« Späť

Pre manželov: Keď funguje manželská intimita

Pre manželov: Keď funguje manželská intimita

Manželská intimita je jedinečným svadobným darom od Boha pre manželský pár. Mnohí ho však skôr či neskôr v kresťanskom manželstve pokladajú za trápenie. Môže vôbec fungovať manželská intimita v manželstve, ktoré chce žiť tak, ako to chce Boh ?

Obnovte sa premenou zmýšľania

Nikto by nedával darček svojmu dieťaťu s tým, že by chcel dieťa vytrestať. Ani Boh – najlepší Otec na svete nedal sex manželom na to, aby ich neustále skúšal a ničil. Musíme tomu uveriť a zmeniť svoje zmýšľanie o sexe. Boh ho vymyslel, vymyslel ho dobre, vymyslel ho pre nás, aby sme mohli zažívať aj špeciálny spôsob radosti a lásky, ktorý s nikým iným zažívať nebudeme. Zároveň si musíme uvedomiť, že každý krásny dar , ktorý začneme považovať za viac ako je- bude mať veľkú tendenciu „s nami točiť“ a ovládať nás. Potom to už ale nie je dar, začína byť našim pánom a on nám diktuje, čo budeme či nebudeme robiť. Pre lepšie vysvetlenie si môžete prečítať článok: O čom je manželská zdržanlivosť a na čo slúži

 

Užívať si manželskú intimitu

Áno- Boh chce, aby sme si intimitu v našich manželstvách užívali. Je to nástroj, ktorý nás má neustále zbližovať a upevňovať naše manželstvo. Aj vďaka elektrickej energii, ktorá nám „pomáha“ pracovať teraz už „od nevidím“ „do nevidím“ a ponúka mnoho alternatív zábavy a relaxu, nastala pre manželský sex nepriaznivá doba a manželia si nevedomky vybudovali nesprávne návyky, ktoré ich intímny život ničia. Tu je niekoľko tipov, ako ich znova napraviť:

 

1.Intimita a dávanie sa

Sex je a má byť o blízkosti a vzájomnom dávaní. Má byť jedinečným fyzickým vyjadrením lásky. Obaja sa musíme naučiť kvalitne fyzicky dávať seba tomu druhému – nie v prvom rade brať si kvalitne fyzicky toho druhého. Je to nádherná láska a úcta v jednom- dotyk na to isté miesto totiž môže byť aj manželstve vyjadrením lásky, ale aj vyjadrením zlej žiadostivosti. Obaja partneri majú pri intímnom styku myslieť na to, že chcú fyzicky vyjadriť svoju lásku k tomu druhému.

"Jak ľalia medzi tŕním je moja priateľka medzi dievčencami. Sťa jabloň medzi plánkami je milý môj medzi mládencami." Pies 2,3

 

2.Príjemný pocit

Sex jednoducho nesmie bolieť. Od začiatku do konca musí byť príjemný. Pre mnohé ženy je táto skutočnosť ale absolútne nereálna a bolesť pri styku je hlavným dôvodom, prečo ich tak často „bolí hlava“ alebo sú „strašne unavené“. Primárnymi dôvodmi bolestivého sexu sú nesprávna technika manželského styku a kvasinková alebo iná infekcia pohlavných orgánov. Oba problémy je možné jednoducho odstrániť a zažiť úplne novú krásu intímneho spolužitia. Na začiatku stojí úprimnosť- opýtajte sa teda otvorene (samej seba alebo partnerky): Je náš sex bolestivý? Nepríjemný? A potom komunikáciou alebo liečbou odstráňte tento problém. Hoci zriedkavo, no predsa i niektorí muži odmietajú byť sexuálne so svojimi manželkami. Dôvodom často býva depresia či hlboký pocit zlyhania.

 

3.Úžasný zážitok pre oboch

Príjemnejšia je tvoja láska nad víno.“ Pies 3,10

Keď sa nám niečo páči, netreba nás dlho prehovárať, aby sme sa na to dali. Manželský sex je- a musí byť úžasným výnimočným zážitkom pre oboch. Vieme, že sú to všeobecne ženy, ktoré nezažívajú orgazmus a predstierajú ho.Preto, aby sa to zmenilo, ale netreba urobiť až tak veľa. Je potrebné, aby partneri dbali na úplné vyvrcholenie na oboch stranách takmer pri každom styku. Poproste partnera/ku, aby vždy hovoril/a pravdu a poproste, aby vám ukázal/a, čo je pre neho/ňu vzrušujúce. Odstráňte bolestivé a nepríjemé vstupy pri intimite. Ak sa vám po viacerých pokusoch nedarí zlepšiť situáciu, poraďte sa. Viac v článku: Manželská intimita bez nepríjemností 

 

4.Primeraný stupeň únavy

Musíme byť realisti a jednoducho počítať s tým, že nik nepríde z práce ani po dni starostlivosti o deti ako znovuzrodený a nevie, čo s energiou... Záleží ale na tom, aby sme sa ešte viac poslednými hodinami nevyčerpali, ale skôr si skúsme oddýchnuť. Skúsme sami pre seba zaviesť pravidlo sebazáchovy a v dni, keď manželsky môžeme byť spolu, dať iným veciam nižšiu prioritu. Ako hovorí Sväté Písmo: „Užívaj život so ženou, ktorú miluješ, po všetky dni svojho nestáleho života, ktorý ti dal (Boh) pod slnkom“ Kaz 9,9 a Musíme na tom pracovať ako pár -obaja sa podporovať v tom, aby napr. malé deti boli uložené načas v postieľke, odložiť či vôbec nezačínať niektoré domáce práce, pracovať na svojej disciplíne v práci a nenosiť si neúnosné množstvo domov alebo nenechávať si ho na večer... Je to ako kalkulovať s peniazmi- ak chceme, aby nám na niečo zvýšilo, na niečom musíme ušetriť. Zvlášť pri malých deťoch môže byť únava u ženy veľkým problémom. Vtedy by manžel mal pred spoločnou intimitou navodiť relax, ktorého bude pôvodcom- masáž, kúpeľ, relaxačná hudba a jemné hladenie, príjemný nápoj- vytvoriť teda najprv príjemnú chvíľu, keď si ona môže naozaj najprv vydýchnuť.

 

5.Fyzické prejavy lásky každý deň

„Na srdce si ma pritlač jak prsteň, sťa pečať na svoje rameno!“ Pies 7,6

Aj po dvadsiatich rokoch manželstva sa oplatí vybudovať si nový večerný rituál. Mnoho žien začne mať po čase averziu voči sexu, hoci môže byť pekný a príjemný, ak ho vnímajú ako ďalšiu požiadavku. Zvlášť ak manžel pohladí, či bozkáva manželku len v dni, keď chce byť intímne s ňou, zažíva to ako spôsob podplácania, či vydierania a  tak sú celkovo z vlastnej situácie znechutené. Obaja manželia by si preto mali dať záležať na tom, aby si najlepšie každý večer prejavovali bozkami a objatím lásku nezávisle od toho, či spolu „plánujú“ manželsky byť. „Pod mojou hlavou jeho ľavica a jeho pravica ma ľúbo privíňa.“ Pies 2,6

Ak ste dočítali tento článok až sem, ste vážne na dobrej ceste užívať si v plnosti dar manželskej intimity, ktorá funguje.

 

 A modlím sa za to, aby vaša láska čoraz viac rástla v pravom poznaní a vo všestrannom chápaní, aby ste vedeli rozoznať, čo je lepšie, a aby ste boli čistí a bez hany pre Kristov deň,   plní ovocia spravodlivosti, ktoré je skrze Ježiša Krista na Božiu slávu a chválu.  Flp 1,9-11

Text copyright: mojakomunita.sk

Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami býva častá. Hovoríme, že je normálna, ale je aj dobrá? V slovenských pomeroch sa „bojový stav“ medzi súrodencami (mladšími či staršími, dokonca dospelými) vyskytuje ako bežný jav. Náhle nás potom zarazí, že niektoré národy prirodzene vedú deti k vzájomnej súdržnosti, láske a rešpektu bez porovnávania a večného vzájomného súťaženia. Ako to potom s tou súrodeneckou rivalitou skutočne je?
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.
Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Odpustky znamenajú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny... Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).
Modlitba za pápeža Františka

Modlitba za pápeža Františka

Stáť na čele Cirkvi je zodpovednou a náročnou úlohou. Svätý otec potrebuje podporu mnohých modlitieb, aby pod vedením Ducha Svätého mohol vykonávať svoje poslanie a mal k tomu potrebnú múdrosť, silu a zdravie.
NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

Nedeľa sa stala súčasťou „weekendu“ a v našom chápaní sa doslova dostala na chvost týždňa. Pre prvých kresťanov to však vždy bol prvý deň, ktorý dával orientáciu pre celý nový týždeň. V tetjo časti sa dozviete o význame a rizikách, ktorým je vystavený Pánov deň nielen zo strany spoločnosti, ale aj v postoji mnohých veriacich.
Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

O Márii Magdaléne čítame v Lk 8,2, že z nej Pán Ježiš vyhnal 7 zlých duchov. Mnohí to spájajú s hriechom v sexuálnej oblasti. Evanjeliá však nič také neuvádzajú. V tejto časti podávam pohľad na túto biblickú postavu, ako ho nachádzame v Svätom písme. Prajem Vám príjemné počúvanie.
Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Slovenská spoločnosť a Cirkev má skúsenosť s prvou a druhou vlnou pandémie.
Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza je publikovaná s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Videokatechéza pre rodiny 1: Vo svetle slova

Videokatechéza pre rodiny 1: Vo svetle slova

S osobným dovolením publikujeme videokatechézu Prof. Františka Trstenského pre rodiny.
Domáca cirkev podľa vzoru prvých kresťanov

Domáca cirkev podľa vzoru prvých kresťanov

Prednáška na počúvanie Prof. Františka Trstenského
Modlitba sv. Františka Saleského v starobe

Modlitba sv. Františka Saleského v starobe

Pane, ty vieš lepšie ako ja, že zo dňa na deň starnem a jedného dňa budem starý. Chráň ma pred myšlienkou, že musím pri každej príležitosti a ku každej téme niečo povedať. ...
Litánie pokory

Litánie pokory

Autor: kardinál Rafaela Merryho del Val
Dôvera a túžba po dieťatku

Dôvera a túžba po dieťatku

Dva skutočné príbehy so spätným pohľadom na čakanie na dieťa.
Dôvera a túžba po životnom partnerovi

Dôvera a túžba po životnom partnerovi

Dva skutočné príbehy o čakaní na toho pravého/ tú pravú.
Modlitba za dôverujúce srdce

Modlitba za dôverujúce srdce

Drahý Bože, odovzdávam Ti moju túžbu po ____________________ .   Verím, že ma miluješ a robíš pre mňa a mojich blízkych len dobré. Pomôž mi rozumieť, čo ma touto situáciou...
Modlitba za dobrotivé srdce

Modlitba za dobrotivé srdce

Dobrý Bože, Ty si vždy dobrý ku všetkým bez ohľadu na to, či si to zaslúžia. Aké ťažké je mi milovať tých, ktorí mi ublížili alebo tých, ktorí sa ku mne správajú nepriateľsky. Ty však...
Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2021

Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2021

Hľa, vystupujeme do Jeruzalema“ (Mt 20, 18) Pôstne obdobie: čas na obnovu viery, nádeje a lásky