« Späť

Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 Alkoholizmus v rodinách dokáže narobiť neskutočné trápenie a rany na duši i tele. Ježiš Kristus je však mocnejší aj ako tento problém.

1. Poznať pravý dôvod závislosti

Prečo sa dostali naši blízki do otroctva závislosti? Vedieť, ako náš blízky začal piť je dôležité, pochopiť prečo začal piť (a stále pije) je ešte dôležitejšie. Ľudia sa nestanú alkoholikmi len tak- zo zvyku piť alkohol (aj keď samozrejme platí, že alkohol je návykový) - stanú sa alkoholikmi, pretože si pitie vyberú ako riešenie svojho problému, ktorý ich vážne sužuje. Teraz by sme sa mohli brániť a povedať si: „No čo už jeho/ju môže trápiť..., jeho trápi len to, aby sa zasa mohol/a opiť. „Skúsme byť ešte trochu trpezliví a snažiť sa pochopiť príčinu. Je to ako s dieťaťom, ktoré chodí poza školu alebo simuluje chorobu- urobí všetko preto, aby nemuselo ísť do školy. Prečo? Lebo je lenivé? Nechce sa mu vstávať?  To, čo vidíme je, že nechodí do školy, má vymeškané hodiny a zlé známky... To, čo nevidíme je, že sa bojí šikany zo strany učiteľa, spolužiakov, že sa bojí ísť na nejakú hodinu alebo aj všetky, cíti sa ako najhlúpejší človek na svete, snaží sa skrátka neísť, lebo ho tam čaká výsmech, zlá známka - a doma možno krik a trest. Keď sa nám podarí odhaliť príčinu, s Božou pomocou budeme oveľa bližšie k víťazstvu nad alkoholizmom v našej rodine. 

Pomôcť Vám pri tom môže článok 9 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

 

2. Vytvoriť bezpečnejšie prostredie

Keď ste analyzovali hlavné príčiny, prečo váš blízky pije, budete potrebovať podniknúť konkrétne kroky, aby ste im mohli pomôcť. Riešenie sa odvíja od príčiny- ak niekto pije preto, že sa snaží rozveseliť alebo relaxovať, musíme mu nájsť bezpečnú náhradu- niečo, čo má rád a znamená to pre neho relax. Ak niekto siaha po alkohole kvôli tomu, že sa cíti sám a bez zmyslu života, musíme mu pomôcť nájsť spoločnosť a dôvod, vďaka ktorému sa mu vráti radosť do života. Praktické rady môžete nájsť v článku Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

3. Modlitba a sviatosti

„Modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli. Lebo veľa zmôže naliehavá modlitba spravodlivého.“ Jak 5,16

Duchovná podpora z vašej strany v podobe modlitby a sviatostí sa je nevysloviteľne potrebná a účinná. Niekedy môžeme byť v pokušení myslieť si, že hoci sa modlíme dlhší čas, akoby sa nič nedialo. Nemôžeme však vedieť, koľkých nebezpečenstiev a ešte horších situácií boli naši blízki uchránení vďaka našej modlitbám a obetovaným sv. omšiam. Rovnako, ak je človek, ktorý má s alkoholom problém ochotný začať sa modliť a pristupovať k sviatostiam, získa mnoho duchovnej posily, ktorá mu pomôže oslobodiť sa od závislostí omnoho skôr. Môžete použiť aj Modlitbu za oslobodenie od závislosti na alkohole

4. Láska

„A predovšetkým majte vytrvalú lásku jedni k druhým, lebo láska zakrýva množstvo hriechov.“ 1Pt 4,8

Hoci modlitbu a lásku spomíname na posledných miestach, v skutočnosti bez nich nedokážeme nijako našim drahým pomôcť. Určite vôbec nie je príjemné a ľahké pozerať na opitého človeka, znášať hanbu, strach, výbuchy hnevu, vyrovnať sa s premrhanými peniazmi stále dokola. Láska je najsilnejšou silou k zmene. „ Láska zakrýva veľa hriechov.“ Ľudia, ktorí od nás dlhodobo cítia, že ich milujeme a  snažíme sa povzniesť nad ich nepríjemný zlozvyk získavajú silu a dôvod meniť sa. Keď sa prekonávame a rozprávame sa s nimi, aj keď nie sú triezvi, pobozkáme ich, prinesieme im ukázať naše deti, spomíname pred nimi ich dobré stránky a skutky, zažívajú citové a duchovné uzdravenie. Sami totiž vo svojom vnútri prežívajú, že sú trosky, ľudia, ktorí si zaslúžia hanbu a nezaslúžia rešpekt. Vnútri sú zo seba sklamaní a nahnevaní na seba samých, navonok však môžu pôsobiť arogantne akoby nikoho nepotrebovali a akoby im nezáležalo na ničom názore. To je ale iba mechanizmus, ktorý si vyvinuli na svoju obranu. Títo ľudia potrebujú zažívať, že hoci to už oni nevidia, my  vidíme to ich lepšie ja, ktoré má každý z nás. Je to veľmi ťažká cesta, ale veľmi účinná.


Ak čítate tento článok až dokonca, je to znakom toho, že vám na vašich blízkych veľmi záleží. Nech Vám milosť Pána Ježiša pomáha v dobrom diele a pomoci tým, ktorých milujete. Veríme, že sa Vám podarí s Božou pomocou vyhrať boj za ich slobodu a chceme Vás povzbudiť, že s Ježišom stojíte na víťaznej strane!

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Odpustky znamenajú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny... Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).
Ruženec a Páter Pio

Ruženec a Páter Pio

Svätý Pio z Pietrelciny jedného dňa povedal: „Satan sa zameriava na zničenie tejto modlitby, ale nikdy sa mu to nepodarí: je to modlitba Tej, ktorá víťazí nad všetkým a všetkými. Je to Ona,...
Boja sa zlí duchovia naozaj ruženca?

Boja sa zlí duchovia naozaj ruženca?

Zatiaľ, čo jedna skupina veriacich modlitbu ruženca miluje a nedá na ňu dopustiť, iná ju priam nemôže vystáť a zdá sa jej nudná, zastaralá a možno i zbytočná.
(NE)dojčenie

(NE)dojčenie

Trvalo mi takmer dva roky, kým som sa odhodlala napísať tento príspevok. (Už na začiatku chcem napísať, že je to určené hlavne pre ženy. A že ak to niekto cíti/l podobne, kľudne môže zdieľať, nech sa to dostane ku každej žene, ktorá si práve toto potrebuje prečítať).
Odcudzenie sa v manželstve sa dá prekonať

Odcudzenie sa v manželstve sa dá prekonať

Vzájomné odcudzenie sa partnerov v manželstve sa hodnotí ako závažnejší problém ako neustále nezhody a hádky. JE MOŽNÉ ho však PREKONAŤ! Ľahostajnosť a nezaujatosť o to, čo žije ten druhý, takmer žiadne spoločné záujmy či aktivity mimo povinností začínajú z vášho manželstva robiť „pracovný tábor“, do ktorého sa vám, samozrejme, začína nechcieť vracať. Javí sa, že nemá zmysel udržiavať niečo také umelo...
Príďte na charitatívny beh BEH KALVÁRIOU 2023

Príďte na charitatívny beh BEH KALVÁRIOU 2023

Po vydarenom nultom ročníku sa aj tohto roku uskutoční v Považskej Bystrici 3.6.2023 charitatívny Beh Kalváriou, ktorého výťažok bude venovaný Filipkovi a Jessice na podporu ich finančne náročnej liečby.
Ježiš, Tebe som to urobil!

Ježiš, Tebe som to urobil!

Matka Tereza dvíha dlaň a ukazuje 5 prstov. Jej znak, ktorý hovorí: „TEBE SOM TO UROBILA!“ Toto gesto používa, keď prejavuje milosrdenstvo, keď dvíha malomocného, ale tiež vtedy, keď ju chcú oslavovať médiá.
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami býva častá. Hovoríme, že je normálna, ale je aj dobrá? V slovenských pomeroch sa „bojový stav“ medzi súrodencami (mladšími či staršími, dokonca dospelými) vyskytuje ako bežný jav. Náhle nás potom zarazí, že niektoré národy prirodzene vedú deti k vzájomnej súdržnosti, láske a rešpektu bez porovnávania a večného vzájomného súťaženia. Ako to potom s tou súrodeneckou rivalitou skutočne je?
Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.
Modlitba za pápeža Františka

Modlitba za pápeža Františka

Stáť na čele Cirkvi je zodpovednou a náročnou úlohou. Svätý otec potrebuje podporu mnohých modlitieb, aby pod vedením Ducha Svätého mohol vykonávať svoje poslanie a mal k tomu potrebnú múdrosť, silu a zdravie.
NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

Nedeľa sa stala súčasťou „weekendu“ a v našom chápaní sa doslova dostala na chvost týždňa. Pre prvých kresťanov to však vždy bol prvý deň, ktorý dával orientáciu pre celý nový týždeň. V tetjo časti sa dozviete o význame a rizikách, ktorým je vystavený Pánov deň nielen zo strany spoločnosti, ale aj v postoji mnohých veriacich.
Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

O Márii Magdaléne čítame v Lk 8,2, že z nej Pán Ježiš vyhnal 7 zlých duchov. Mnohí to spájajú s hriechom v sexuálnej oblasti. Evanjeliá však nič také neuvádzajú. V tejto časti podávam pohľad na túto biblickú postavu, ako ho nachádzame v Svätom písme. Prajem Vám príjemné počúvanie.
Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Slovenská spoločnosť a Cirkev má skúsenosť s prvou a druhou vlnou pandémie.
Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza je publikovaná s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Videokatechéza pre rodiny 1: Vo svetle slova

Videokatechéza pre rodiny 1: Vo svetle slova

S osobným dovolením publikujeme videokatechézu Prof. Františka Trstenského pre rodiny.
Domáca cirkev podľa vzoru prvých kresťanov

Domáca cirkev podľa vzoru prvých kresťanov

Prednáška na počúvanie Prof. Františka Trstenského
Modlitba sv. Františka Saleského v starobe

Modlitba sv. Františka Saleského v starobe

Pane, ty vieš lepšie ako ja, že zo dňa na deň starnem a jedného dňa budem starý. Chráň ma pred myšlienkou, že musím pri každej príležitosti a ku každej téme niečo povedať. ...