Blogy

« Späť

Interpretačný kľúč

Chcel som vedieť, čo si ľudia myslia o mojich obrázkoch. Niektorí povedali: "Pekné." iní "Zaujímavé." a niektorí povedali: "Hm."

Preto som si vybral tento obrázok, ktorý som zverejnil pred nejakým časom, aby som na ňom vysvetlil, ako sa dá na moje obrázky pozerať.

Prvá vec je, že si prečítame žalm smiley 119, 15

Potom hľadáme akože "pointu".

Vidíme človeka, ktorý cvičí s Božími prikázaniami.

Toto sú "predpisy"

 

Samozrejme, že žalmista myslí na úplne iné cvičenie, vôbec nie na takéto. Myslí na morálne postoje v živote, na správne rozhodnutia atď.. to je  vec, ktorá má zaujať... že čitateľ si povie: "to je nejaká somarina !!!   Alebo, žeby to bol intelektuálny humor?"

 

Toto by malo slúžiť ako motivácia k tomu, aby si ctený čitateľ všimol ďalšie detaily, napr .: SYMBOLIKU FARIEB

Človek, ktorý cvičí, má na stene určité vzory, čo zároveň vyjadruje nasmerovanie jeho snahy. Aj my veriaci máme na stenách obrazy svätých, ktorí sa seriózne cvičili v Božích predpisoch, najmä v prikázaní lásky.

Nechcel som tam namaľovať Matku Terezu a pátra Pia, aby som príliš "nenašepkával" o čo tu ide a zároveň, aby som nenarušil myšlienkovú konzistenciu.

Na obrazoch má jeden kulturista červené trenírky, druhý modré. Ale kulturista, ktorý cvičí, má fialové. Náhoda??

 

Určite nie. Táto časť už súvisí s tým, čo hovorí pápež:

 

"Takže netreba stratiť odvahu, keď človek hľadí na vzory svätosti, ktoré sa mu zdajú nedosiahnuteľné. Existujú svedectvá, ktoré sú užitočné, aby nás stimulovali a motivovali, ale nie preto, aby sme sa ich snažili kopírovať, pretože to by nás mohlo vzdialiť od jedinečnej a vlastnej cesty, ktorú má Pán pre nás."

(Gaudete et Exsultate, 11)

Znamená to, že hoci obdivujeme svätých, od každého môžeme zobrať určitú inšpiráciu, ktorú použijeme vo vlastných životných okolnostiach.

A toto ešte nie je samozrejme koniec. Ctený čitateľ si môže nájsť aj ďalšie detaily, ktoré som si ani ja nevšimol. Poprípade môže namaľovať niečo vlastné laugh (hlavne kritici a HEJTERI nech skúsia dačo namaľovať)

AUTOR MAĽBY: Štefan Hrbček

***   UPOZORNENIE   ***

Moje maľby nie sú vhodné pre "tvrdých katolíkov", ani pre úzkostlivých ľudí. Určené sú pre tých, čo majú zmysel pre hľadanie skrytých významov, a ktorí sa vedia povzniesť ponad malé teologické nepresnosti, lebo majú živú vieru a vedia, ako to naozaj má byť.

 

Odkazy pod týmto textom (súvisiace zdroje) vás presmerujú k ostatným maľovaným žalmom

 

 

 

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Veľmi krásne príklady tvorivého zamýšľania sa, a tvorivej práce s Božím slovom. Na týchto obrázkoch nejde o nejakú teologickú, či grafickú presnosť. Tieto obrázky sú svieže úprimnou vierou a úprimným vzťahom k Božiemu Slovu. A to je výzvou pre nás ostatných, aby sme aj my hľadali "svoju prvotnú lásku" v Božom Slove ,a vzťah so živým Bohom v našom srdci.
Odoslané 12.11.2018 20:04.
Vďaka za povzbudivý názor
Odoslané 12.11.2018 20:23 ako reakcia na Miroslav Priecel.

Vitajte v BLOGU

Milí návštevníci môjho blogu.

 

VITAJTE

 

a cíťte sa pri čítaní blogov dobre.

 

Odporúčam Vám hlavne tieto kategórie:

Maľované žalmy

Úvodníky

Články Jozefa Krišandu