Blogy

« Späť

SEVERNÁ KÓREA: RIZIKO VO VŠETKOM

SEVERNÁ KÓREA: RIZIKO VO VŠETKOM

Pyongyang, hlavné mesto Severnej Kórey bolo známe v roku 1907 ako „Jeruzalem východu.“ Bolo to veľké obrodenie, vznikli stovky kostolov. O storočie neskôr to ani nemôžeme uveriť. Stala sa najnebezpečnejším miestom na svete pre kresťanov. Každý, kto je len podozrivý z nasledovania Ježiša je vystavený väzneniu, mučeniu, dokonca smrti.

Napriek tomuto strašnému riziku cirkev v krajine pretrváva a rastie. Stovky tisíc Severokórejčanov potajme nasledujú Ježiša. Pracovníci Open Doors zabezpečujú veriacim nevyhnutnú pomoc a sú často jediným kontaktom s vonkajším svetom. Riziko, ktoré podstupujú, je stále väčšie. Ale modlitby a podpora robia túto pomoc možnou a ukazujú našim bratom a sestrám, že nie sú zabudnutí.

Svätá ryža a zázračné úteky

Život v krajine je neskutočne tvrdý, aj pre nekresťanov. Každým rokom majú prírodné katastrofy, suchá i záplavy. Úroda je biedna. Ako prví majú zabezpečenú obživu vojaci, jednoduchí ľudia zastávajú často hladní. Ale občas ani vojaci nemajú dosť jedla. Zistilo sa, že od roku 1990 pri hladomoroch tam zomrelo 2-3 milióny ľudí.

Napriek nedostatočným zdrojom tu kresťania praktizujú „požehnanú ryžu“. Znamená to, že zoberú trochu z ich jedla aj keď sami nemajú dosť a delia sa s tými, ktorí sú v ešte väčšej núdzi. Práve naša podpora a modlitby umožňujú miestnym pracovníkom prepašovať jedlo do krajiny, aby mohli druhí prežiť.

Získať dosť jedla pre vlastné rodiny je jednou z výziev pre týchto kresťanov. Počas života sú stále kontrolovaní Inminbanom, systémom pozorovania od susedov, kde osoba píše záznamy o susedoch snažiac sa nájsť hocičo, čo je nelojálne voči režimu. Dovoliť si veriť, že existuje nejaká vyššia autorita ako Kim Jong-un, je nemysliteľné. Kresťania dokonca ani svojim deťom v ich prvých rokoch nehovoria o svojej viere v Ježiša kvôli tomu, aby sa nejako nepreriekli.

Ak je niekto podozrivý, že je kresťanom, celá rodina zrazu zmizne, niekedy až do troch generácií. Pravdepodobne sú potom odsúdení. Často sú posielaní do strašných pracovných táborov, kde mučenie a znásilňovanie sú bežné praktiky. Predpokladá sa, že v týchto táboroch je 50-70 tisíc kresťanov.

Jeden pracovník Open Doors sa rozprával s rodinou, ktorá bola prinútená otrocky pracovať, lebo ich odhalili. Povedali mu: „Mysleli sme si, že Boh na nás zabudol. Akoby dovolil, aby sme takto trpeli? Celý deň sme pracovali a v noci sme hľadali niečo na jedenie, aby sme prežili.  Chceli sme vzdať našu vieru“. Ale stal sa zázrak. Boli prepustení a s pomocou našej podpory sa nejako pozviechali. Prehlásili: „Spoznali sme, že Pán zmobilizoval kresťanov mimo našej krajiny, aby sa za nás modlili  a pomohli nám. Sme šokovaní ako nás Pán miluje, posiela nám bratov a sestry, ktorých nepoznáme a predsa nám pomáhajú. Ďakujeme vám všetkým z hĺbky celého srdca.“

Hodno riskovať

Simon, koordinátor v Open Doors, nám nedávno hovoril ako sa pracuje na podpore týchto kresťanov. „Ich chápanie Biblie je len čiastočné, ale ich viera je hlboká. Severná Kórea má mnoho neznámych hrdinov, ktorí dokážu znášať utrpenie.“

Keď sa pýtame, ako to môžeme spoznať, vysvetľuje: „Počúvame to od ľudí vo vnútrozemí. Keď je čínsky misionár chytený v Číne a dotiahnutý späť do Severnej Kórey, netrvá dlho a nastane vlna zatýkaní v krajine. Avšak keď zatknú severokórejského kresťana aj napriek jeho mučeniu nie sú už ďalší zatýkaní, lebo nikoho neprezradí.

Mnohí Severokórejčania riskujú životy a snažia sa cez hranice dostať do Číny, kde hľadajú prácu a stravu, aby tú priniesli domov. Iní, zväčša ženy a dievčatá sú lákané priekupníkmi cestovať do Číny a potom predávané na prostitúciu či nútený sobáš. A v Číne mnohí prvý raz počujú evanjelium. Simon hovorí: „Stále zabezpečujeme bezpečné domy v Číne, kde vedieme náuky pre kresťanov Severnej Kórey.  Nemôžem povedať koľko ich je. Učeníci, aj keď sú uväznení, nekapitulujú, zostávajú verní“

Vláda Severnej Kórey rozmiestnila stovky hraničiarov na hranici s Čínou. Majú za úlohu dochytiť týchto „narušiteľov“ a doviezť ich späť na potrestanie.

Nielen Severokórejčania sú v nebezpečenstve, hraničiari odchytávajú aj tých , ktorí podporujú „narušiteľov“. Príkladom je vražda pastora Han Choong Yeola, ktorý bol kórejsko-čínsky pastor žijúci v Chiangbai, meste na čínskej strane pri hraniciach. Aktívne pomáhal utečencom a zabezpečoval im potravu, lieky, oblečenie a iné veci potrebné na bezpečný návrat do Severnej Kórey. Bol zabitý 30.apríla 2016 severokórejskými vrahmi.

Vražda pastora Hana nebol len spôsob odstránenia oponenta. Bolo to aj varovanie pre každého, kto by chcel pomôcť týmto utečencom, prepašovať nevyhnutnú pomoc a Biblie, podporiť tých, čo utekajú do Číny. Pri otázke, či je čas na to, aby sa prerušila táto práca, Simon povedal „Nie, nikdy neopustíme severokórejskú cirkev. Boh nás povolal toto robiť“

Ako možno pomôcť prežiť Cirkvi v Severnej Kórei.

Keď počúvame o nej, zdá sa nám to nemožné. Tajní agenti, diktátori, pracovné tábory – to znie ako film, strašná nočná mora. Napriek tomu je to strašná realita pre milióny ľudí tam, nočná mora, z ktorej sa nedá prebudiť.

Vieme však, že naše modlitby spôsobujú zmeny pre veriacich krajiny. Brat Andrej, zakladateľ Open Doors hovorí: „Naše modlitby idú tam, kde my nemôžeme. Neexistujú hranice, ani väzenia, ani dvere, ktoré by nám boli zavreté, keď sa modlíme“ Severná Kórea je síce najnebezpečnejším miestom pre kresťanov, ale ani Kim Jong Un a jeho tajní agenti nezadržia Božiu ruku.

Darovaním daru umožňujete odvážnym členom Open Doors doniesť nevyhnutnú pomoc veriacim krajiny. Vaša podpora ich môže zachrániť pred vyhladovaním. Vaša pomoc môže dať do ruky Bibliu veriacemu, ktorý neskutočne túži čítať slovo Boha dokonca aj v miestach, kde sa zdá, že je to nemožné. Vaše modlitby a dary ukazujú našim bratom a sestrám, že sú milovaní Bohom i nami.

Každých 24 libier zabezpečí tri Biblie, každých 41 libier zabezpečí potravu, lieky a oblečenie pre jednu rodinu.

Jeden veriaci  Severnej Kórey nám povedal: „Keď dostávame od vás materiál, sme naplnení Ježišovou láskou a milosťou. Urobíme s nadšením hocičo, aby sme pomohli tajnej cirkvi Severnej Kórey a sme vďační darcom. My tajní veriaci sme slabí a bezmocní. S vašou pomocou a modlitbami sa stávame silní“.

Ďakujeme za podporu cirkevnej rodiny Severnej Kórey. Nič by z našej práce nebolo možné bez vašej podpory a modlitieb.

Zdroj: Open Doors

Foto: Flickr

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Ferko, nevieš, či existuje priamy foundraising pre týchto kresťanov? Ak by existoval nejaký SK účet, ktorý by zbieral prostriedky pre nich zo Slovenska a potom by sa hromadne posielali peniažky, bolo by to efektívnejšie ako individuálne platby do zahraničia. ...mám rešpekt pred kresťanmi, ktorí nasadzujú svoje životy, aby im zabezpečili obživu a bibliu.
Odoslané 2.2.2017 10:03.
Milý Martin, neviem o podpore prensledovaných kresťanov priamo zo Slovenska. Spomínam si len na jednu celoslovenskú zbierku. Mám však už mnohoročnú dobrú skúsenosť s Open Doors. Pomáhajú skutočne na tisíc spôsobov, podľa toho ako je práve potrebné.
Odoslané 2.2.2017 22:32 ako reakcia na Martin Lojek.