« Späť

Pápež so študentmi z Harvardu: Sila komunity spočíva v starostlivosti o slabých

Pápež so študentmi z Harvardu: Sila komunity spočíva v starostlivosti o slabých

Vatikán 17. marca – Silu komunity možno vidieť v jej schopnosti súcitiť s najslabšími. Týmito slovami sa dnes pápež František v Aule Pavla VI. obrátil na tri tisícky univerzitných študentov, ktorí sa v týchto dňoch zúčastňujú v Ríme na medzinárodnej konferencii WorldMUN (Harvard World Model United Nations). Mladí z Harvardu a iných univerzít sa každoročne stretávajú, aby rozprávali o aktivitách OSN a medzinárodných inštitúcií a prispeli k formácií nových svetových lídrov.     
Svätý Otec sa ambicióznym študentom pochádzajúcim z viac než 100 krajín prihovoril na úvod týmito slovami: „Ako univerzitní študenti sa špeciálnym spôsobom venujete hľadaniu pravdy a porozumenia, rastu v múdrosti, nielen pre váš prospech, ale pre dobro vašich miestnych komunít a celej spoločnosti. Verím, že táto skúsenosť vás privedie k oceneniu potreby a dôležitosti štruktúr spolupráce a solidarity, ktoré medzinárodné spoločenstvo formovalo v priebehu mnohých rokov“.
Pápež tiež upozornil na to, že tieto štruktúry majú zmysel len vtedy, ak sú „v službe tým, ktorí sú vo svete najzraniteľnejší a na okraji“. Organizáciu spojených národov a všetkých jej členov zároveň vyzval, aby boli vždy k dispozícii takejto službe. Mladí by podľa slov Svätého Otca nemali nikdy zabúdať na to, že v centre pozornosti by mal byť vždy človek, ktorý je ľahko zraniteľný:
„Počas týchto dní sa mnoho naučíte jeden od druhého a pripomeniete si, že za každou ťažkosťou, ktorej svet čelí, sú muži a ženy, mladí a starí, ľudia ako vy. Sú tam rodiny a jednotlivci, ktorí žijú každý deň ďaleko, ktorí sa snažia starať o svoje deti a postarať sa o seba nielen čo sa týka budúcnosti, ale aj základných potrieb dneška. Podobne tak mnohí z tých, čo sú poznačení najvážnejšími problémami aktuálneho sveta, násilím a netoleranciou, sa stali utečencami, tragicky nútení opustiť svoje domovy, zbavení svojej pôdy a svojej slobody“.
Títo ľudia, podľa pápeža Františka, potrebujú pomoc a sú hodní nášho úsilia za spravodlivosť, mier a solidaritu.
„My kresťania veríme, že Ježiš nás volá, aby sme slúžili našim bratom a sestrám, aby sme sa starali o druhých bez ohľadu na ich pôvod a ich situáciu. To však nie je znakom len kresťanov, je to univerzálne povolanie zakorenené v našej spoločnej ľudskosti.“ -ej-

zdroj:http://sk.radiovaticana.va/

Pre MK Rastislav Mečiar 

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Zatiaľ bez komentára Buďte prvým