Rozhovory

« Späť

Dá sa minúť v Božom povolaní ?

Dá sa minúť v Božom povolaní ?

Tomáš Kuník je katolíckym kňazom na misii v Albánsku. Opýtali sme sa ho na život zasvätený Bohu a rady pri jeho rozlišovaní.

1. Bolo pre Teba náročné rozpoznať svoje povolanie ? 

Nemyslím, že by bolo pre mňa náročné rozpoznať povolanie. Pán hovoril tak jasno, že to musel počuť aj ten hluchý peň, ktorým som kedysi bol a niekedy ešte stále som. Skôr bolo pre mňa náročné prijať, že Pán volá práve mňa. Znamenalo to zmenu môjho života od základu, pretože (ako som si aj nedávno nanovo uvedomil) všetko, do čoho ma Pán volá ma nekonečne presahuje. Robí v mojom živote veci, ktoré sa naozaj priečia mojim plánom a túžbam a idú omnoho ďalej, ako siahajú moje možnosti a schopnosti.

Misia v Albánsku : procesia s veriacimi

2. Čo by si poradil mladému mužovi, ktorý uvažuje o zasvätenom živote ?

Dobrého spovedníka (ako vravela sv. Terézia: lepšie múdry hriešnik ako hlúpy svätec), odvážnu úprimnosť voči Bohu, sebe a spovedníkovi a úprimnú odvahu vydať na potulkách vlastným srdcom aj tam, kam by inak nenazrel za žiadnu cenu.

3. Dá sa podľa Teba "minúť v životnom povolaní" ? Ak áno, aké si myslíš, že by mohli byť dôvody.

Neviem, či sa dá priamo "minúť". Skôr si myslím, že sa dá len nepočuť, resp. nepočúvať Boží hlas. A na neposlušnosť voči Božím vnuknutiam má každý svoje dôvody. Či už je to strach z toho, do čoho Boh volá, alebo tvrdošijné nasledovanie vlastných plánov, kde sa Bohu nedáva miesto... Koľko ľudí, toľko dôvodov.

Kňaz Tomáš Kuník s mužmi, Albánsko

4. Si misionár, prečo si so vybral takýto druh zasväteného života ?

Odpoveď je presne tá istá, ako na prvú otázku. Nevybral som si. Prijal som toto povolanie od Pána a Cirkvi. Ako diecézny kňaz podlieham právomoci môjho biskupa, v mojom prípade je do banskobystrický. To znamená, že aj misia je určená dohodou medzi mojím biskupom a biskupom diecézy, do ktorej som prepožičaný. Ak som na misii, tak je to s požehnaním môjho biskupa. Keď raz príde deň, v ktorom ma povolá späť, tak sa s jeho požehnaním vrátim. Pápež František nám často opakuje, že Cirkev je misionárska vo svojej podstate a tak... Keby som hneď teraz prišiel na Slovensko, tak som znova v misii Krista a Cirkvi.

Výlet s mládežou

5. Čo je na živote misionára podľa Teba najnáročnejšie ?

Spočiatku je ťažké asi všetko :) Iný jazyk, iná kultúra, iná mentalita, iné prežívanie vzťahov v rodine, iné prežívanie viery. Všetko celkom inak... A zrazu nič nie je samozrejmé... Neviem povedať, čo z toho bolo najnáročnejšie. Akosi mi aj to náročné prišlo krásne, hoci nie vždy som to tak dokázal vidieť hneď. Keby som bol rehoľník, tak poviem, že misia je pokračovaním noviciátu. Stále sa učím a pritom som stále len na začiatku.
 

Misia v Albánsku: Práca s deťmi

Za rozhovor ďakuje redakcia portálu Moja Komunita

Zdroj foto: archív Tomáša Kuníka

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Zatiaľ bez komentára Buďte prvým