Blog

« Back

Popolcová streda, ktorá pripomenie to podstatné

Popolcová streda, ktorá pripomenie to podstatné

Možno to už ani nevnímame, ale v skutočnosti sa stretávame s upravenou realitou na každom kroku a úprimne- môže sa nám páčiť viac ako tá skutočná. Máme radi imidž a sme ochotní zaň zaplatiť a obetovať veľa. Ale potom príde jedna POPOLCOVÁ STREDA.

Poznáme slová, ktoré sa vyslovujú pri značení popolom. Každoročne pripomínajú, že sme pominuteľní, krehkí, že mnoho z toho, čo máme a kým sme sa nezachová, nepôjde s nami...

Kríž z popola dostávame na čelo, nie na ruku alebo na srdce. Chce sa nám tým povedať, že sa máme nad tým zamyslieť, urobiť rozhodnutie a držať to, čo najdlhšie v mysli. 

Čo sa dá zobrať so sebou do neba?

Tá popolcová streda upozorňuje- život pôjde ďalej aj po smrti, ale bez všetkého, čo sa môže zmeniť na prach.

„Blahoslavení sú mŕtvi, ktorí odteraz umierajú v Pánovi. Áno, hovorí Duch, nech si odpočinú od svojich námah, lebo ich skutky idú s nimi.“  Zjv 14,13

To, čo robíme. Ako a prečo to robíme, nám môže priniesť veniec slávy v nebeskom kráľovstve alebo stiahnuť nás dole. „Láska nikdy nezanikne.“ To čo robíme z lásky, má večnú hodnotu. Ježiš hovorí: „Kto má moje prikázania a zachováva ich, ten ma miluje.“ Jn 14,21 Ak túžime Bohu preukazovať lásku tak, ako sa to páči Jemu, budeme dodržiavať zákony, ktoré nám dal. Zdá sa nám, že to robíme, ale je to tak naozaj? 

Ako sa z PRACHU STANE ZLATO

Ako žiť život, ktorý nebude len hŕbou toho, čo sa zmení na prach?  ako to ľudské premeniť na zlato, ktoré vydrží aj skúšku ohňom a dokonca výjde prečistené? Druhá veta, ktorú môžeme na Popolcovú stredu počuť nám dáva návod: „Kajajte sa a verte evanjeliu!“ Zmeňte svoje zmýšľanie a spôsoby a začnite žiť život viery.

Nejde o vyhľadávanie negatívnych vecí na sebe, ale o úprimnosť a hĺbku nášho vzťahu k Bohu. Aj keď môžeme byť kresťanmi od útleho veku, v našom živote môže byť hlboko zakorenené napr.:

 • ohováranie, ktoré ničí životy iným ľuďom,
 • lakomstvo, ktoré nám neumožňuje podať pomocnú ruku,
 • nečistota, ktorú v sebe živíme cez médiá,
 • závisť, ktorá si vlastne želá, aby sa tým druhým nevodilo dobre a teší sa, keď sa im nedarí, nemiernosť, ktorá si nepovie dosť pri pití a jedení a ničí zdravie i celé rodiny
 • hnev, ktorý šíri strach, agresivitu a bolesť
 • lenivosť, vďaka ktorej sa dobro samé šíriť nemôže a zlo sa samé nezastaví
 • pýcha, ktorá vždy a všade najprv vidí svoje potreby, rada využíva, chváli sa, ponižuje iných...

 

4 kroky, ako v pôste zmeniť svoj život

 1. Oľutuj svoje zlé skutky – potrebujeme priznať pred Bohom a pred sebou, že vidíme, čo je s nami v neporiadku. Uvedomiť si, čo tým spôsobujeme Bohu, sebe a iným a odprosiť Boha za to.
 1. Prestaň robiť zlo- kajať sa znamená zmenu v správaní. Nedá sa zmeniť všetko naraz, ale určite dokážeme identifikovať náš hlavný problém a ten potrebujeme odstrániť.
   
 2. Čítaj každý deň Sväté Písmo a začni poznávať evanjelium do hĺbky
  Čo hovorí Ježiš o hneve? Čo hovorí o pýche? Čo hovorí o podvádzaní? Je čas spoznávať, aký má na veci názor Ježiš.
   
 3. Ver Božiemu Slovu a uč sa žiť podľa neho
  Nestačí vedieť, čo Ježiš hovorí. Potrebujeme Mu byť poslušní, vziať Jeho slová vážne a začať sa učiť podľa nich žiť.

 

 

.