Blogy

« Späť

Saudská Arábia sa modernizuje, ale to bude znamenať väčšiu slobodu pre náboženské menšiny?

Saudská Arábia sa modernizuje, ale to bude znamenať väčšiu slobodu pre náboženské menšiny?

Politická situácia v prísne islamskom kráľovstve Saudskej Arábie sa mení a to rýchlo. Charizmatický korunný princ sa zdá byť odhodlaný modernizovať krajinu a dokonca hovorí o prechode na "miernejší" islam. Ale uľahčia zmeny, ktoré prebiehajú v Saudskej Arábii aj situáciu pre členov neislamských náboženstiev?

V Saudskej Arábii sa náboženstvá alebo tradície odlišné od prísneho sunnitského islamu tešia len malej slobode. Pre kresťanov nie sú nikde povolené žiadne kostoly ani kresťanské symboly.  Teoreticky môžu zahraniční kresťania organizovať svoje vlastné stretnutia v malom rozsahu, ak nespôsobujú žiadne "rušenie" vo verejnosti. Napriek tomu sa stále objavujú prepady v tajných kostoloch v súkromných domoch - niekedy nazývaných "domáce kostoly". Kresťanské slúžky a opatrovateľky, z ktorých mnohé sú z krajín ako Filipíny, majú zriedkavo dovolené opustiť svoje domy, nemôžu ísť do kostola.

Pre domácich Saudov je takmer nemožné stať sa kresťanom - aspoň otvorene. Odpadlíctvo z islamu je - prinajmenšom teoreticky – možné trestať smrťou. V praxi väčšina veriacich udržiava svoju novú vieru úplné v tajnosti u svojich rodín, zo strachu, že budú vydedení, zneužívaní alebo dokonca zabití ich príbuznými. Obrovský sociálny tlak spôsobuje, že je veľmi ťažké stretnúť sa aj s hoci malým počtom domorodých kresťanov.

 

Všetko sa mení

Zamestnanec kresťanskej charity Open Doors International nedávno hovoril s troma zahraničnými kresťanmi v Saudskej Arábii, ktorí vyjadrili svoj pohľad na zmeny, ktoré sa odohrali v krajine. Ich anonymné reakcie avizovali World Watch Monitoru.

"Zmena je vo vzduchu. To je isté, "povedal jeden kresťan, pôvodne zo Západu, ktorý porovnal obdobie s Arabskou jarou, ktorá prebehla na Strednom východe na začiatku desaťročia. "Všetko sa mení. Niektorí ľudia sú otvorenejší kresťanskému posolstvu, iní však radikalizujú.

"Toto je križovatka. Ak to bude pokračovať, prinesie tejto krajine obrovské zmeny a väčšiu slobodu. Ak sa to nepodarí, Saudská Arábia by mohla byť ďalším Jemenom - len v ešte horšom stave. Ak fundamentalisti vyhrajú túto bitku, ktorá sa v súčasnosti vedie mimo verejnosti a spustí občiansku vojnu, toto miesto sa vráti do temných vekov. Takže toto bude buď obrovské (duchovné) prebudenie alebo bude jedným z najväčších krvavých kúpeľov v histórii. "

Dodal však, že politický vývoj aspoň odviedol sústredenie sa na kresťanov v Saudskej Arábii: "Kresťania sú v porovnaní s veľrybami, ktoré sú teraz lovené, planktón. Takže jednoducho sa o nich nikto nestará. Kým kresťania nebudú dvíhať hlavy a nebudú požadovať svoje práva od vlády, budú v pokoji. "

Nikto nemohol nosiť Bibliu

Druhý zahraničný kresťan v Saudskej Arábii - indický pastor - povedal, že život kresťanov sa stal jednoduchším, pretože Muttawah, Saudská náboženská polícia, bola v roku 2016 zbavená práva ich zatýkať.

"Predtým nikto nemohol niesť Bibliu na ulici bez toho, aby nebol zatknutý a obťažovaný," povedal. "Teraz môžeme. Predtým bolo veľmi nebezpečné, aby nekresťan navštívil kresťanské stretnutie, ale teraz majú ľudia menej strachu. "

Povedal, že Saudovia a  Indovia sa zvyčajne nezmiešavajú, zostáva nepravdepodobné, že by saudský moslim navštívil indický cirkevný obrad, "ale je pravdou, že sa ľudia menej boja".

 

Útlak spôsobuje, že ľudia majú pochybnosti

Ďalší kresťan, ktorý pracuje a žije vo vidieckej časti krajiny, povedal, že zostáva pesimistický z hľadiska vplyvu novej politiky korunného princa a varoval pred účinkami "príliš veľkej zmeny naraz".

"Zmena môže viesť k narušeniu systému. Nikto nevie, čo sa stane, ak sa veľké skupiny ľudí začnú cítiť opustené vo svojej vlastnej krajine, "povedal.

"Avšak represívny náboženský systém môže spôsobiť, že ľudia kladú viac otázok. Pozrite sa, čo sa deje v Iráne dnes: čím viac kresťanov prenasledujú, tým viac sa zdá, že cirkev rastie.“ Povedal, že mnohí Saudovia už obrátili chrbát prísnemu fundamentalistickému islamu, ktorý definuje vyučovanie len v mešitách v Saudskej Arábii. Stále však chodia do mešity a modlia sa, ale len preto, že je to v ich kultúre.

"Mnohí moslimovia tu nemajú radi úzkoprsý islam. Veľa "vlažných" moslimov má „dosť“ pokrytectva, "povedal. "Mnohí Saudovia, ktorí sa zmenia na" vlažných "moslimov, zostanú pri svojej viere, nezačnú hľadať iné náboženstvá. Začnú žiť sekulárne, zameriavajú sa na získanie práce, rodinu, deti a dobré prázdniny. Nemá to nič spoločné s Bohom. "

Zdroj: World Watch Monitor

Foto: wikipedia

Najnovšie

"MÔJ OTEC BY MA ZABIL" – TAJNÁ CTITEĽKA JEŽIŠA V MAROKU

"Obávam sa, že sa to moji rodičia dozvedia. Môj otec by ma zabil. " Toto sú slová Nadeen *, mladej tajne veriacej z Maroka. Keď hovorí, že ju otec zabije, ak sa dozvie o jej skrytej viere, nie je to len fráza. Je to smrteľne vážne.
BOJ O POTRAVINY V SEVERNEJ KÓREI: PRÁZDNE ŽALÚDKY A PLNÉ SRDCE

BOJ O POTRAVINY V SEVERNEJ KÓREI: PRÁZDNE ŽALÚDKY A PLNÉ SRDCE

Vodcovia Severnej a Južnej Kórey sa stretli prvý krát po viac ako desiatich rokoch a jedlo,...
Dvaja pakistanskí bratia boli odsúdení na smrť za bohorúhanie

Dvaja pakistanskí bratia boli odsúdení na smrť za bohorúhanie

Ako uvádza zdroj Asianews, bratia Qaisar a Amoon Ayub boli uväznení vo väzení Jhelum...
Otvorený list katolíkov z Datongu: Nemôžeme mlčať keď potlačujú našu vieru

Otvorený list katolíkov z Datongu: Nemôžeme mlčať keď potlačujú našu vieru

List je adresovaný vládnym orgánom, ktorým žiadajú o náboženskú slobodu, ale aj veriacim sveta (a možno i Vatikánu). Tu sa pýtajú, ako sa správať tvárou v tvár prenasledovaniu. Ich spoločenstvá prežili zničenie krížov, kostolov, zákazy zhromaždení. Od roku 2005 diecéza nemá biskupa.
ČÍNA: NAPRIEK ŤAŽKOSTIAM, VLASTNÉMU „VYHORENIU“ A MANŽELSKÝM PROBLÉMOM MISIONÁRI VYTRVAJÚ

ČÍNA: NAPRIEK ŤAŽKOSTIAM, VLASTNÉMU „VYHORENIU“ A MANŽELSKÝM PROBLÉMOM MISIONÁRI VYTRVAJÚ

Viac ako 30 rokov svet obdivoval fenomenálne oživenie kresťanstva, ku ktorému došlo v...