Blogy

« Späť

Zločiny z nenávisti voči kresťanom v roku 2016

Zločiny z nenávisti voči kresťanom v roku 2016

Ponúkam vám výber zo zoznamu všetkých útokov na kresťanov a kresťanské ustanovizne, ktoré boli zaznamenané počas prvého polroku 2016 v Európe ako ich zozbierala organizácia Intolerance against Christians .

Spomeňme si na nich v modlitbe.

Neskôr zverejním aj prípady z druhého polroku tohto roka.

Január

Fontainebleau

Zdroj: Le Parisien

Kostol Saint-Louis bol úplne vypálený, zneuctené obrazy dieťatka Ježiša, cibórium s konsekrovanými hostiami ukradnuté. Oheň bol založený pri najhodnotnejších predmetoch. Starosta Fontainebleau Frédéric Valletoux prehlásil, že zločinci poznali ich pôvod a náboženskú hodnotu.

Schnelsen

Zdroj: Bild

19-ročný muž povedal 18- ročnému, že už nie je viac moslimom a stal sa kresťanom. On mu na to odpovedal: „Za to ti podrežem krk! Na to nepotrebujem ani povolenie od ISIS!“.

Crégy-lès-Meaux

Zdroj: Observatory

V kostole bol vyliaty benzín a našla sa sčasti obhorená handra. Našli sa aj tri fľaše s benzínom.

Arriate

Zdroj: Actuall

Úmyselne bol vyliaty benzín na štyri plavidlá na sviatok Troch kráľov v Arriate. Jedno plavidlo kompletne zhorelo a zostávajúce tri boli výrazne poškodené

Brusel

Zdroj: Daily Mail

Mládež Bruselu kričala 'Allahu Akbar', keď s použitím domácky vyrobenej benzínovej bomby zapálili vianočný stromček na verejnom námestí

Bergamo

Zdroj: Bergamonews

V Treviglio boli zničené neznámymi útočníkmi jasličky, socha Ježiška  zostala bez hlavy

Ballenstedt

Zdroj: Mitteldeutsche Zeitung

V ubytovni pre utečencov sa vyhrážal 23-ročný sýrsky moslim eritrejskej kresťanke, že zabije ju a jej dieťa počas spánku. Príčinou bola diskusia o náboženstvách.

Thibaud de La Serre

Zdroj: Sud Ouest

Viac ak o sto rokov staré voskové figúry jasličiek, ktoré patrili farnosti sv. Kataríny boli zničené

Nantes

Zdroj: 20 Minutes

Farník zaznamenal dve osoby na oltárnom stole s obrusom a náboženskými materiálmi o 4 hod popoludní. Rýchlo sa stratili a on zbadal oheň pri nábytku. Požiar stihol uhasiť sám.

Fontainebleau

Zdroj: La République

V tej noci kedy podpaľač podpálil kostol Saint-Louis vo Fontainebleau, bol zhodený aj historický kríž v lese. Dva metre veľký kríž Croix de Guise, ktorým je známy les v Seine-et-Marne bol postavený už pred rokom 1563.

Gotschendorf

Zdroj: Orthodoxie

Kresťanskí utečenci, väčšinou konvertiti z islamu boli vystavení obťažovaniu v ich ubytovniach v Nemecku. Prehlásil to  Hegumen Daniel predstavený sv. Juraja v kláštora víťazstva v Gotschendorfe, ktorý je členom Rady pre integráciu pri nemeckom federálnom úrade.

Cantal

Zdroj: La Montagne

V kostole Notre Dame de Quézac sa stala krádež medzi 14 a 15. januárom. Ciborium, posvätená zlatá čaša so stovkami posvätených hostií bola ukradnutá z bohostánku. Polícia prípad preveruje.

Chamaret

Zdroj: Le Journal de Saône et Loire

Niekoľko figúr z jasličiek, ktoré boli vystavené v kostole, boli nájdené  s odseknutými hlavami. Kostolník objavil poškodenie poobede. Jasličky boli zničené, 20 figúr bez hlavy, zvyšky porozhadzované, sviečky prehodené na iné miesto a zápalky vypálené.

Berlín

Zdroj: Die Welt

Pastor Gottfried Martens z evanjelického Kostola Najsvätejšej Trojice prehlásil, že do kostola prišiel kresťan z Iránu. Mal 30 cm veľkú ranu na chrbte. On informoval, že počas spánku ho porezal niekto na chrbte. Ismail Tipi, hovorca pre integráciu z CDU varoval pred salafistami. „ Je fakt, že salafisti sa snažia dostať do ubytovní. Informácie o nich učení nájdeme aj na internete. Som si úplne istý, že sú aj medzi pracovníkmi bezpečnosti a ochranky.“

Dunkerque

Zdroj: Le Bon Combat

Pastor Daniel O. popisoval v mnohých svojich blogoch bitky, tlčenie palicou, miznutie a pripravené vraždy iránskych kresťanov v utečencom tábore v Grande-Synthe. „ Kvôli tejto hroznej situácii sme museli premiestniť viacerých z nich do priestorov kostola. V noci boli niektorí násilne odvlečení a bití. Minulý týždeň jeden človek zomrel. V priebehu posledných dvoch týždňov ich viaceré kresťanské komunity ubytovali na vlastné náklady v hoteli.

Stuttgart

Zdroj: Stuttgarter Nachrichten

Asýrski utečenci prosili z dôvodu konfliktov a hrozieb o premiestnenie od moslimov v prípade plánovaného tábora pri Stuttgarte. Sú to kresťania pochádzajúci hlavne zo Sýrie a Iraku. V utečeneckých ubytovaniach hlásili systematické ponižovanie moslimskými utečencami. Predstavovalo to zákaz jedenia bravčového mäsa, nemožnosť sedenia za jedným stolom s ostatnými. Boli hlásené okrem verbálnych, aj fyzické napadnutia.

Seville

Zdroj: Actuall

Zlodeji ukradli strieborné ciborium, kalichy a obsah kolekcie kostola Božieho Tela. Krádež sa odhalila, keď prišli farníci, ktorí šli pripraviť sv. omšu. Zbadali otvorený bohostánok a hostie porozhadzované po zemi. 

La Coruña

Zdroj: La Voz de Galicia

Neznámi páchatelia sa násilne dostali do kostola sv. Kláry. Poškodili viaceré okná, dvere a závory. Odsekli ruky sochy Panny Márie a zobrali ich. Potom násilne otvorili bohostánok, ukradli predmety pre bohoslužbu aj s hostiami. Zobrali aj reproduktory.

Bruyères-le- Châtel

Zdroj: Le Parisien

Okno bolo rozbité, bohostánok zničený, ukradnuté ciborium, sakristia vyplienená. Podľa farníka to nebolo prvý raz. Minulý rok bol kostol postriekaný grafitmi. Tentoraz ukradli aj konsekrované hostie.

To je pre katolíkov najvážnejšia záležitosť. Je to Ježiš, na ktorého zaútočili. Biskup Evry to nazval skutočným útokom na katolícku cirkev.

Február

Aes (Puente Viesgo)

Zdroj: El Diario Montanes

Z katolíckeho kostola bolo ukradnutých niekoľko predmetov na bohoslužbu. Konsekrované hostie boli porozhadzované po zemi a viaceré obrazy poškodené. Bolo to už po druhý raz, keď bol kostol prepadnutý.

Lyon

Zdroj: Blog Domini

1. februára sa dostal neznámy útočník do kaplnky la Famille Missionnaire de Notre-Dame o 5 hod poobede a poškodil sochu Panny Márie. Bola nájdená na zemi a bez hlavy. Kaplnka bola už viac ráz napadnutá a zdemolované predmety v nej.

Berlin

Zdroj: Kath.net

Člen evanjelickej trojičnej cirkvi  v Berline-Stegliz bol prepadnutý kvôli svojej viere v tábore pre utečencov. Podľa Dr. Gottfrieda Martensa, pastora cirkvi muža a ešte iného člena prepadlo 15 moslimov. Vytrhli mu kríž na krku, bili ho a urážali, že je nečistý. Bol to tretí útok na člena cirkvi v zariadení.

Berlin

Zdroj: BZ Berlin

Šiestim iránskym kresťanským utečencom povedal zamestnanec ochranky v Tempelhofe, že majú jednu hodinu na opustenie tábora, lebo spôsobujú problémy. Predtým sa im vyhrážalo 70 moslimov bitkou za to, že čítali Bibliu.

Colmenar Viejo

Zdroj: Revista Eccelsia

Neznáme osoby vnikli do kostola a ukradli 8000 EUR, ktoré patrili farskej mimovládnej organizácii. Poškodili a násilne otvorili bohostánok a rozhádzali konsekrované hostie po podlahe. Nezobrali kalichy.

Saint-Claude, French-Antilles

Zdroj: France Antilles

Počas noci z 23-24. februára vnikli vlamači do kostola sv. Augustína v Guadeloupe časti Saint-Claude a zničili bohostánok, otvorili ciborium, zobrali konsekrované hostie a ukradli reproduktory. Potom ešte zničili dvere do sakristie.

Pejcici

Zdroj: Ortodoxie

28. februára kňaz Slobodan Djoric z kostola Dormition Najsvätejšej Božej Matky ohlásil polícii, že kostol zo 17. storočia bol vykradnutý a poškodený. Boli vylomené dvere, ukradnuté tri kríže, zlatá kadidelnica a rozťaté sochy.

Marec

Berlin

Zdroj: Kath.net

Moslimskí utečenci sa sťažovali na úrade, že musia sedieť v čakárni s nečistými kresťanmi. Ochranka odpovedala napadnutím kresťanov tvrdými urážkami. Zakázali kresťanom vstup do miestneho úradu na šesť mesiacov.

Ljubljana

Zdroj: Domovina

Slová „Rímsko- katolícka cirkev choď preč z môjho lona“ boli nastriekané na františkánsky kostol.

Laakirchen

Zdroj: Observatory

9. marca o 2 hod popoludní vstúpili traja muži do katolíckej fary Lineckej diecézy ozbrojení s revolverom a vyžadovali  peniaze od kňaza a členov fary. Potom zviazali 56 ročného kňaza Franza Starlingera a 59 ročného zamestnanca. Následne vykradli trezor, v ktorom bola zbierka pre chudobnú rodinu.

Grancey-le-Château

Zdroj: Le bien public

Kaplnka Saint-Ambroise of Busserotte-et-Montenaille, in Grancey-le-Château z 13. storočia bola kompletne zničená. Ukradli aj kachličky, polámali sochy a poprevracali lavice.

Blois

Zdroj: La Nouvelle République

18. marca požiarnici rýchlo uhasili oheň, pri ktorom horel interiér katedrály Saint-Louis počas popoludnia. Bol to úmyselný čin, nie prvý raz. Niekto umiestnil sviecu pod sedačku, aby sa vznietil oheň. Oheň bol skoro odhalený.

Obervockling

Zdroj: Traunsteiner Tagblatt

Počas noci 19. marca sa dostali neznámi páchatelia do malej kaplnky. Odstránili sochu Panny Márie, oltárne obrusy a zapálili predmety.

Lyon

Zdroj: Le Progrès de Lyon

22. marca bolo vandalmi zničených niekoľko sôch sv. Jozefa v kaplnke Notre-Dame-des-Neiges a v kostole Saint-Pothin. Dvaja ľudia sa modlili a potom videli niekoho s kapucňou utekať preč. O desať dní neskôr bola rozseknutá drevená socha Madony a Dieťatka

Calais

Zdroj: Intolleranceagainstchristians

Kresťanská budova L’église Saint-Pierre bola na Veľkonočný pondelok poškodená počas popoludnia. Bolo v nej založených päť požiarov počas otvorenia pre verejnosť. Opátstvo dalo preveriť incident na polícii.

Osuna

Zdroj: La razon

Dve ženy poškriabali tvár starej a vzácnej sochy Ježiša v katolíckom kostole.

Máj

Bad Reichenhall

Zdroj: Heimatzeitung

Neznámi útočníci dva krát za štyri týždne odlomili ruky Ježiša, ktorý bol pred hotelmi na ceste pre peších turistov a bicyklistov. Kríž bol vystavený v roku 1970 rodinou Fuchs pred ich hotelmi pozdĺž Reichenhaller tirolskej cesty. Nebol poškodený do apríla 2016, kedy niekto zlomil ľavú ruku soche. Majiteľ okamžite opravil škodu, ale o dva týždne neskôr útočník zlomil obe ruky.

Huesca

Zdroj: Actuall

Bohostánok farnosti kostola El Perpetuo Socorro bol ukradnutý. Jeho konsekrované hostie boli porozhadzované po ulici.

Nantes

Zdroj: Ouest France

Katolícka škola Notre-Dame de l’Abbaye bola poškodená dva krát za dva týždne. Dva týždne predtým boli vyrabované kancelárie. Vošli do šiestich tried, zničili vybavenie a porozhadzovali ho. Nechali pustenú točku vody v chemickej učebni a druhý krát ukradli projektor.

Rakúsko

Zdroj: Kath.net

Generálny sekretár CSI, Elmar Kuhn prehlásil, že štát nebol schopný doriešiť problém s kresťanskými utečencami. Kresťania sú ohrozovaní moslimskými utečencami pri úteku z domova a toto správanie pokračuje v ubytovniach pre utečencov. Zaznamenal, že dokonca ochranka, ktorá je moslimská, sa zúčastňuje na ponižovaní kresťanov. Hrozba je ešte väčšia v prípade konvertitov z islamu, pretože je to podľa niektorých islamských krajín zločin.

Provence-Alpes-Côte d'Azurin

Zdroj: Evangelical focus

Valné zhromaždenie v kostole Pána v Provence-Alpes-Côte d'Azurin bolo ohrozené podpaľačom. Biblie a a iné knihy v kostole boli podpálené. Informoval pastor Alain Denizou

Helbronn

Zdroj: Spiegel

27- ročný moslim bol uznaný ako vinný a dostal doživotné väzenie za vraždu 70-ročnej ženy v Bad Friedrichshalli dňa  19. mája. Abubaker C. zahrdúsil ženu telefónnou šnúrou a napísal na stenu „je čas pomsty“ a vložil jej kríž do rúk. Ukradol cennosti a ušiel. Jeho úmyslom bola krádež a zabitie „neveriacich“.

Martigues

Zdroj: Paroisse de Martigues 

Oltár kostola St. Madeleine-de-l'Île  /800 km južne od Paríža/ bol podpálený. V ten istý deň iná neznáma osoba zneuctila bohostánok s konsekrovanými hostiami v Jonquières. Následne o týždeň neskôr bol napadnutý kňaz mužom, ktorý sa v kostole pokúšal niečo ukradnúť.

Mont-Sainte-Geneviève

Zdroj: Dh.be

Historický kostol Mont-Sainte-Geneviève bol výrazne poškodený dvoma založenými ohňami. Najprv horela sakristia. Potom spôsobili veľký požiar na streche.

Pamplona

Zdroj: El Espanol

Niekoľko farských kňazov, aj diecéza Pamplona dostali vyhrážky smrti a boli vydieraní skupinou Rumunov v priebehu viacerých rokov. Vymámili tisíce eur s vyhrážkou, že vytvoria falošné materiály o kňazoch ako pedofiloch.

Jún

Rakúsko

Zdroj: Ubytovne Rakúska

Kresťanskí utečenci v rozličných ubytovniach Rakúska prežili zneužívanie v rukách moslimských spoluutečencov. Museli vstávať ráno aby sa modlili s nimi. Boli urážaní ako nečistí, kradli im majetok a fyzicky na nich útočili.

Rottach/Egern

Zdroj: Tegernseer Stimme

Skupina 30 ľudí vedených samozvoleným imánom napadli sýrskeho kresťana a jeho spolubývajúceho v ubytovni. Moslimovia sa stretli v noci pri večeri kvôli ich pôstu. Ich hlučné správanie rušilo ostatných a sťažnosť na to prerástla do násilia.

Naron

Zdroj: Actuall

11. júna v ranných hodinách  niekto založil úmyselne dva požiare v dvoch kostoloch v Naron. Obidva výrazne poškodili kostoly. Polícia preveruje incidenty.

Hamburg

Zdroj: Zeit Online

Pracovník ochranky v utečencom tábore povedal kresťanom , aby svoju vieru držali v tajnosti, lebo ich nevie ochrániť, ak sa to zistí. Mladá iránska žena a dva tucty utečencov si založili tajné kresťanské zhromaždenie v tábore. Nikto nenosil kríž, ani nečítal Biblie v prítomnosti moslimov. Ona opisovala strach, že bude odhalená pri čítaní Biblie a príprave na konverziu ku kresťanstvu. „Každý má právo ma zničiť. Niektorí moslimovia si myslia, že je to ich povinnosťou“

Tenerife

Zdroj: La Opinión de Tenerife

Sochám Panny z Candelabra a Santo Herman Pedro boli sťaté hlavy neznámymi vandalmi v svätyni v Cabo Blanco v Tenerife. Miestni ľudia sa radi starali o hrobku a často stúpali na vrch, aby tam nechali sviece, kvety a iné objekty pri nohách sôch.

Celje

Zdroj: Church miliant

Katolícky kostol bol poškodený a postriekaný satanistickými nápismi a symbolmi. Škoda prestavuje asi 3000 EUR.

St Galen

Zdroj: Kath.net

Švajčiarska polícia uväznila podozrivého 51- ročného muža z úmyselného založenia požiaru v katedrále. Dvaja turisti uhasili oheň predtým ako prišli požiarnici. Škoda predstavuje viac ako 10 tis EUR.

Bonn

Zdroj: Bonner Muenster

24-ročný muž bol uväznený potom ako vstúpil do krypty svätyne patrónov Cassia ad Florentina a spôsobil vážne poškodenie na krypte, bohostánku a sarkofágu, v ktorom boli pozostatky svätých. Škody boli nasledovné: zlomený kamenný podstavec, bronzový okraj zdeformovaný, zlomené zábradlie, poškodená kamenná podlaha, zničené zakrytie bohostánku.

York

Zdroj: York press

Porota počas súdneho konania v Yorku vypočula svedectvo o neustálom ponižovaní tínedžerského učňa, katolíka. Bol ukrižovaný, priviazaný na kríž s posmechom. Padlo obvinenie z násilného trestného činu, nie však nábožensky motivovaného. Mladý muž svedčil, že ho spolužiaci chytili za ruky a nohy a priviazali ku krížu a všetko si filmovali. On to vnímal ako útok na katolíkov.

Halbe

Zdroj: Idea

Kresťanská azylantka z Iránu bola bitá dvoma Afgáncami. Podľa polície sa mužom nepáčilo, že konvertovala z islamu. 18- a 20-roční muži ju bili po tvári a škrtili. Musela byť ošetrená v nemocnici. Podľa správy boli muži i žena ubytovaní v oddelených častiach v rovnakom zariadení.

Bologna

Zdroj: Actuall

Socha, ktorá predstavovala civilný aj náboženský symbol mesta Boloň bola znehodnotená nastriekanými nápismi „allah akbar“. Polícia prípad preveruje.

Malmö

Zdroj: Fria Tider

Muž vnikol do kostola sv. Pavla v centre Malmö a poškodil ho i jeho sklené okná. Polícia to hodnotí ako zločin z nenávisti. Na kostol zaútočil, keďže je symbolom kresťanskej viery. Políciu pri príchode napadol muž s palicou a kričal "Allahu Akbar." Polícia použila korenie na jeho utlmenie. Muž bol uväznený za vandalizmus, nedovolený vstup, pokus napadnutia policajného dôstojníka. Ani po mnohých hodinách výsluchu vyšetrovatelia neboli schopní zistiť jeho identitu, vek ani pôvod.

Zozbierané Intoleranceagainstchristians.eu

Foto: wikipedia

Najnovšie

"MÔJ OTEC BY MA ZABIL" – TAJNÁ CTITEĽKA JEŽIŠA V MAROKU

"Obávam sa, že sa to moji rodičia dozvedia. Môj otec by ma zabil. " Toto sú slová Nadeen *, mladej tajne veriacej z Maroka. Keď hovorí, že ju otec zabije, ak sa dozvie o jej skrytej viere, nie je to len fráza. Je to smrteľne vážne.
BOJ O POTRAVINY V SEVERNEJ KÓREI: PRÁZDNE ŽALÚDKY A PLNÉ SRDCE

BOJ O POTRAVINY V SEVERNEJ KÓREI: PRÁZDNE ŽALÚDKY A PLNÉ SRDCE

Vodcovia Severnej a Južnej Kórey sa stretli prvý krát po viac ako desiatich rokoch a jedlo,...
Dvaja pakistanskí bratia boli odsúdení na smrť za bohorúhanie

Dvaja pakistanskí bratia boli odsúdení na smrť za bohorúhanie

Ako uvádza zdroj Asianews, bratia Qaisar a Amoon Ayub boli uväznení vo väzení Jhelum...
Otvorený list katolíkov z Datongu: Nemôžeme mlčať keď potlačujú našu vieru

Otvorený list katolíkov z Datongu: Nemôžeme mlčať keď potlačujú našu vieru

List je adresovaný vládnym orgánom, ktorým žiadajú o náboženskú slobodu, ale aj veriacim sveta (a možno i Vatikánu). Tu sa pýtajú, ako sa správať tvárou v tvár prenasledovaniu. Ich spoločenstvá prežili zničenie krížov, kostolov, zákazy zhromaždení. Od roku 2005 diecéza nemá biskupa.
ČÍNA: NAPRIEK ŤAŽKOSTIAM, VLASTNÉMU „VYHORENIU“ A MANŽELSKÝM PROBLÉMOM MISIONÁRI VYTRVAJÚ

ČÍNA: NAPRIEK ŤAŽKOSTIAM, VLASTNÉMU „VYHORENIU“ A MANŽELSKÝM PROBLÉMOM MISIONÁRI VYTRVAJÚ

Viac ako 30 rokov svet obdivoval fenomenálne oživenie kresťanstva, ku ktorému došlo v...