Blogy

« Späť

Od zbraní k Bohu: kolumbijské Centrum pre deti zmení Ines život

Od zbraní k Bohu: kolumbijské Centrum pre deti zmení Ines život

Keď Ines sľúbili život plný bohatstva a prosperity, ako mladá tínedžerka sa pripojila k ozbrojenej skupine v Kolumbii. Vyzeralo to ako východisko z chudoby v jej rodine. Ale Boh mal pre ňu iný plán...

Ines mala len 13 rokov, keď ju začali lákať zbrane a prísľub dobrého života, ktorý sa ponúkal, ak sa pridá ku gangu. 

Pochádza z kolumbijského vidieckeho južného okresu Guaviare. Chcela sa vzbúriť a myslela si, že musí existovať cesta von z chudoby, ktorú zažívala jej rodina.  

Čoskoro bola predstavená ozbrojenej skupine, ktorá v oblasti vykonávala nelegálne operácie a verbovala mladých ľudí. Ines o to prejavila veľký záujem.  

„Vždy som mala rada zbrane, aj keď som to nepovedala rodičom,“ hovorí Ines, teraz 16-ročná. „Moje správanie k rodičom bolo hrozné. Nakoniec prišlo k tomu, že som chcela odísť a pridať sa k ozbrojenej skupine. 

"Chcela som ísť s nimi, pretože mali zbrane" 

Štvrť Guaviare na juhu strednej Kolumbie je centrom zločineckých ozbrojených skupín. Tvoria ich najmä bývalí členovia dnes už neaktívnej povstaleckej skupiny Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC). Guaviare sa nachádza na jednej z hlavných trás obchodovania s kokaínom, kde sú všade naokolo plodiny koky. Tieto ozbrojené skupiny sa podieľajú aj na nelegálnej ťažbe, únosoch a vydieraní.  

Jednou z ich hlavných stratégií je lákať deti na ponuku bohatstva, motoriek a dobrého jedla. Od polovice 90. rokov partizáni FARC naverbovali takmer 20 000 detí. 

Niektorí Inesini spolužiaci už tiež podľahli sľubom o lepšom živote: „Mám priateľov, ktorí do toho spadli. Ozbrojené skupiny využívajú veľa vecí na prilákanie mladých ľudí. Chlapcom napríklad ponúkajú mobily, peniaze, pekné veci.“ 

Ale pri nábore dievčat sa taktika mení na niečo jemnejšie, hovorí. „Chlapec z komunity, ktorý už bol prijatý ozbrojenou skupinou a ktorý má dobrý a očarujúci charakter, sa snaží získať dievčatá a odviesť ich. Toto sa stalo mojej priateľke." 

Podľa Ines sú kresťanské dievčatá veľmi vyhľadávanou korisťou: „Ozbrojeným skupinám sa páčia tie, ktoré vedú kresťanský život, pretože vedia, že kresťanky sa o seba vždy riadne postarajú, a preto ich chcú velitelia.“  

Tento rok je Kolumbia na 30. mieste v zozname Open Doors World Watch List. Napriek tomu, že viac ako 95 percent populácie sú kresťania, je tu vysoká úroveň ich prenasledovania – problém vyvstáva od kolumbijských ozbrojených gangov, ktoré považujú kresťanských vodcov za hlavnú prekážku ich kriminálnych aktivít.  

Ines sa takmer dostala do pasce nastraženej týmito skupinami: „Niekedy ma pozvali von, chceli ma pohostiť niečím pekným. Boli chvíle, keď som povedala áno a inokedy som povedala nie. Chcela som byť ako oni a ísť s nimi, pretože mali zbrane a veľa iných vecí."  

“Detské centrum mi pomohlo zmeniť sa”  

Našťastie jej rodičia zasiahli skôr, než bolo neskoro a poslali ju kvôli jej bezpečnosti do Detského centra Open Doors. 

„Moji rodičia chceli, aby som napravila svoje správanie. Chceli pre mňa to najlepšie, mať nejaké povolanie. Povedali mi, že mi našli miesto, kam ísť, a preto som dnes tu,“ hovorí Ines. 

Pamätá si, že keď prišla prvýkrát, nechcela mať nič spoločné s Bohom. „Ak bolo moje správanie k rodičom zlé, moje správanie k Bohu bolo ešte horšie. Nechcela som nič vedieť, nechcela som, aby oni alebo ktokoľvek iný so mnou hovoril o Bohu. Satan ovládal môj život tak hlboko, že som nechcela nič počuť od Boha. 

Dnes je Ines zmenenou osobou. Teraz je kresťankou a chce naučiť ďalších mladých ľudí, ako je ona, že existuje cesta von zo zovretia sily zločineckých a nelegálnych ozbrojených skupín.  

Viac ako 300 detí – vrátane 15-ročnej Valentiny – navštevovalo Detské centrum Open Doors. Niektoré z detí tam žijú až do ukončenia štúdia, zatiaľ čo iné zostávajú aj po ňom. Popri školských aktivitách sa učia odborným a technickým zručnostiam ako je varenie, kaderníctvo, hudba a práca s počítačom. Ale predovšetkým je to prostredie, ktoré sa podobá domovu, kde sú milovaní a je o nich postarané, aby mohli rásť vo viere a prosperovať.  

„To, že som tu v Detskom centre, mi veľmi pomohlo zmeniť sa,“ hovorí Ines. „Moje správanie k rodičom je lepšie a zmenil sa aj môj duchovný život. Teraz som úplne iná." 

Preklad z Open Doors

Foto: Defense Visual Information Distribution Service