« Назад

Čo mi na Slovensku chýba?

Čo mi na Slovensku chýba?

Prečo ak sa povie slovko "ruženec", ako prvé nás napadne staršia žena, ktorá ho má v ruke alebo ruženec, visiaci v aute ?

Keď som po zbúraní berlínskeho múru sadla vo Frankfurte do lietadla a o pár hodín som sa našla vo Vancouvri na druhom konci sveta, kde som za mesiac zažila desiatky prekvapení plus aj mínus, prvé miesto, ktoré som po ubytovaní sa a oddychu navštívila, bol kostol. Náš, katolícky. Ľudí bolo málo, nebola ani vystavená Sviatosť, najbližšia svätá omša až o štyri hodiny...z druhej strany lavice sa usadil chlapec, pohrabal rukami vo vrecku a začal sa modliť.......ruženec. Myslím, že sa ho pomodlil celý, päťdesiatkový. Žeby klerik? Mal džínsy a pekný pulóver. O niekoľko dní nás obsluhoval v blízkej kaviarničke.

No a nebol jediný. Samozrejme, ostatní návštevníci kostola - dievčatá, ľudia v zrelšom veku, babky, mamičky s deťmi- to bolo bežné a to je aj u nás.....ale muži?....

Neskôr som zistila, že na to netreba Kanadu. Ani Poľsko.

Mladého muža modliť sa ruženec som videla aj v liberálnom Francúzsku a dnes už  veľmi poeurópštenom Rakúsku, kde sa na rozdiel od Nemecka a Švajčiarska ľudové zvyky a tradície udržali relatívne dlho.....

Nevravím, že na Slovensku niet chlapcov alebo chlapov , ktorí by sa modlili ruženec. Len to asi robia diskrétnejšie- modlia sa prstienkových, desiatkových  alebo hoci na prstoch....Prirodzene na tom  nezáleží a najdôležitejšie je to, na čo pri modlitbe myslíme a s kým rozprávame. Nekritizujem, nenarážam, neposudzujem....len som aj pri televíznej účasti na modlitbách pred Bazilikou sv. Petra videla zábery na mužov, mladých, starších, študentov, dedkov, oteckov s dieťatkom v náručí, že sa modlili a mali v rukách aj tradičné ružence.....a iba sa chcem priznať, že sa mi to páčilo.

Комментарии
sign-in-to-add-comment
No Slovensko aj viera a vnímanie tu bolo ťažko poznačené komunizmom. Ľudí vychovával štát, ktorý mal svoje učenie a viera bolo to posledné, o čo by už mal vtedy človek záujem. Staré časy, plus nový životný štýl, a všetky tie ideológie a myšlienky s tým spojené, nuž nečudujem sa. A päť desiatkový ruženec Mária, to nie je celý ruženec. Čudujem sa, že ti tu musím niečo také napísať. Celý ruženec má 15 desiatkov ak chcem byť tradičný. Ak nechcem, tak 20, potom čo ho doplnil bl. Ján Pavol II. o ruženec svetla, podľa mňa ho doplnil oprávnene, pretože by to malo patriť k ružencu. Samozrejme, v posledných rokoch sa aj samotná modlitba ruženca značne pozmenila, máme aj biblický, podrobne rozobrané časti tajomstva, ale v podstate si už môžeš vybrať aj ty sama, o čom chceš meditovať a rozjímať, o ktorých pravdách v evanjeliu pri ňom. Ruženec má byť silno prepojený s evanjeliom a životom Ježiša a Márie. A dnes sa už viera nenosí predsa, ako chceš, aby bol ruženec v móde u mužov? Ale stále je. Aj u mladých mužov, ale ako si napísala, tí sa ho modlia väčšinou doma, buď s rodinou, alebo sami. Muž tak to spoločenstvo až nepotrebuje ako žena.
Отправлено в 08.09.13 12:25.
Áno, jeden z názorov, beriem a ďakujhem za reakciu. O to mi išlo-názory.
Отправлено в 08.09.13 13:14 в ответ на Miroslav Čonka.
Aj ja som ho takmer stratila...ustupoval do pozadia, až sa mi "vytratil". V´daka mojim mníchom Cisterciánom a rádiu Horeb, kde je modlitba ruženca samozrejmosťou, som ho vrátila na jeho dôležité miesto - kdekoľvek a kedykoľvek, ak práve nemám Písmo, alebo nečítam, modlím sa ruženec opäť rada, ako pred rokmiemoticon Som vďačná za tie nádherné tajomstvá, ktoré ma spájajú s Pánom a jeho Matkou kdekoľvek som. Pápeži sa ho modlievali s ľudom... veľké znamenie v mojom pohľade. načo by to robili, ak by to nebolo veľmi dôležité? nuž nebudem odkladať modlitby, ktoré majú od nepamäti veľké "výsledky"... spájajú nebo so zemou a atmosféra Boha, ktorá tam je mi pomáha vnímať Ducha a jeho reč...je to ako na hore premenenia...Ďakujem za modlitbu ruženca:o)
Отправлено в 08.09.13 14:16.
Skúsenosť z mojej farnosti...októbrové pobožnosti. V nedeľu pred 1.októbrom sa vyhlásia. Ak sa predmodlievajú ľudia z lavíc alebo sa to prenechá na miništrantov, ktorí iba opakujú po "Ježiš" príslušné tajomstvo,kostol je nasledujúce dni poloprázdny. Ak príde kňaz a povie na začiatku krátku myšlienku na rozjímanie, kostol je plný a prídu aj muži,okrem miništrantov ! Rodina, aj tá duchovná, bez otca nie je úplná.
Отправлено в 08.09.13 14:30 в ответ на Mária Künzl.
Hanna Rosin
MY Name Hanna Rosin, form, (USA) After 12years of marriage, me and my husband has been into one quarrel or the other until he finally left me and moved to California to be with another woman. I felt my life was over and my kids thought they would never see their father again. i tried to be strong just for the kids but i could not control the pains that torments my heart, my heart was filled with sorrows and pains because i was really in love with my husband. Every day and night i think of him and always wish he would come back to me, I was really upset and i needed help, so i searched for help online and I came across a website that suggested that Dr Osasu can help get ex back fast. So, I felt I should give him a try. I contacted him and he told me what to do and i did it then he did a Love spell for me. 28 hours later, my husband really called me and told me that he miss me and the kids so much, So Amazing!! So that was how he came back that same day, with lots of love and joy, and he apologized for his mistake, and for the pain he caused me and the kids. Then from that day, our Marriage was now stronger than how it were before, All thanks to Dr Osasu . he is so powerful and i decided to share my story on the internet that Dr. Osasu real and powerful spell caster who i will always pray to live long to help his children in the time of trouble, if you are here and you need your Ex back or your husband moved to another woman, do not cry anymore, contact this powerful spell caster now. Here’s his contact
Call/WhatsApp: +2347064365391
Email: drosasu25@gmail.com
Отправлено в 23.08.21 16:03.