« Späť

10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

Alkoholizmus je závislosť pozostávajúca zo závažnej príčiny, prečo človek chce piť a návyku, pre ktorý nemôže prestať piť.

Poznať príčinu je podstatné, pretože ak chceme odstrániť "iba" návyk, príčina zostáva, človek sa vráti do rovnakého "spúšťača" závislosti a začne znova. Trvalá zmena sa dosiahne spojením odstránenia príčiny a zlomenia návyku. Všetky príčiny  uvedené v nasledujúcom článku sú popretkávané, ale pokiaľ sa nám podarí identifikovať tie najväčšie, môžeme svojim blízkym efektívne pomôcť. O konkrétnych riešeniach príčin si neskôr prečítajte v článku Ako pomôcť iným prekonať alkholizmus.

1.     Strach- strach zo zmeny, z neistej budúcnosti, strach z neistej finančnej situácie, strach zo smrti, strach zo straty blízkeho,  strach zo zlyhania... Mnoho ľudí rieši strach práve alkoholom. Ľudia vo fabrikách, kde dlhodobo hrozí prepúšťanie, študenti, ktorým sa nedarí v škole alebo im hrozí prepadnutie či vylúčenie. .. Alkohol so sebou prináša pre niektorých ľudí „posmelenie“, spôsob ako sa dostať „nad vec“  aspoň na chvíľu. Alkohol je pre nich útek z miesta nebezpečenstva.

2.     Zúfalstvo- ťažké životné situácie a realita, že akokoľvek sa človek snaží, nedokáže zmeniť situáciu na pozitívnu, zrazia veľa ľudí na kolená, kde siahajú po fľaši.  Muž, ktorý tvrdo pracuje, no nedokáže dostatočne zabezpečiť rodinu, dieťa, ktoré nikdy nesplní požiadavky náročných rodičov, hoci má výnimočné výsledky, žena, ktorá nevie, ako udržať manžela...Po mnohých mnohých bojoch a pokusoch, sa aj silní ľudia môžu zlomiť a zapiť zúfalstvo prvým pohárom.

1.     Nadmerný stres alebo záťaž- Mnoho ľudí vo vedúcich pozíciách i ľudia, ktorí každý mesiac v práci bojujú  o prežitie- malí živnostníci, podnikatelia, prevádzkovatelia služieb, ktoré majú nízky zisk, študenti, pre ktorých je typ ich školy príliš náročný vzhľadom na ich schopnosti, žijú pod neustálym tlakom podať výkon. Málo diskutovaná, ale veľmi častá je dlhodobá záťaž pri starostlivosti o deti, keď rodič začne mať chuť uniknúť z rodiny a od detí. Alkohol ako prostriedok relaxu  sa potom stáva rýchlo návykom a závislosťou.

2.     Samota- nenaplnená túžba po manželstve alebo rodičovstve, rozchod, rozvod, strata životného partnera, rodiča či dieťaťa, odsťahovanie sa detí z rodičovského domu, osamostatnenie sa od rodičov... Človek, ktorý vo svojom vnútri napriek všetkému, čo má, prežíva neskutočné prázdno a smútok, túži po rozveselení. Osamelí ľudia zažívajú pocit zbytočnosti, márnosti života a vecí okolo neho. Akokoľvek sa snažia, život im nedáva zmysel a naplnenie, a tak nachádzajú „rozveselenie“ pitím alkoholu.

3.     Veľké sklamanie- rozvod, ukončenie vážneho vzťahu, bankrot, pocit neprijatia alebo odmietnutia vlastnými rodičmi, deťmi, kolektívom, nezrealizované ambície, nemožnosť mať vlastné deti, strata zázemia v rodine alebo kruhu priateľov, neprijatie na vysnívanú pozíciu či školu... Sklamaný človek potrebuje útechu,  novú nádej, spôsob, akým by si ťažobu sklamania mohol zložiť z vlastných pliec. Alkohol sa v tých chvíľach môže ponúknuť ako „nový verný priateľ“, ktorý nikdy nesklame.

4.     Fyzická bolesť- početná skupina závislých na alkohole pochádza z hľadania úľavy od svojej bolesti. Chronická bolesť rôznych častí tela rôzneho pôvodu skutočne sužuje ľudí, ktorí ňou trpia. Lekári často v takom štádiu rezignujú a pacientom oznámia, že lepšie to už nebude. Tí sú potom nútení hľadať vlastné riešenia. Alkohol otupuje vnímanie, a tak sa ľudia môžu cítiť po ňom subjektívne lepšie, hoci si ešte viac škodia. Česká speváčka Zuzana Navarrová takto riešila niekoľko rokov problémy žalúdka, s ktorými jej doktori nevedeli pomôcť. Ako sama hovorí: „Odtiaľ už bol len krôčik k alkoholizmu.“

 

5.     Nuda a túžba po zábave. Sme stvorení pre radosť. Zvlášť mladí ľudia, ktorí sa nudia alebo túžia robiť niečo zaujímavé, zabaviť sa, siahajú po alkohole. Rovnako však aj niektorí čerství dôchodcovia, ktorí zrazu nevedia, čo s voľným časom a ľudia, ktorí sa boja byť pri tanci, zábave či konverzácii sami sebou, zvyknú zábavu rozprúdiť práve alkoholom. Následne si už radosť  a veselé chvíle nevedia bez alkoholu predstaviť.

 

6.     Túžba po obdive - je to veľmi paradoxné, ale mnoho ľudí pije, aby niečo niekomu „dokázali“: „Dokážem vypiť toľko a toľko“, „pili sme s tým a s tým tam a tam...“ je nekonečnou témou najmä chlapských debát. Keď chce syn získať obdiv otca, ktorý vedie takéto rozhovory, chce sa mu pripodobniť a pije, aby otcovi „dokázal“, že taký chlap ako on, ak nie lepší...Rovnako to platí v chlapčenských a chlapských partiách- istý spôsob ako ukázať, že daný člen skupiny má riadnu guráž...Avšak z vrcholu sa padá rýchlo a z obdivu vzniká onedlho pohŕdanie alkoholikom. Túžba byť v niečom dobrý a akceptovaný je v a každom z nás a existujú aj takí, ktorí veria, že ho získajú alkoholom.

 

7.     Túžba po záujme- je takmer nemožné, aby sme si nevšimli človeka, ktorý je opitý. O alkoholikoch vie každý, sú známy vo svojej časti mesta či v celej dedine. Automaticky pútajú na seba pozornosť. Častokrát ženy a muži a tiež dospievajúca mládež, ktorí sa cítia nepovšimnutí, zanedbaní a prežívajú pocit nezáujmu z okolia, siahajú po alkohole, ktorý im prinesie pozornosť všetkých ostatných. Hoci táto pozornosť nie je pozitívna je aspoň nejaká a to je pre nich lepšie ako nič. Je to ako s deťmi, ktoré utekajú z domu v nemom výkriku po záujme a láske.  

 

8.     Zlý návyk – niektoré povolania nesú so sebou pravidelný stret s alkoholom. Nejeden vlastník reštaurácie či hotela, ktorý usporadúval svadby a oslavy sa dostal do závislosti aj vďaka svojej profesii. Veď sa predsa patrí pripiť si s mladomanželmi, s oslávencami, počastovať nových hostí a podobne. Rovnako sa aj obchodné stretnutia  často nezaobídu bez prípitku, uzatvorene dobrého obchodu či zmluvy. Na tom by nebolo nič zlé- ak také zmluvy ako realitný maklér vo veľkomeste neuzatvárate každý druhý deň, ak oslavy a svadby sú u vás takmer nepretržite a ak vám ako majstrovi na stavbe každé ráno nenalievajú pre pekný začiatok dňa... Mnohí lekári, chirurgovia, pôrodníci dostávajú frekventovane za poďakovanie fľašu drahého alkoholu. Človek nemusí byť milovníkom alkoholu. Stačí, že sa s ním stretáva často a pravidelne a vytvorí sa závislosť. V rodinách zvykne byť pravidlom, že sa návšteva už medzi dverami ponúka alkoholom a rovnako to je keď odchádza. Koľko manželstiev pozná rovnaký príbeh, keď sa s kamarátmi cez týždeň stretali raz u jedných, raz u druhých a nesmela pritom chýbať otvorená fľaša...Po čase už bola návšteva len dobrým dôvodom, prečo pijeme a spôsobom, ako si bez výčitiek vypiť. Závislosť je nemilosrdná, a tak sa z dobrého úmyslu stane pasca, ktorá podstatne zmení život toho, ktorý sa do nej nevedomky chytí.

 
Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Ublížil Ti niekto neprávom? Nedostáva/lo sa Ti dostatok lásky, pozornosti, ochrany, pochopenia? Si obeťou traumy, psychického, fyzického, sexuálneho zneužívania? Zažil/a si zradu, opustenie rodičom, partnerom, neochotu pomôcť od najbližších, šikanu, výsmech, nezáujem od autorít a ľudí, ktorí mali moc ovplyvniť Tvoj pokrok? Ak áno, môžeš byť v pokušení prisvojiť si zmýšľanie obete, ktorým sa nakoniec úplne zničíš.
Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 Alkoholizmus v rodinách dokáže narobiť neskutočné trápenie a rany na duši i tele. Ježiš Kristus je však mocnejší aj ako tento problém.
Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Vďaka spolupráci sa podarilo na Mojej Komunite vytvoriť zoznam takmer 70 farností, z ktorých si môžete pozrieť priamy prenos sv. omše každý deň.
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

Alkoholizmus je závislosť pozostávajúca zo závažnej príčiny, prečo človek chce piť a návyku, pre ktorý nemôže prestať piť.
Modlitba za oslobodenie od závislosti na alkohole

Modlitba za oslobodenie od závislosti na alkohole

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 "Lebo Bohu nič nie je nemožné." Lk 1,37
Modlitba za rodinu Jána Pavla II.

Modlitba za rodinu Jána Pavla II.

Modlitba za rodinu Pane, ty si Otcom každej rodiny na Zemi, ty si Otcom všetkých ľudí. Daj, skrze tvojho Syna, Ježiša Krista, ktorý sa pre nás stal človekom a skrze Ducha Svätého,...
Čo znamená milovať skutkami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať skutkami od Alície Lenczewskej

„Milovať skutkami znamená múdro slúžiť a pomáhať- podľa mojej vôle, aby si neupadla do krajnosti, ktorá by zničila tvoju dušu. Každú biedu nevyriešiš, pretože máš len dve ruky. Slúž preto...
Čo znamená milovať slovami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať slovami od Alície Lenczewskej

„Milovať slovami znamená nerozsievať okolo iných to, čo je zlé. Neopakuj to, čo vieš, čo si videla a spoznala z ľudskej biedy svojich blížnych- blízkych aj vzdialených. A nesťažuj...
Čo znamená milovať myšlienkami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať myšlienkami od Alície Lenczewskej

„Milovať myšlienkami znamená ponoriť do milosrdenstva každé zlo a slabosť, ktoré vidíš vo svojom blížnom a o ktorom sa dozvieš- modliť sa, odpúšťať a túžiť po tom, aby blížny vstal.
Dobrá správa pre mamy, ktoré sú samé na výchovu

Dobrá správa pre mamy, ktoré sú samé na výchovu

Úloha otca je nezastupiteľná a je to práve Boh, kto otca ustanovil na to, aby bol hlavou rodiny, zabezpečoval ju a chránil. Čo ak ale otec v rodine pre rôzne dôvody chýba: náhla smrt‘, práca vyžadujúca odlúčenie hoci aj na rok, ale i opustenie rodiny otcom alebo najčastejšia neprítomnosť otca vo výchove, hoci je prítomný, ale o výchovu sa nezaujíma, nie je ochotný sa na nej podieľať alebo ju dokonca sabotuje?
Uzdravenie v mojom živote a nová práca

Uzdravenie v mojom živote a nová práca

Nemôžeme si hovoriť: ,,to sa nedá, toto už lepšie nebude“ alebo ,,ja mám vždy takú smolu.“ Takými rečami dávame ,,zelenú“ zlému a jeho cieľom je škodiť a zabíjať. Je preto dôležité každý deň hovoriť verše zo Svätého písma a vyhlasovať ich pre seba a pre svoje rôzne oblasti v živote a s vierou čakať na zmenu. Všetky modlitby sú vypočuté, musíme sa len modliť s vierou. A tak ďakujem Bohu za jeho lásku, milosrdenstvo a oddanosť.
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.
Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Odpustky sú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny... Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).
Čo prezradila duša z očista sv. Gertrúde

Čo prezradila duša z očista sv. Gertrúde

Nasledujúce citáty pochádzajú z rozhovoru sv. Gertrúdy Veľkej s dušou z očistca brata Hermana, za ktorú sa svätá vytrvalo modlila. Pán Ježiš dal duši milosť rozprávať sa so svätou a prezdradiť jej, čo duša v očistci prežíva.
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 1.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 1.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 3.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 3.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 2.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 2.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?
Čo znamenajú lampióny šťastia

Čo znamenajú lampióny šťastia

Lampióny šťastia vypúšťané do vzduchu či púšťané po vode majú pôvod v ázijských tradíciách, ktorými uctievajú ázijských bohov a zároveň veria, že s lampiónmi od nich odíde "smola" a všetko zlé.
Máme sa Boha pýtať „Prečo?“

Máme sa Boha pýtať „Prečo?“

V živote sú situácie, ktoré sa nám nepáčia a vôbec nerozumieme, prečo sa dejú. Niektorí tvrdia, že pýtať sa Boha, prečo sa niečo stalo je výrazom neúcty a neviery voči Nemu. Avšak, vôbec tomu tak byť nemusí.