Blog

« Späť

Ukradnutá Venuša a naše referendum

Ukradnutá Venuša a naše referendum

Poznáte film "Ako ukradnúť Venušu"? Šarmantný Peter O´Toole a pôvabná Audrey Hepburn ukradnú vzácnu sochu zo superchráneného múzea. Ako? Trikrát spustia alarm, ktorý vyzerá ako falošný, až sa nik z privolaných policajtov neodváži veriť, že nie je pokazený. Takže ho vypnú. A je to.

Chcete ovládnuť svet a získať moc nad ním? Vymyslite spôsob, ktorý bude vyzerať ako konšpiračná teória, v priebehu 20-30 rokov pustite medzi ľudí pár "konšpiračných teórií", ktoré budú fiaskom... A je to. Ak vás ktokoľvek odhalí, s potuteľným úsmevom sa ho môžete spýtať: "Ty ešte veríš na konšpiračné teórie?" - a hlasný smiech verejnosti ho zaručene umlčí.

Ja neviem, či ideológia rodovej rovnosti je konšpiračná teória/prax na ovládnutie sveta. Ale ak jej ide o to, urobil by som to presne takto - postupným ovládnutím ľudskej sexuality, vykorenením identity človeka, a samozrejme, zosmiešnením akejkoľvek autority (s tým treba opatrne, lebo tá moja autorita musí fungovať, ale dá sa to: rozdelím autority na "tradičné", ktoré treba odhodiť a "vlastný rozum" - a tam už si nájdem spôsob, ako ho médiami, "verejnou mienkou" a pod. dostať tam, kam chcem).

Takže, ak je šanca, tento plán (alebo to, čo sa naň naozaj dosť podobá) aspoň na Slovensku a aspoň trochu pribrzdiť, myslím, že by sme sa mali o to pokúsiť.

Nie, ani mne sa tie otázky nezdajú formulované najšťastnejšie. Isteže, urobil by som to lepšie. Ibaže - som to neurobil. Aliancia za rodinu to urobila a je to "na stole" takto. Chcem sa baviť o tom, ako to mohlo byť lepšie, alebo o tom, čo s tým urobím ja? Vezmem si na zodpovednosť, ak svojimi pochybnosťami niekoho odradím od účasti na tomto referende, ako je sformulované a verejnosti predložené?

Nie, neverím súčasnej vládnucej strane, ktorá má aktuálne na Slovensku absolútnu moc, že by mala záujem riadiť sa vôľou občanov, teda i výsledkami nejakého referenda. Ale - nech mi to jej pán predseda prepáči - naozaj si viem predstaviť, že v kuloároch jej najvyššieho vedenia, pri diskutovaní o "programovom smerovaní" práve myšlienka či "chceme mať väčšinu voličov na svojej strane, alebo ísť proti nej?" môže byť dosť vážna...

A ešte jedna vec: Cirkev, ktorej som členom (verím, že z Božej milosti), ma vyzýva, aby som sa zúčastnil na referende a odpovedal trikrát áno. Isteže, som slobodný. Ale ak "verím v jednu svätú, katolícku a apoštolskú Cirkev", tak viem, že Boží Syn, v ktorého som uveril, poveril apoštolov a ich nástupcov, aby išli k všetkým národom a naučili ich zachovávať všetko, čo im prikázal. Práve oni, naši biskupi, ma volajú zúčastniť sa referenda. Čím obhájim, ak ich hlas budem ignorovať? Že sú mi nesympatickí, že mám právo na vlastný názor, že si o tom myslím "svoje"? Nehodí sa to náhodou práve tej ideológii, ktorá zosmiešňuje všetky autority?

Prípadne ešte slovko do tábora "odporcov", teda zástancov ideológie rodovej rovnosti, prípadne tých "tolerantných a demokratických kresťanov": Ste proti? Poďte to vyjadriť v referende - práve tým ukážete svoju tolerantnosť. Alebo sa vám zdá demokratické zmariť referendum? Čo dobré tým zmareným referendom dosiahnete? Ak by vám šlo o toleranciu voči homosexuálom a ich "právam", nebolo by treba práve naopak, zmobilizovať sa a zahlasovať v čo najväčšom počte proti tým trom otázkam? Resp. proti prvým dvom. Proti tretej vtedy, ak chcete, aby si v sexuálnej výchove robil štát, čo on chce (a nie rodičia).

Ja osobne si myslím, že privilégium, ktoré vyplýva z pojmu manželstvo v našej spoločnosti a jej práve, by malo prislúchať len heterosexuálnym párom, že nie dospelý má právo na adopciu, ale dieťa má právo byť adoptované, a to len párom rodičov, ktorý tvorí muž a žena, a že rodičia by mali mať dosah na to, akú sexuálnu výchovu (aj ostatné, samozrejme) dostávajú ich deti v škole. A som presvedčený, že na tomto referende sa treba zúčastniť, ba získať preň toľko voličov, koľko sa len dá.

Nezabudnime, že ak nám niekto chce ukradnúť vzácnu vec, ktorú si dôkladne chránime, bude sa usilovať presvedčiť nás, že tá ochrana nefunguje a nemá už zmysel. Ako Peter O´Toole a Audrey Hepburn.

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Fakt dobre napísané. To prirovnanie je tak trefné. emoticon

Škoda, že teraz nechodím na FB, tak tam ani nemôžem zdieľať. Klikla som aspoň na zdieľanie cez G+
Odoslané 29.1.2015 1:54.