« Späť

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Ublížil Ti niekto neprávom? Nedostáva/lo sa Ti dostatok lásky, pozornosti, ochrany, pochopenia? Si obeťou traumy, psychického, fyzického, sexuálneho zneužívania? Zažil/a si zradu, opustenie rodičom, partnerom, neochotu pomôcť od najbližších, šikanu, výsmech, nezáujem od autorít a ľudí, ktorí mali moc ovplyvniť Tvoj pokrok? Ak áno, môžeš byť v pokušení prisvojiť si zmýšľanie obete, ktorým sa nakoniec úplne zničíš.

Som obeť, to sa mám z toho tešiť?!

Bohužiaľ, V živote zažívame situácie, ktoré majú veľmi ďaleko od Božieho plánu s naším životom. Boh sa neteší z rozpadu rodiny, choroby ľudí či bolesti, ktorú zažívame pri zrade, strate lásky či bezpečia, žijeme však vo svete, ktorý je plný ľudí so slobodnou vôľou, ktorá im dovoľuje robiť aj zlé a naozaj- my sa môžeme stať obeťami ich zlého konania, či už je vedomé alebo nevedomé. Určite to nie je príjemné, ani dôvodom na radosť, ale podstatné je, čo sa s tým celým chystáme urobiť. Na výber sa rýchlo ponúka mentalita obete, ktorá je veľmi nebezpečná. Obeť sa zvykne ľutovať, neustále sa sťažuje a spomína krivdy z minulosti. Je pre ňu veľmi ťažké odpustiť- a na druhej strane ani odpustiť nechce, pretože chce svojím stavom stále ľuďom, ktorý jej ublížili pripomínať, že ju zranili a aké dôsledky to v jej živote má. Obeť verí, že nemôže nič robiť a zmeniť napr. kvôli tomu, aké mala zázemie, akých mala učiteľov, akých má nadriadených., deti, životného partnera.. a ostáva so šomraním v okolnostiach, ktoré pre ňu vytvárajú iní, hoci s nimi vôbec nie je spokojná. Žije v stálom obviňovaní iných a o sebe je prevedčená, že je "nevinná obeť" zlých ľudí alebo zlého systému. Zároveň sa ale snaží kontrolovať všetko a všetkých okolo seba zo strachu, že ich nesprávny krok im ublíži. Obeť však samú seba  nekontrololuje- máva výbuchy hnevu, odsudzuje, ohovára, prikrášľuje a klame, pri nejakom vlastnom zanedbaní býva voči sebe blahosklonná a vie si rýchlo nájsť dôvod na ospravedlnenie svojho konania- za ktoré, samozrejme, zasa raz môžu len tí druhí... Takýmto spôsobom sa ocitá v bludnom kruhu, v ktorom sa ani jej saej nepáči.

 

Život obete je plný strachu

Prijať o sebe zmýšľanie obete znamená, že sa konštantne považujeme za obeť a veríme, že môžeme byť v poriadku iba vtedy, ak bude v poriadku naše okolie- a tak- namiesto seba, kontrolujeme ľudí okolo seba. Ak by nás niekto úmyselne sotil na ceste na rodinný obed do blata, normálne by sme vstali (asi riadne pohundrali a možno aj horšie...), zavolali rodine, že sa zdržíme, šli by sme domov osprchovať sa a prezliecť a ďalej by sme sa ponáhľali na obed. Toto je život s mysľou víťaza- ak sa mi po ceste aj niečo stane, viem, aký je môj cieľ a nedám sa oň obrať. S mentalitou obete by sme však vstali, zablatené veci by sme si nechali na sebe, keď by nám zavolali, vysvetlili by sme, že nemôžeme prísť, lebo sa nám stala hrozná vec. Vždy by sme si dávali pozor, aby sme chodili len po chodníkoch bez jedinej mláky,  a ak by sa k nám na chodníku niekto blíži, už z diaľky by sme všetkých varovali, aby dávali pozor a nezašpinili nás. Na návšteve by sme od hostiteľov vyžadovali špeciálne podušky, aby sme sa mohli v našich veciach posadiť a cítiť sa komfortnejšie. Absurdné konanie? Áno, ale presne tak sa správame, ak odmietneme jednať s tým, čo sa nám v živote stalo/ stáva a ak pustíme svoj život z vlastných rúk. 

 

Ježiš nám úplne rozumie

Neexistuje lepší príklad nevinnej obete ako Ježiš Kristus- zradený, opustený, týraný na smrť. Všetko to pretrpel, ale nikdy nestratil zrak z toho, kým je Boží kráľovský syn, ktorý v moci Ducha Svätého premôže aj smrť, aj hriech cudzích ľudí a na konci vyjde z toho slávnejší a silnejší ako bol. A tento „osud“ čaká aj nás- ak budeme postupovať ako ON. Ježiš dokázal zvládnuť všetku krivdu vďaka 3 prvkom:  

Pravda Poznáte pravdu a pravda Vás oslobodí“- Ježiš pred sebou nepopieral, že trpí ako nevinný.

Odpustenie- Ježiš odpustil všetkým a sám sa takto stal slobodným od pocitov horkosti, výčitiek, túžby po pomste, odsudzovania a posudzovania, nenávisti a hnevu

Sila Ducha Svätého- Ježiš všetko konal v moci Ducha Svätého- aj my potrebujeme Ducha Svätého na to, aby sme mohli odpustiť a žiť nový život

Pamätajme na to, že Ježiš zomrel aj kvôli tomu, aby sme "Jeho ranami boli uzdravení". Hoci sa každý z nás potýka aj s nepríjemnými vecami, stále platí, že "Tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré." 

Mať myseľ a život ako víťaz

  1. Úprimne priznajme pred sebou samými, že to, čo sa nám stalo, bolo nespravodlivé a veľmi nás to ranilo. (ak je to namieste, oľutujme, ak sme sa nejako pričinili k tomu, čo sa stalo...)
  2. Rozhodnúť sa odpustiť a nahlas vysloviť menovite odpustenie tým, ktorí nám ublížili.
  3. Poprosiť Ducha Svätého o vnútorné uzdravenie našich zranení.
  4. Zriecť sa mentality obete a prijať myslenie milovanej Božej dcéry/  Božieho syna a krásny Boží plán, ktorý má Boh pre nás

 

Modlitba za zmenu zmýšľania

Drahý Duchu Svätý,

Dávam Ti svoje vnútro, ktoré bolo úmyselne i neúmyselne zranené __________________ (menovite) tak, že ________________   (vymenovať, čo sa stalo). Dnes sa rozhodujem odpustiť toto všetko a vyslovujem odpustenie v mene Pána Ježiša Krista  (komu)__________________ .

Duchu Svätý, prosím ťa o vnútorné uzdravenie všetkých rán, ktoré mi títo ľudia spôsobili a ja tiež prosím o odpustenie toho, čím som ublížil/a iným. ( Môžeme aj vymenovať). V mene Ježiša Krista sa zriekam myslenia obete a beriem si späť autoritu nad svojím životom. Prijímam svoju pravú identitu milovanej Božej dcéry/ milovaného Božieho syna a podriadzujem svoju myseľ Tvojmu vedeniu, Duch Svätý. Verím, že Boh má pre môj život krásny plán a prijímam ho. Amen

 

 

Prečítajte si tiež

Odpustenie

Aby požehnanie padalo rovno na Teba

Uzdravenie vnútorných zranení

 

 

 

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Vyšla výborná kniha: https://www.knihcentrum.cz/odvaha-mit-strach
Odoslané 6.4.2018 20:11.
https://ikarmel.cz/produkt/vybiram-si-vsechno
Odoslané 6.4.2018 20:14.
Práve som dočítal nový dokument pápeža Františka v talianskej verzii. Je to umelecké dielo. Nedá sa to vyjadriť zhrnutiami novinárov: http://sk.radiovaticana.va/news/2018/04/09/vyšla_apoštolská_exhortácia_gaudete_e­t_exsultate_o_svätosti_/1370362
Treba si prečítať celý dokument a vracať sa k nemu.
Odoslané 12.4.2018 14:31.
A supernatural gift

170. Certainly, spiritual discernment does not exclude existential, psychological, sociological or moral insights drawn from the human sciences. At the same time, it transcends them. Nor are the Church’s sound norms sufficient. We should always remember that discernment is a grace. Even though it includes reason and prudence, it goes beyond them, for it seeks a glimpse of that unique and mysterious plan that God has for each of us, which takes shape amid so many varied situations and limitations. It involves more than my temporal well-being, my satisfaction at having accomplished something useful, or even my desire for peace of mind. It has to do with the meaning of my life before the Father who knows and loves me, with the real purpose of my life, which nobody knows better than he. Ultimately, discernment leads to the wellspring of undying life: to know the Father, the only true God, and the one whom he has sent, Jesus Christ (cf. Jn 17:3). It requires no special abilities, nor is it only for the more intelligent or better educated. The Father readily reveals himself to the lowly (cf. Mt 11:25).

171. The Lord speaks to us in a variety of ways, at work, through others and at every moment. Yet we simply cannot do without the silence of prolonged prayer, which enables us better to perceive God’s language, to interpret the real meaning of the inspirations we believe we have received, to calm our anxieties and to see the whole of our existence afresh in his own light. In this way, we allow the birth of a new synthesis that springs from a life inspired by the Spirit.
Odoslané 17.4.2018 20:48.
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Odpustky znamenajú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny... Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).
Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami býva častá. Hovoríme, že je normálna, ale je aj dobrá? V slovenských pomeroch sa „bojový stav“ medzi súrodencami (mladšími či staršími, dokonca dospelými) vyskytuje ako bežný jav. Náhle nás potom zarazí, že niektoré národy prirodzene vedú deti k vzájomnej súdržnosti, láske a rešpektu bez porovnávania a večného vzájomného súťaženia. Ako to potom s tou súrodeneckou rivalitou skutočne je?
Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.
Modlitba za pápeža Františka

Modlitba za pápeža Františka

Stáť na čele Cirkvi je zodpovednou a náročnou úlohou. Svätý otec potrebuje podporu mnohých modlitieb, aby pod vedením Ducha Svätého mohol vykonávať svoje poslanie a mal k tomu potrebnú múdrosť, silu a zdravie.
NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

Nedeľa sa stala súčasťou „weekendu“ a v našom chápaní sa doslova dostala na chvost týždňa. Pre prvých kresťanov to však vždy bol prvý deň, ktorý dával orientáciu pre celý nový týždeň. V tetjo časti sa dozviete o význame a rizikách, ktorým je vystavený Pánov deň nielen zo strany spoločnosti, ale aj v postoji mnohých veriacich.
Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

O Márii Magdaléne čítame v Lk 8,2, že z nej Pán Ježiš vyhnal 7 zlých duchov. Mnohí to spájajú s hriechom v sexuálnej oblasti. Evanjeliá však nič také neuvádzajú. V tejto časti podávam pohľad na túto biblickú postavu, ako ho nachádzame v Svätom písme. Prajem Vám príjemné počúvanie.
Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Slovenská spoločnosť a Cirkev má skúsenosť s prvou a druhou vlnou pandémie.
Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza je publikovaná s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Videokatechéza pre rodiny 1: Vo svetle slova

Videokatechéza pre rodiny 1: Vo svetle slova

S osobným dovolením publikujeme videokatechézu Prof. Františka Trstenského pre rodiny.
Domáca cirkev podľa vzoru prvých kresťanov

Domáca cirkev podľa vzoru prvých kresťanov

Prednáška na počúvanie Prof. Františka Trstenského
Modlitba sv. Františka Saleského v starobe

Modlitba sv. Františka Saleského v starobe

Pane, ty vieš lepšie ako ja, že zo dňa na deň starnem a jedného dňa budem starý. Chráň ma pred myšlienkou, že musím pri každej príležitosti a ku každej téme niečo povedať. ...
Litánie pokory

Litánie pokory

Autor: kardinál Rafaela Merryho del Val
Dôvera a túžba po dieťatku

Dôvera a túžba po dieťatku

Dva skutočné príbehy so spätným pohľadom na čakanie na dieťa.
Dôvera a túžba po životnom partnerovi

Dôvera a túžba po životnom partnerovi

Dva skutočné príbehy o čakaní na toho pravého/ tú pravú.
Modlitba za dôverujúce srdce

Modlitba za dôverujúce srdce

Drahý Bože, odovzdávam Ti moju túžbu po ____________________ .   Verím, že ma miluješ a robíš pre mňa a mojich blízkych len dobré. Pomôž mi rozumieť, čo ma touto situáciou...
Modlitba za dobrotivé srdce

Modlitba za dobrotivé srdce

Dobrý Bože, Ty si vždy dobrý ku všetkým bez ohľadu na to, či si to zaslúžia. Aké ťažké je mi milovať tých, ktorí mi ublížili alebo tých, ktorí sa ku mne správajú nepriateľsky. Ty však...
Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2021

Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2021

Hľa, vystupujeme do Jeruzalema“ (Mt 20, 18) Pôstne obdobie: čas na obnovu viery, nádeje a lásky