Blogy

« Späť

Saudská Arábia sa modernizuje, ale to bude znamenať väčšiu slobodu pre náboženské menšiny?

Saudská Arábia sa modernizuje, ale to bude znamenať väčšiu slobodu pre náboženské menšiny?

Politická situácia v prísne islamskom kráľovstve Saudskej Arábie sa mení a to rýchlo. Charizmatický korunný princ sa zdá byť odhodlaný modernizovať krajinu a dokonca hovorí o prechode na "miernejší" islam. Ale uľahčia zmeny, ktoré prebiehajú v Saudskej Arábii aj situáciu pre členov neislamských náboženstiev?

V Saudskej Arábii sa náboženstvá alebo tradície odlišné od prísneho sunnitského islamu tešia len malej slobode. Pre kresťanov nie sú nikde povolené žiadne kostoly ani kresťanské symboly.  Teoreticky môžu zahraniční kresťania organizovať svoje vlastné stretnutia v malom rozsahu, ak nespôsobujú žiadne "rušenie" vo verejnosti. Napriek tomu sa stále objavujú prepady v tajných kostoloch v súkromných domoch - niekedy nazývaných "domáce kostoly". Kresťanské slúžky a opatrovateľky, z ktorých mnohé sú z krajín ako Filipíny, majú zriedkavo dovolené opustiť svoje domy, nemôžu ísť do kostola.

Pre domácich Saudov je takmer nemožné stať sa kresťanom - aspoň otvorene. Odpadlíctvo z islamu je - prinajmenšom teoreticky – možné trestať smrťou. V praxi väčšina veriacich udržiava svoju novú vieru úplné v tajnosti u svojich rodín, zo strachu, že budú vydedení, zneužívaní alebo dokonca zabití ich príbuznými. Obrovský sociálny tlak spôsobuje, že je veľmi ťažké stretnúť sa aj s hoci malým počtom domorodých kresťanov.

 

Všetko sa mení

Zamestnanec kresťanskej charity Open Doors International nedávno hovoril s troma zahraničnými kresťanmi v Saudskej Arábii, ktorí vyjadrili svoj pohľad na zmeny, ktoré sa odohrali v krajine. Ich anonymné reakcie avizovali World Watch Monitoru.

"Zmena je vo vzduchu. To je isté, "povedal jeden kresťan, pôvodne zo Západu, ktorý porovnal obdobie s Arabskou jarou, ktorá prebehla na Strednom východe na začiatku desaťročia. "Všetko sa mení. Niektorí ľudia sú otvorenejší kresťanskému posolstvu, iní však radikalizujú.

"Toto je križovatka. Ak to bude pokračovať, prinesie tejto krajine obrovské zmeny a väčšiu slobodu. Ak sa to nepodarí, Saudská Arábia by mohla byť ďalším Jemenom - len v ešte horšom stave. Ak fundamentalisti vyhrajú túto bitku, ktorá sa v súčasnosti vedie mimo verejnosti a spustí občiansku vojnu, toto miesto sa vráti do temných vekov. Takže toto bude buď obrovské (duchovné) prebudenie alebo bude jedným z najväčších krvavých kúpeľov v histórii. "

Dodal však, že politický vývoj aspoň odviedol sústredenie sa na kresťanov v Saudskej Arábii: "Kresťania sú v porovnaní s veľrybami, ktoré sú teraz lovené, planktón. Takže jednoducho sa o nich nikto nestará. Kým kresťania nebudú dvíhať hlavy a nebudú požadovať svoje práva od vlády, budú v pokoji. "

Nikto nemohol nosiť Bibliu

Druhý zahraničný kresťan v Saudskej Arábii - indický pastor - povedal, že život kresťanov sa stal jednoduchším, pretože Muttawah, Saudská náboženská polícia, bola v roku 2016 zbavená práva ich zatýkať.

"Predtým nikto nemohol niesť Bibliu na ulici bez toho, aby nebol zatknutý a obťažovaný," povedal. "Teraz môžeme. Predtým bolo veľmi nebezpečné, aby nekresťan navštívil kresťanské stretnutie, ale teraz majú ľudia menej strachu. "

Povedal, že Saudovia a  Indovia sa zvyčajne nezmiešavajú, zostáva nepravdepodobné, že by saudský moslim navštívil indický cirkevný obrad, "ale je pravdou, že sa ľudia menej boja".

 

Útlak spôsobuje, že ľudia majú pochybnosti

Ďalší kresťan, ktorý pracuje a žije vo vidieckej časti krajiny, povedal, že zostáva pesimistický z hľadiska vplyvu novej politiky korunného princa a varoval pred účinkami "príliš veľkej zmeny naraz".

"Zmena môže viesť k narušeniu systému. Nikto nevie, čo sa stane, ak sa veľké skupiny ľudí začnú cítiť opustené vo svojej vlastnej krajine, "povedal.

"Avšak represívny náboženský systém môže spôsobiť, že ľudia kladú viac otázok. Pozrite sa, čo sa deje v Iráne dnes: čím viac kresťanov prenasledujú, tým viac sa zdá, že cirkev rastie.“ Povedal, že mnohí Saudovia už obrátili chrbát prísnemu fundamentalistickému islamu, ktorý definuje vyučovanie len v mešitách v Saudskej Arábii. Stále však chodia do mešity a modlia sa, ale len preto, že je to v ich kultúre.

"Mnohí moslimovia tu nemajú radi úzkoprsý islam. Veľa "vlažných" moslimov má „dosť“ pokrytectva, "povedal. "Mnohí Saudovia, ktorí sa zmenia na" vlažných "moslimov, zostanú pri svojej viere, nezačnú hľadať iné náboženstvá. Začnú žiť sekulárne, zameriavajú sa na získanie práce, rodinu, deti a dobré prázdniny. Nemá to nič spoločné s Bohom. "

Zdroj: World Watch Monitor

Foto: wikipedia

Najnovšie

" NEBUDEM SA MODLE KLAŇAŤ, RADŠEJ ZOMRIEM.." - ODVÁŽNA VIERA KHUSHALA Z INDIE

"Asi 250 ľudí obkolesilo môj dom, chytili ma a odtiahli ma asi pol kilometra do blízkeho chrámu. Keď sme prišli do chrámu, tlačili ma k modle a nariadili, aby som sa poklonil. Zozbieral som všetku silu, ktorá zostala vo mne a povedal som: " Nebudem sa tejto modle klaňať, radšej zomriem."
30 ROKOV AKO EVANJELIZÁTOR V INDII, 30 ROKOV PRENASLEDOVANIA A CELÝ ŽIVOT V BOŽEJ VERNOSTI: RAVIOV PRÍBEH

30 ROKOV AKO EVANJELIZÁTOR V INDII, 30 ROKOV PRENASLEDOVANIA A CELÝ ŽIVOT V BOŽEJ VERNOSTI: RAVIOV PRÍBEH

65 ročný Ravi* čelil všetkým druhom prenasledovania za svoju vieru v Ježiša.  ...
Miestni moslimovia ukameňovali troch kresťanov počas protestov

Miestni moslimovia ukameňovali troch kresťanov počas protestov

Washington DC   (International Christian Concern)   -   Dňa 22....
BÔLE SRDCA, UZDRAVENIA A NÁDEJE: ROZHOVOR S KRESŤANSKOU MATKOU V INDII

BÔLE SRDCA, UZDRAVENIA A NÁDEJE: ROZHOVOR S KRESŤANSKOU MATKOU V INDII

Jaanvi * nevie presne koľko má rokov - myslí si, že má asi 37 alebo 38. Je vydatá a má štyri deti. Žije v dedine s približne 500 domami - ale nemajú žiadnu budovu kostola. V dedine sú iba štyri kresťanské rodiny. Videla ako Boh úžasne pracuje, ale tiež čelí odmietaniu a hnevu zo strany jej susedov kvôli svojej viere. Rozpovie nám svoj príbeh.
JEHO KOSTOL V INDII BOL TRIKRÁT ZNIČENÝ - ALE SUJIT SA NEVZDÁVA

JEHO KOSTOL V INDII BOL TRIKRÁT ZNIČENÝ - ALE SUJIT SA NEVZDÁVA

"Videl som zázraky, ktoré sa diali v Ježišovom mene a som svedkom toho ako Boh premenil životy mnohých ľudí. Mohol som doviesť 60 ľudí ku Kristovi v dedine, kde žijem."