Vitajte

Milí návšteníci webových stránok rímskokatolíckej farnosti Stará

Ľubovňa. Na týchto stránkach vám prinášame informácie o dianí vo farnosti.

Farské oznamy na 7. veľkonočnú nedeľu

Úradné hodiny v dôležitých záležitostiach (do odvolania)

pondelok – piatok: 9.00 – 11.00  13.30 – 15.00

Ostatné záležitosti prosíme kontaktovať telefonicky: 052/432 25 00 alebo emailom: stara_lubovna@kapitula.sk  Ďakujeme za pochopenie.

 

Predmanželská príprava,

ktorá prebieha v soboty o 10.00 v budove farského úradu

je do odvolania zrušená.

ZÁKAZ VEREJNÉHO SLÁVENIA BOHOSLUŽIEB do odvolania

 

AKO SI MÁM VZBUDIŤ DOKONALÚ ĽÚTOSŤ

Na odporúčanie pána riaditeľa nemocnice sú sväté omše v nemocničnej kaplnke zrušené do odvolania.

 

Úmysly svätých omší od 10. do 23. marca 2020, ktoré boli nahlásené, slúžia kňazi pri súkromnom slávení svätých omší. 

 

Mesto stará Ľubovňa ponúka pomoc chorým a ZŤP

 

Diecézna škola viey

V súvislosti so šíriacou sa vírusovou epidémiou

vám oznamujeme, že ďalšie stretnutie

Diecéznej školy viery, naplánované na 19. marec 2020,

sa odkladá.

O novom termíne vás budeme včas informovať.
Mons. Anton Tyrol, gen. vikár Spiš

 

 

Všetky farské oznamy sa zobrazia TU.

Ponuka pracovného miesta - pedagogický asistent

Správa o priebehu reštaurátorskej realizácie, použitý postup, technológia a
materiál.

 

OTÁZKY PRE BIRMOVANCOV

sv. prijímanie v nemocnici SLUZBY

Nové termíny manželských stretnutí

domanželstva.sk

 

 
Vzájomnú komunikáciu môžu podporiť KONTAKTY na kňazov farnosti.

Na stránke sú informácie pre snúbencov, ktorí chcú vstúpiť do kresťanského manželstva, pre rodičov, ktorí sa tešia z maličkého človiečika a chcú ho pokrstiť a tiež pomoc pre tých, ktorým zomrel niekto blízky a potrebujú vybaviť pohreb.

 

Môžete sa na tejto stránke zaregistrovať, podľa pravidiel systému "mojakomunita.sk". Získate tým prístup do diskusie pri článkoch a k veciam, ktoré nevidia neregistrovaní užívatelia.

Nedávno aktívni blogeri

Mária Stanislavová
Príspevky: 26
Hviezdičky: 64
Dátum: 11.4.2020
Jozef Greš
Príspevky: 4
Hviezdičky: 14
Dátum: 8.1.2020
Adam Takáč
Príspevky: 24
Hviezdičky: 68
Dátum: 10.3.2018
Anna Högerová
Príspevky: 142
Hviezdičky: 226
Dátum: 13.10.2016
Jakub Senko
Príspevky: 1
Hviezdičky: 0
Dátum: 18.4.2016

Blogy

« Späť

“RELIKVIE POCHÁDZAJÚ Z ČIAS POVIER A MALI BY SME SA ICH ZBAVIŤ…”

 

“RELIKVIE POCHÁDZAJÚ Z ČIAS POVIER A MALI BY SME SA ICH ZBAVIŤ…”

Tento článok patrí do skupiny článkov "Čomu veríme", ktorý vysvetľuje odpovede na bežné mylné predstavy niektorých katolíkov od najznámejšieho súčasného apologéta Karla Keatinga.

Ani jeden katolík nikdy netvrdil, že relikvie majú “magickú silu”. Podstata svätenín je opakom mágie.V mágii sa nejaký materiál pokladá za príčinu niečoho duchovného.Nižšia príčina by mala vyvolať vyšší efekt. Sviatosti ani sväteniny nenútia Boha, aby konal istým spôsobom. Ich použitie závisí od Boha, ktorý spôsobil ich účinnosť. Ich efekt je pôvodom božský, nie prirodzený. To Boh nariaďuje použitie relikvií, nie je to teda úloha kňazov, ktorí vlastnou mocou prekonávali moc Boha, ako to robí mágia.
Klasický argumnet proti relikviám je založený na relikviách Svätého kríža. hovorí sa, že keby sa všetky údajné kúsky Svätého kríža dali na jedno miesto, získali by sme dosť dreva na postavenie menšej lode. Čo teda s tým? Francúz Rohault de Fleury roku 1870 katalogizoval všetky relikvie Svätého kríža, vrátane tých, o ktorých sa hovorilo, že existovali, ale medzitým sa stratili. Zmeral všetky kúsky a odhadoval objem tých, ktoré chýbali. Potom to všetko spočítal a zistil, že keby sa všetky kúsky zlepili dokopy, nevytvorili by viac ako 1/3 kríža. Škandál teda nebol v tom, že by sme mali príliš veľa dreva, škandál bol, že sme väčšinu Svätého kríža po jeho nájdení opäť stratili.
Sú niektoré relikvie falošné? Existujú napodobeniny? Áno. Ale vo väčšine prípadov sa o relikviách buď vie, že sú pravé, alebo existujú nejaké dôvody, pre ktoré to predpokladáme, aj keď nie je možný úplný dôkaz.
Zapamätajme si, čo hovorí o relikviách Cirkev. Netvrdí, že majú nejakú magickú silu. Nič v samotnej relikvii ani vo svätenine, či už to je Petrova kosť, alebo voda z Lúrd, nemá liečivú moc. Cirkev iba hovorí, že relikvie sú prejavom Božích zázrakov a v tomto učení sa pridŕža Písma. Kritici však povedia, že nie, lebo Písmo o relikviách nehovorí nič. Je to však tak? Pozrime si teda, čo hovorí Písmo: Elizeove kosti oživili mŕtveho muža (2 Kr 13,20-21), žena, ktorá sa dotkla obruby Kristovho plášťa, bola uzdravená z krvotoku (Mt 9, 20-22), chorí sa uzdravili, keď na nich padol Petrov tieň (Sk 19, 11-12). Ak toto nie sú príklady použitia relikvií, čo to teda je?
Každý, kto dnes zavrhuje všetky katolícke relikvie ako podvrhy, mal by odmietnuť aj tieto biblické opisy ako podvrhnuté.

 

Prevzate z farnosti PRIEVALY so súhlasom miestneho farára farnosti Prievaly na ďalšie zverejňovanie

http://www.farnostprievaly.sk/w/comu-skutocne-verime/katolicke-zvyky/relikvie-pochadzaju-z-cias-povier-a-mali-by-sme-sa-ich-zbavit

Predchádzajúci