« Späť

Pre manželov: Keď funguje manželská intimita

Pre manželov: Keď funguje manželská intimita

Manželská intimita je jedinečným svadobným darom od Boha pre manželský pár. Mnohí ho však skôr či neskôr v kresťanskom manželstve pokladajú za trápenie. Môže vôbec fungovať manželská intimita v manželstve, ktoré chce žiť tak, ako to chce Boh ?

Obnovte sa premenou zmýšľania

Nikto by nedával darček svojmu dieťaťu s tým, že by chcel dieťa vytrestať. Ani Boh – najlepší Otec na svete nedal sex manželom na to, aby ich neustále skúšal a ničil. Musíme tomu uveriť a zmeniť svoje zmýšľanie o sexe. Boh ho vymyslel, vymyslel ho dobre, vymyslel ho pre nás, aby sme mohli zažívať aj špeciálny spôsob radosti a lásky, ktorý s nikým iným zažívať nebudeme. Zároveň si musíme uvedomiť, že každý krásny dar , ktorý začneme považovať za viac ako je- bude mať veľkú tendenciu „s nami točiť“ a ovládať nás. Potom to už ale nie je dar, začína byť našim pánom a on nám diktuje, čo budeme či nebudeme robiť. Pre lepšie vysvetlenie si môžete prečítať článok: O čom je manželská zdržanlivosť a na čo slúži

 

Užívať si manželskú intimitu

Áno- Boh chce, aby sme si intimitu v našich manželstvách užívali. Je to nástroj, ktorý nás má neustále zbližovať a upevňovať naše manželstvo. Aj vďaka elektrickej energii, ktorá nám „pomáha“ pracovať teraz už „od nevidím“ „do nevidím“ a ponúka mnoho alternatív zábavy a relaxu, nastala pre manželský sex nepriaznivá doba a manželia si nevedomky vybudovali nesprávne návyky, ktoré ich intímny život ničia. Tu je niekoľko tipov, ako ich znova napraviť:

 

1.Intimita a dávanie sa

Sex je a má byť o blízkosti a vzájomnom dávaní. Má byť jedinečným fyzickým vyjadrením lásky. Obaja sa musíme naučiť kvalitne fyzicky dávať seba tomu druhému – nie v prvom rade brať si kvalitne fyzicky toho druhého. Je to nádherná láska a úcta v jednom- dotyk na to isté miesto totiž môže byť aj manželstve vyjadrením lásky, ale aj vyjadrením zlej žiadostivosti. Obaja partneri majú pri intímnom styku myslieť na to, že chcú fyzicky vyjadriť svoju lásku k tomu druhému.

"Jak ľalia medzi tŕním je moja priateľka medzi dievčencami. Sťa jabloň medzi plánkami je milý môj medzi mládencami." Pies 2,3

 

2.Príjemný pocit

Sex jednoducho nesmie bolieť. Od začiatku do konca musí byť príjemný. Pre mnohé ženy je táto skutočnosť ale absolútne nereálna a bolesť pri styku je hlavným dôvodom, prečo ich tak často „bolí hlava“ alebo sú „strašne unavené“. Primárnymi dôvodmi bolestivého sexu sú nesprávna technika manželského styku a kvasinková alebo iná infekcia pohlavných orgánov. Oba problémy je možné jednoducho odstrániť a zažiť úplne novú krásu intímneho spolužitia. Na začiatku stojí úprimnosť- opýtajte sa teda otvorene (samej seba alebo partnerky): Je náš sex bolestivý? Nepríjemný? A potom komunikáciou alebo liečbou odstráňte tento problém. Hoci zriedkavo, no predsa i niektorí muži odmietajú byť sexuálne so svojimi manželkami. Dôvodom často býva depresia či hlboký pocit zlyhania.

 

3.Úžasný zážitok pre oboch

Príjemnejšia je tvoja láska nad víno.“ Pies 3,10

Keď sa nám niečo páči, netreba nás dlho prehovárať, aby sme sa na to dali. Manželský sex je- a musí byť úžasným výnimočným zážitkom pre oboch. Vieme, že sú to všeobecne ženy, ktoré nezažívajú orgazmus a predstierajú ho.Preto, aby sa to zmenilo, ale netreba urobiť až tak veľa. Je potrebné, aby partneri dbali na úplné vyvrcholenie na oboch stranách takmer pri každom styku. Poproste partnera/ku, aby vždy hovoril/a pravdu a poproste, aby vám ukázal/a, čo je pre neho/ňu vzrušujúce. Odstráňte bolestivé a nepríjemé vstupy pri intimite. Ak sa vám po viacerých pokusoch nedarí zlepšiť situáciu, poraďte sa. Viac v článku: Manželská intimita bez nepríjemností 

 

4.Primeraný stupeň únavy

Musíme byť realisti a jednoducho počítať s tým, že nik nepríde z práce ani po dni starostlivosti o deti ako znovuzrodený a nevie, čo s energiou... Záleží ale na tom, aby sme sa ešte viac poslednými hodinami nevyčerpali, ale skôr si skúsme oddýchnuť. Skúsme sami pre seba zaviesť pravidlo sebazáchovy a v dni, keď manželsky môžeme byť spolu, dať iným veciam nižšiu prioritu. Ako hovorí Sväté Písmo: „Užívaj život so ženou, ktorú miluješ, po všetky dni svojho nestáleho života, ktorý ti dal (Boh) pod slnkom“ Kaz 9,9 a Musíme na tom pracovať ako pár -obaja sa podporovať v tom, aby napr. malé deti boli uložené načas v postieľke, odložiť či vôbec nezačínať niektoré domáce práce, pracovať na svojej disciplíne v práci a nenosiť si neúnosné množstvo domov alebo nenechávať si ho na večer... Je to ako kalkulovať s peniazmi- ak chceme, aby nám na niečo zvýšilo, na niečom musíme ušetriť. Zvlášť pri malých deťoch môže byť únava u ženy veľkým problémom. Vtedy by manžel mal pred spoločnou intimitou navodiť relax, ktorého bude pôvodcom- masáž, kúpeľ, relaxačná hudba a jemné hladenie, príjemný nápoj- vytvoriť teda najprv príjemnú chvíľu, keď si ona môže naozaj najprv vydýchnuť.

 

5.Fyzické prejavy lásky každý deň

„Na srdce si ma pritlač jak prsteň, sťa pečať na svoje rameno!“ Pies 7,6

Aj po dvadsiatich rokoch manželstva sa oplatí vybudovať si nový večerný rituál. Mnoho žien začne mať po čase averziu voči sexu, hoci môže byť pekný a príjemný, ak ho vnímajú ako ďalšiu požiadavku. Zvlášť ak manžel pohladí, či bozkáva manželku len v dni, keď chce byť intímne s ňou, zažíva to ako spôsob podplácania, či vydierania a  tak sú celkovo z vlastnej situácie znechutené. Obaja manželia by si preto mali dať záležať na tom, aby si najlepšie každý večer prejavovali bozkami a objatím lásku nezávisle od toho, či spolu „plánujú“ manželsky byť. „Pod mojou hlavou jeho ľavica a jeho pravica ma ľúbo privíňa.“ Pies 2,6

Ak ste dočítali tento článok až sem, ste vážne na dobrej ceste užívať si v plnosti dar manželskej intimity, ktorá funguje.

 

 A modlím sa za to, aby vaša láska čoraz viac rástla v pravom poznaní a vo všestrannom chápaní, aby ste vedeli rozoznať, čo je lepšie, a aby ste boli čistí a bez hany pre Kristov deň,   plní ovocia spravodlivosti, ktoré je skrze Ježiša Krista na Božiu slávu a chválu.  Flp 1,9-11

Text copyright: mojakomunita.sk

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Ublížil Ti niekto neprávom? Nedostáva/lo sa Ti dostatok lásky, pozornosti, ochrany, pochopenia? Si obeťou traumy, psychického, fyzického, sexuálneho zneužívania? Zažil/a si zradu, opustenie rodičom, partnerom, neochotu pomôcť od najbližších, šikanu, výsmech, nezáujem od autorít a ľudí, ktorí mali moc ovplyvniť Tvoj pokrok? Ak áno, môžeš byť v pokušení prisvojiť si zmýšľanie obete, ktorým sa nakoniec úplne zničíš.
Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 Alkoholizmus v rodinách dokáže narobiť neskutočné trápenie a rany na duši i tele. Ježiš Kristus je však mocnejší aj ako tento problém.
Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Vďaka spolupráci sa podarilo na Mojej Komunite vytvoriť zoznam takmer 70 farností, z ktorých si môžete pozrieť priamy prenos sv. omše každý deň.
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

Alkoholizmus je závislosť pozostávajúca zo závažnej príčiny, prečo človek chce piť a návyku, pre ktorý nemôže prestať piť.
Modlitba za oslobodenie od závislosti na alkohole

Modlitba za oslobodenie od závislosti na alkohole

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 "Lebo Bohu nič nie je nemožné." Lk 1,37
Modlitba za rodinu Jána Pavla II.

Modlitba za rodinu Jána Pavla II.

Modlitba za rodinu Pane, ty si Otcom každej rodiny na Zemi, ty si Otcom všetkých ľudí. Daj, skrze tvojho Syna, Ježiša Krista, ktorý sa pre nás stal človekom a skrze Ducha Svätého,...
Čo znamená milovať skutkami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať skutkami od Alície Lenczewskej

„Milovať skutkami znamená múdro slúžiť a pomáhať- podľa mojej vôle, aby si neupadla do krajnosti, ktorá by zničila tvoju dušu. Každú biedu nevyriešiš, pretože máš len dve ruky. Slúž preto...
Čo znamená milovať slovami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať slovami od Alície Lenczewskej

„Milovať slovami znamená nerozsievať okolo iných to, čo je zlé. Neopakuj to, čo vieš, čo si videla a spoznala z ľudskej biedy svojich blížnych- blízkych aj vzdialených. A nesťažuj...
Čo znamená milovať myšlienkami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať myšlienkami od Alície Lenczewskej

„Milovať myšlienkami znamená ponoriť do milosrdenstva každé zlo a slabosť, ktoré vidíš vo svojom blížnom a o ktorom sa dozvieš- modliť sa, odpúšťať a túžiť po tom, aby blížny vstal.
Dobrá správa pre mamy, ktoré sú samé na výchovu

Dobrá správa pre mamy, ktoré sú samé na výchovu

Úloha otca je nezastupiteľná a je to práve Boh, kto otca ustanovil na to, aby bol hlavou rodiny, zabezpečoval ju a chránil. Čo ak ale otec v rodine pre rôzne dôvody chýba: náhla smrt‘, práca vyžadujúca odlúčenie hoci aj na rok, ale i opustenie rodiny otcom alebo najčastejšia neprítomnosť otca vo výchove, hoci je prítomný, ale o výchovu sa nezaujíma, nie je ochotný sa na nej podieľať alebo ju dokonca sabotuje?
Uzdravenie v mojom živote a nová práca

Uzdravenie v mojom živote a nová práca

Nemôžeme si hovoriť: ,,to sa nedá, toto už lepšie nebude“ alebo ,,ja mám vždy takú smolu.“ Takými rečami dávame ,,zelenú“ zlému a jeho cieľom je škodiť a zabíjať. Je preto dôležité každý deň hovoriť verše zo Svätého písma a vyhlasovať ich pre seba a pre svoje rôzne oblasti v živote a s vierou čakať na zmenu. Všetky modlitby sú vypočuté, musíme sa len modliť s vierou. A tak ďakujem Bohu za jeho lásku, milosrdenstvo a oddanosť.
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.
Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Odpustky sú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny... Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).
Čo prezradila duša z očista sv. Gertrúde

Čo prezradila duša z očista sv. Gertrúde

Nasledujúce citáty pochádzajú z rozhovoru sv. Gertrúdy Veľkej s dušou z očistca brata Hermana, za ktorú sa svätá vytrvalo modlila. Pán Ježiš dal duši milosť rozprávať sa so svätou a prezdradiť jej, čo duša v očistci prežíva.
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 1.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 1.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 3.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 3.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 2.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 2.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Čo znamenajú lampióny šťastia

Čo znamenajú lampióny šťastia

Lampióny šťastia vypúšťané do vzduchu či púšťané po vode majú pôvod v ázijských tradíciách, ktorými uctievajú ázijských bohov a zároveň veria, že s lampiónmi od nich odíde "smola" a všetko zlé.
Máme sa Boha pýtať „Prečo?“

Máme sa Boha pýtať „Prečo?“

V živote sú situácie, ktoré sa nám nepáčia a vôbec nerozumieme, prečo sa dejú. Niektorí tvrdia, že pýtať sa Boha, prečo sa niečo stalo je výrazom neúcty a neviery voči Nemu. Avšak, vôbec tomu tak byť nemusí.