NÁRODNÉ STRETNUTIE MLÁDEŽE R13 (Z histórie)

Stretnutia mladých menších rozmerov sa každý rok konajú v jednotlivých diecézach, ktoré pred Veľkou nocou navštevujú stovky ľudí. Podnetom pre ne sú práve Svetové dni mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet svätého Jána Pavla II. Pápež, ktorého jeho nástupca Benedikt XVI., vyhlásil za blahoslaveného, sa usiloval o nadviazanie bližšieho dialógu Katolíckej cirkvi s mladými ľuďmi. V ich tradícii pokračuje aj súčasný pápež František, ktorý vyhlásil zakladateľa SDM - Jána Pavla II. za svätého. Naposledy sa stretol s mladými v poľskom Krakove, kde prišlo vyše 4 000 Slovákov. 

Mladí sa stretli na celoslovenskej úrovni už viackrát (napríklad v Nitre alebo v Prešove). V podobnom rozmere a v priamej nadväznosti na Svetové dni mládeže však naštartovalo svoju históriu v roku 2013 v Ružomberku. Konalo sa paralelne so Svetovými dňami mládeže v Brazílii a bolo určené tým, ktorí si cestu na celosvetové stretnutie dovoliť nemohli. Malo skratku R13. Vyjadrovalo začiatočné písmeno mesta, v ktorom sa konalo, a posledné dve číslice roku. Tisícky mladých doddnes spomínajú do dnešného dňa na silu spoločenstva, ktorá tam počas niekoľkých dní vládla. O tom, čo všetko mohli mladí ľudia počas R13-tky zažiť, netreba veľa písať. Pozrite si zábery z R13.

 

Národné stretnutie mládeže R13 vyvrcholilo v dňoch 26. - 28. júla 2015 v Ružomberku. Záver patril pešej interaktívnej púti na Kalváriu. Púť bola súčasťou historicky prvého Národného stretnutia mládeže , ktoré na tomto mieste vyvrcholilo svätou omšou so slovenským kardinálom Jozefom Tomkom. Trojdňovú alternatívu pre tých, ktorí nemohli vycestovať na Svetové dni mládeže v Rio de Janeira, navštívili mladí z viacerých krajín. Vo viere mladých ľudí podporili i biskupi a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ. Na príprave sa podieľalo vyše 300 dobrovoľníkov. Tím R13 zaslal pozdrav aj Svätému Otcovi Františkovi.

 

Na akcii, ktorá nebola klasickým festivalom s rečníkmi a kapelami zvučných mien, priniesli organizátori do srdca Liptova kus Brazílie. V duchovnom, kultúrnom a umeleckom programe previazanom s katechézami a svedectvami vystúpilo za tri dni okolo 290 účinkujúcich - profesionálov i amatérov. Mladí sa po prvýkrát v histórii zúčastnili na Expo povolaní, kde sa so svojimi aktivitami predstavilo okolo 250 rehoľníkov. Väčšia časť zvyšného programu prebehla v Športovej hale Koniareň, zvyšok v exteriéri. Program R13 bol pripravený špeciálne na mieru. Vrcholom každého dňa bolo slávenie svätej omše.

Na mieste bola i kaplnka zakladateľa SDM Jána Pavla II., ako i jeho relikvia. Verejne uctiť si mohli mladí i relikviu Zdenky Schelingovej, svätej Faustíny a svätého Cyrila. Práve jeho ostatky niesli mladí na čele púte, ktorá viedla po stopách sv. Cyrila a Metoda, patrónov R13. So svetom ich spojil i multimediálny ruženec. Do Ružomberka zavítalo vyše dva a pol tisíc mladých ľudí. Takmer 300 z nich sa prihlásilo z Českej republiky. Do mesta zavítali i mladí z viacerých východoeurópskych štátov. Pricestovala i mládež z Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Litvy a Talianska. Nechýbali viacpočetné skupiny františkánskej, mariánskej a jezuitskej mládeže. 

Zámer pripraviť túto akciu odsúhlasili biskupi Slovenska. Účastníkov čakal atraktívny program. Nechýbali v ňom podobné prvky, ako v týchto dňoch zažívajú mladí ľudia v Riu. Ide napríklad o katechézy s biskupmi, krížová cesta, duchovné, kultúrne a iné aktivity. Do Ružomberka priniesli aj vzácnu kópiu sošky Panny Márie z Aparecidy, jedného z najznámejších pútnických miest na svete. Pozvanie na R13 prijala aj veľvyslankyňa Brazílie na Slovensku Susan Kleebank a väčšina biskupov Slovenska. Prípravy podujatia trvali viac než rok. Tým posledným sa venovali dobrovoľníci na prípravnom týždni. Po R13 vyšla aj kniha

Logo P15

Niekoľko tisíc mladých ľudí z viacerých krajín sa zúčastnilo v lete 2015 na Národnom stretnutí mládeže P15 v Poprade (http://www.tvlux.sk/news/read/p15-v-archive). Pod Tatrami, kde sa po vyše jedenapolročných prípravách celonárodná akcia konala, spustili oficiálne slovenskú prípravu na SDM v Krakove. Symbolickú vlajku od dejiska konania svetového podujatia prevzal z rúk dobrovoľníkov Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska, ktorý predsedal záverečnej omši. V programe zameranom na odkrývanie pokladov vystúpilo vyše 300 profesionálnych a amatérskych hostí. Na príprave sa podieľalo vyše 400 dobrovoľníkov. 

 

"Ďakujem každému, kto sa modlil za túto akciu, ďakujeme ľuďom, ktorí vystúpili na javisku a odovzdali mladým svoje talenty," povedal vo videoposolstve hlavný zodpovedný za prípravu P15 Ondrej Chrvala. V odkaze, ktorý zverejnil komunikačný tím na sociálnej sieti, poďakoval všetkým, ktorí stáli za P15. Verí, že o rok sa "všetci vidíme za Tatrami - na Svetových dňoch mládeže v Krakove", uviedol tajomník Rady KBS pre mládež a univerzity, ktorá podujatie pripravila s neziskovou organizáciou Kanet. Zúčastnili sa na nej stovky kňazov a rehoľníkov a takmer všetci biskupi Slovenska. "Cieľom všetkých Národných stretnutí mládeže je osobné stretnutie s Kristom. Mladým chceme ponúknuť zážitok živej Cirkvi. Chceme sa zároveň spojiť v modlitbe s našimi otcami biskupmi a roznietiť v mladých túžbu po novej evanjelizácii. Poprad je mesto pod Tatrami, ktoré nás podľa slov Jána Pavla II. neoddeľujú od susedného Poľska, ale práve naopak - spájajú. P15 otvorilo rok príprav na SDM v Krakove, tešíme sa, že sme tak blízko," dodáva Chrvala. 

 

Na P15 do Popradu prišli hostia z viacerých krajín. Z Krakova prišiel pozdraviť prítomných krakovský pomocný biskup Damian Muskus. Pricestovali zástupcovia krajín z Višegrádskej štvorky a ďalších východoeurópskych štátov. Pod Tatry prišla i viacčlenná delegácia mladých z Poľska. Prvá z nich počas úvodného dňa priviezla kríž SDM a ikonu Panny Márie, ktoré daroval mladým sveta svätý Ján Pavol II. Druhá precestovala niekoľko krajín sveta, v ktorých aktívne propaguje SDM. Najväčšiu - približne 40-člennú skupinu zahraničných hostí - tvorili hostia z Čiech. Osobitnú skupinu tvorili mladí Slováci zo Srbska. Z Vatikánu prišiel povzbudiť mladých do Popradu sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ. Z domácich skupín nechýbali na akcii viacpočetné skupiny františkánskej, mariánskej a jezuitskej mládeže. Pod Tatrami vyvrcholil program Magis Jezuitov. Svojou prítomnosťou poctil podujatie primátor mesta Poprad Jozef Švagerko, primátor mesta Levoča Milan Majerský a podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ. 

 

Na podujatí vyvrcholila niekoľkomesačná duchovná príprava s názvom Čistý rok. Tím P15 krátko pre záverečným ukončením oznámil, že už v septembri naň nadviaže Milosrdný rok. Mesto Poprad si na akcii pripomenulo návštevu svätého Jána Pavla II. spred 20 rokov. Pri tejto príležitosti osadilo tomuto svätcovi pamätnú tabuľu na Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie. Program sa niesol niesol v znamení motta "Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha". Obsahoval stovky rôznych umeleckých čísiel pripravených špeciálne na mieru, ale aj slávenia a modlitby, ktoré sa mladým ľuďom predstavili v netradičnom šate. Zároveň zažili špeciálnu expedíciu s túžbou objaviť poklady živej Cirkvi. Mladí sa zapojili aj do jednorázovej zbierky šatstva. Vyzbierali okolo pol tony. Nechýbali katechézy s biskupmi, špeciálna krížová cesta, duchovné, kultúrne a športové aktivity. Pod Tatry prišlo vyše tritisíc ľudí z celého Slovenska. Vyše 400 z tohto počtu tvorili rehoľníci a rehoľníčky, ktoré predstavili svoju charizmu na EXPO povolaní. 

 

Národné stretnutie mládeže sa v podobných rozmeroch konalo po druhýkrát. Poprad zatiaľ podobnú akciu nehostil. Podobné podujatie sa konalo v roku 2013 v Ružomberku. Jedným z 15 patrónov podujatia bol sv. Ján Pavol II. Na podujatí vystúpila i Sima Martausová, ktorá je autorkou hymny P15. Oficiálna príprava tejto akcie sa začala vlani v septembri, kedy tím mladých pripravil mládežnícky program 7BOLESTNÁ v Šaštíne. Na program nadviazala novembrová dvojtýždňová púť kríža SDM a ikony Panny Márie, ktoré daroval mladým sveta pápež Jána Pavol II. Celoročná príprava vyvrcholila na P15.

Komunikačný tím

Zažili sme :)

Súhrn

Mons. Damian Muskus OFM

Hymna P15

P15 Promo

Logo P15

viac na našom kanáli