Blogy

« Späť

Katolícka Malta

Katolícka Malta

Mal som možnosť stráviť dva hodnotné týždne na Malte. Je to veľmi zaujímavý ostrov. Môžeme sa tam duchovne dobre povzbudiť. Na tomto mieste je viac kňazov, mníchov a mníšok ako hocikde na svete vzhľadom na počet obyvateľov. Majú 364 katolíckych kostolov a jedinú mešitu. Po dĺžke má tento štát asi 40 km. Hustota ľudí je najväčšia v Európe. Katolícku vieru majú dokonca zakotvenú v ústave. Tu nie je problém precestovať celú krajinu a navštíviť množstvo zachovalých svätých miest. Mentalita Malťanov je príjemná, ku cudzincom sa správajú prívetivo.

Dalo by sa tento národ aj ďalej chváliť, ale vnímal som aj silnejúci vplyv peňazí, ktoré tam prinášajú cudzinci. To, čo za tisíc rokov kresťanstva bolo dobre budované, sa stráca pod vplyvom  silných vonkajších vplyvov. Predstavte si, že napríklad rozvod tam nebol ešte pred pár rokmi povolený. Teraz sa už aj im začínajú rozpadať rodiny. Sú jazykovo veľmi zdatní. Mnohí vedia od svojho detstva okrem svojej maltštiny a angličtiny /boli donedávna britskou kolóniou/ ešte dva ďalšie jazyky. Ani to však nepomôže, keď ľudia prestávajú medzi sebou komunikovať a prechádzajú sa na sociálne siete. Naša známa Malťanka mi hovorila, že ich veľké rodiny chodili ešte v 80 tich rokoch  minulého storočia všetci dennodenne na sv. omšu, teraz som už taký pocit na obradoch nemal... Žiaľ, tiež ich zachytilo obdobie podobné socializmu, keď na 18 rokov vyhnali sestričky a kňazov zo škôl a nemocníc a mnohí sa už nevrátili. Otočilo a to späť v roku 1987. Duchovná škoda však už bola nezvrátiteľná. Strach medzi obyvateľov prinášajú aj bohatí Líbyjci a Rusi. Ešte pred piatimi rokmi bola Malta jedno z najbezpečnejších miest na svete.

Viete si tiež napríklad predstaviť, že by ste bývali na ulici Svätej Eucharistie, alebo Najsvätejšej Panny Márie? Ulice po svätých sú tam všade... Ľudia sú tam síce nie je svätí, ale v spoločnosti Malťanov som sa vždy cítil príjemne. Svätý Pavol si asi zámerne vybral Maltu na stroskotanie...:-)

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Milý Ferko, vďaka za zdieľanie :-)
Odoslané 29.6.2016 22:10.
Ako povedal prvý slovenský prezident: v kresťanskom režime nebude nikto utláčaný.
Odoslané 13.10.2017 16:36.