Blogs

« Back

Silné sestry: Príbehy prenasledovaných žien na Blízkom východe

Silné sestry: Príbehy prenasledovaných žien na Blízkom východe

Tam, kde náboženské a kultúrne napätie rastie, zažívajú kresťanské menšiny v srdci Blízkeho východu ťažké chvíle. Uprostred tohto prenasledovania nesú ženy bremeno toho, že sú zároveň veriacimi aj ženami . Tu sa s nimi často zaobchádza ako s občanmi tretej kategórie. Napriek tomu nachádzajú svoju silu v tichu a niekedy v izolácii od svojich rodín a komunít. Nasledujúce príbehy statočných kresťanských žien, s ktorými sme sa stretli, sú dôkazom odolnosti a sily, ktorú nachádzajú v Pánovi počas traumy, ktorú zažili.

LAILA

Keď jej manžel zomrel, táto 43-ročná vdova nepociťovala viac podporu od svojej komunity. Bola nevzdelaná a nemala veľa pracovných skúseností.

„Veľmi som sa snažila nájsť si prácu a pracovala som v textilnej továrni, kde bol dlhý pracovný čas a malý plat. Ale boli sme spokojní s tým, čo sme mali,“ povedala.

To bolo dovtedy, kým nebola prepustená z dôvodu rastúcich nákladov a inflácie. Našla si prácu pre moslimskú rodinu ako chyžná. Chvíľu sa s ňou dobre zaobchádzalo. Rodina sa rozhodla usporiadať veľkú narodeninovú oslavu pre ich 20-ročného syna a kvôli práci navyše si Laila na párty prizvala na pomoc svoju dospievajúcu dcéru. Laila práve podávala jedlo, keď si to uvedomila.

„Zrazu som nikde nevidela svoju dcéru. Išla som ju hľadať, počula som tlmené výkriky a našla som oslávenca, ako sa ju pokúša znásilniť. Jeho matka vošla a povedala: ,Nech si robí, čo chce, a my ti zaplatíme. Ste kresťania a nemáte žiadnu morálku.“ Keď som pozbierala sily, zakričala som, aby som zavolala o pomoc hostí, no rodina dcéru obvinila z krádeže. Nikto mi neveril."

Laila bola tak zas bez práce a nemala prostriedky na zabezpečenie svojej dcéry. ICC jej pomohlo začať podnikať s odevmi a bielizňou, takže mohla opustiť domácnosť a uživiť rodinu.

„Chcela by som poďakovať nášmu Pánovi, pretože aj z tých najťažších situácií nás Pán zachránil a nikdy nás neopustil. Chcem sa vám poďakovať za projekt, ktorý ste mi poskytli,“ povedala Laila.

FATIMA

„Vydala som sa za manžela a boli sme veľmi šťastní, ale šťastie nám netrvalo dlho. Boli sme kresťanmi vo väčšinovo moslimskej oblasti,“ začala Fatima, keď nám rozprávala svoj otrasný príbeh.

„Bola som vystavená mnohým obťažovaniam, ktoré by každá mladá žena len ťažko znášala. Vyslovovali obscénne slová a vyhrážky, ako napríklad: ‚Privedieme vás k nám, islam je riešením pre ľudí, ako ste vy.'  Ja som sa to manželovi bála povedať, pretože som ho nechcela dostať do problémov. Dúfala som, že sa obmedzia na slovné vyjadrenie nenávisti voči nám kresťanom, ale nebolo to tak.

„Veľakrát sa snažili využiť to, že môj manžel odišiel do práce a klopali mi na dvere. Vtedy som mala pocit, že svoj strach neunesiem, a tak som sa rozhodla povedať to manželovi. Zavolala som mu, keď bol v práci, a povedala som mu, že niekto spoza dverí hovorí a hovorí mi, že ma nenechá samú. Všetko som povedala manželovi. Prišiel rýchlo. Vonku ho čakali traja muži.

„Bili ho palicou do hlavy a po tele, až stratil vedomie. Keď padol na zem, útočníci utiekli...Povedala som mu, že keď som kričala a vyhrážala sa, že pôjdem na políciu oni povedali: „Vy kresťania, vy ctitelia kríža, nebudete môcť nič urobiť. Toto je naše mesto a my ho očistíme od ľudí ako ste vy. Buď si s nami, alebo si proti nám, a kto sa nám postaví, neprežije.“

„Celú noc sme sa modlili k Bohu, aby nás pred nimi zachránil, a keď sme spali, jeden z mužov vošiel cez okno a zapol plyn v byte s úmyslom, aby sme sa udusili. Ale zacítili sme to, vďaka Bohu. Nevošiel do našej izby. Utiekli sme z domu do mesta, kde žije môj strýko. Manžel pracuje dva mesiace. Snívam o tom, že si prenajmeme byt, v ktorom budeme môcť s manželom bývať, a že odídeme z domu môjho strýka,“ povedala Fatima.

„Prežili sme ťažké časy a mali sme strach z extrémistov. Teraz sa však cítime bezpečne a ďakujeme, že nás podporujete. Nech vás žehná náš Pán."

HANNA

Hanna pochádza z moslimskej rodiny, Ježiša prijala ako svojho Spasiteľa, keď mala 17 rokov. Tajne rástla vo viere a žila pre Krista, ale nikomu z rodiny to nepovedala zo strachu, že sa obrátia proti nej.

Jej rodina ju vydala za moslima a ona nemohla odmietnuť. Hanna žila so svojím manželom a vychovávala tri deti. Neustále ich vodila do kostola, dala pokrstiť a oni prijali Ježiša ako svojho Spasiteľa.

Bohužiaľ Hannin manžel to zistil. Vyhrážal sa, že všetko jej zoberie a pomaly to aj robil. Jej najstarší syn odišiel na Ukrajinu do školy a vstúpil do armády. Tam začal zarábať pre seba a posielať pomoc aj matke.

Hanna potom dostala správu o smrti svojho syna. Odvtedy manžel odmieta dať jej a pozostalým dcéram akékoľvek peniaze a ona nemá prostriedky na život. Manžel ju vyhnal z domu a nechal si dcéry, ktoré si veľmi želali žiť so svojou matkou.

Povedala: "Neviem čo robiť. Som matka, ktorá prišla o syna kvôli otcovi a tiež kvôli nemu prídem o svoje dcéry. Dúfam, že dostanem pomoc pri prenájme bytu, aby moje dcéry mohli žiť so mnou, aby som ich mohla chrániť pred ich krutým otcom.“

ICC pomohla Hanne s prenájmom a teraz s ňou žijú jej dve dcéry.

„Chcela by som poďakovať Bohu i vám za tento byt, pretože sme boli zúfalé. Ale vďaka vašej štedrej podpore mám kde bývať. Teraz môžu moje dcéry žiť so mnou a opustiť svojho zlého otca,“ povedala Hanna.

SARAH

„Moje starosti začali, keď môj manžel stretol moslimku. Jeho správanie sa zmenilo a začal ma urážať a na niekoľko dní sa stratil,“ povedala Sarah. „Potom konvertoval na islam, rozviedol sa so mnou a nechal ma i deti v hanbe a núdzi. Prežila som najhoršie dni svojho života a potom som sa rozhodla opustiť svoje rodné mesto a presťahovať sa, aby som mohla podporovať svoje deti bez ich otca.

„Pracujem pri upratovaní domov a schodov a dostávam malú mzdu, ktorá nám sotva stačí. Mám problém platiť nájom."

ICC pomohlo zaplatiť Sarah nájomné s cieľom pomôcť jej odsťahovať sa od svojho násilného bývalého manžela .

„Chcem vám veľmi pekne poďakovať za pomoc, ktorú ste mi poskytli. Kvôli vášmu projektu nebudeme potrebovať nikoho, keďže pracujem ako upratovačka a za zarobené peniaze už dokážeme prežiť. Ďakujem Bohu za vyslyšanie mojich modlitieb,“ povedala Sarah.

Skrátené

Preklad z International Christian Concern

Foto: pexels