoré z nich už poznáš aj po mene, no vždy treba byť opatrný. Psy už ublížili mnohým deťom v dedine.

Po úspešnom návrate do chalúpky položíš vodu na stôl a vyzuješ si topánky, aby si ich mohol obuť tvoj starší brat. On ide do školy doobeda, ty si ich obuješ, keď sa vráti a na popoludňajšie vyučovanie pôjdeš ty. Skôr než zovrie voda, zješ kúsok chleba a vybehneš na ulicu len v sandáloch. Nevadí že je koniec septembra. Tvoji kamaráti ťa už čakajú s loptou a pri hre zabudneš aj na dotieravý chlad za pätami.

Možno si povieš, že tento príbeh sa odohráva niekde ďaleko od nás, v Afrike alebo v Indii. Ale nie je to tak. Sme stále na Slovensku, kde sa v takýchto chalúpkach denne zobúdzajú tisícky malých detí.

A teraz si predstav, že takéto dieťa drží v rukách 0,20€. Čo si myslíš, čo s nimi urobí? Možno sa rozbehne do maličkého obchodu po sladký keksík, možno si kúpi zelenú kiwi limonádu a možno.... možno sa rozhodne pomôcť tým, ktorí žijú ešte vo väčšej biede než ono samo.

V obci Lomnička žije asi 1700 detí, ktoré sa s veľkou chudobou stretávajú na každom kroku. Mnohé z nich prežívajú každý deň vyššie opísaný príbeh. Niektoré chodia bosé, iné bez trička bez ohľadu na ročné obdobie. Aj napriek tomu sa viac než 100 detí z tejto dedinky rozhodlo, že svoje drobné peniaze venuje niekomu, kto pomoc potrebuje viac než oni. Spoločne vyzbierali až 65€ a zabezpečili tak pre TRI DETI v Afrike teplé jedlo počas dňa na celý rok! Počas týždňa nosili centové mince, mnohokrát všetko čo mali alebo zbierali stratené peniaze na ceste. Zapisovali sa do zoznamu, pýtali sa koľko už vyzbierali a tešili sa na blížiaci sa charitatívny beh, vďaka ktorému pomohli neznámym ľuďom v ďalekých krajinách.

Dlane na fotke patria našim - rómskym deťom. Dokážu založiť oheň v piecke na polievku, okúpať mladšieho súrodenca alebo pozbierať odpadky okolo komunitného centra. Vedia však aj hodiť kameň do brány, zlomiť nos alebo chytiť psa za chvost. Predtým ale, než budeme súdiť, pozri sa na svoje dlane. Smerujú k tebe alebo ich vystieraš ako dar pre blížnych?

Veľmi si prajem, aby ste Rómov, najmä deti, nepoznali len ako tých, ktorí vedia brať, ale aj tých, ktorí dokážu dávať. A naozaj štedro, nesebecky. Všetko čo majú a zo srdca .

Ak chceš, môžeš pomôcť aj ty. A vďaka tebe dostane jedno dieťa v chudobných krajinách po celý rok teplé jedlo - možno jediné počas toho dňa. Nie je to úžasné? Projekt Mary’s Meals vďaka sume 18,30 nasýti jedno dieťa na celý rok!!!

Čo ak zachrániš niekomu život? Čo ak vďaka tvojmu daru nájde niekto silu študovať a stane sa doktorom, učiteľom, pilotom, .... A čo ak vynájde liek, ktorý o tridsať rokov zachráni život tvojej mamke, dcére, vnučke? Dobro rozdávaním rastie. Nič z toho, čo daruješ zo srdca sa nestratí. A neboj sa, chýbať ti určite nebude. :-)

Ak chceš byť ako naše deti, klikni sem a pomôž https://marysmeals.sk/co-je-marys-meals2.php

Ľudka