Blogy

« Späť

Najkrajšie vyznanie

Najkrajšie vyznanie

Katolíci na celom svete slávili sviatok Najsvätejšieho tela a krvi nášho Pána, Ježiša Krista.

Malý kvas, ktorý prekvasí celé cesto...

 

Slávenie sviatku Tela a krvi Pána

Na celom svete...

 

Taliansko

Rím - sídlo rímskej katolíckej Cirkvi -  s pápežom Františkom I. - veľký zástup veriacich sa zúčastnil procesie.

Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Srbsko, Poľsko...

 

....

Zástupy katolíkov po celom svete dnes prejavili vieru a nasledovanie Krista, ktorý je stredom nášho života, účasťou na pocesiách, poklone a pobožnostiach.

Som osobne veľmi povzbudená. Mysľou mi prebiehajú obrazy procesie, na ktorej som sa zúčastnila, i tie nádherné zábery z Ríma, ktoré som dnes večer  sledovala na obrazovke spolu s tisíckami iných kresťanov. V predstave mám procesie, ktoré sa konali po celom svete. Doslova v každom kúte zeme. Keby som vedela, ako, zviditeľnila by som to na jednom obrázku a videli by sme, ako musela dnes žiariť prítomnosť Krista po celom svete. Mám z toho veľkú radosť!

Ďakujem Bohu za dar sviatku tela a krvi Pána. Ďakujem za povzbudenie vo viere, za nádheru a rôznosť prejavov úcty a vernosti Kristovi a Cirkvi. Ďakujem za bohatstvo milostí. Ďakujem za viditeľné svedectvo kresťanov o viere v Boha.

 

+

Hlavnou predstaviteľkou hnutia za zavedenie sviatku Božieho tela bola svätá Juliana z Liége (1192-1258), sestra a neskôr opátka kláštora Mt. Cornillon. Pre svoju snahu získala mnohých kňazov i biskupa Roberta de Thourote, ktorý v roku 1246 dal súhlas na slávenie tohto sviatku v diecéze Liége. Jedným z arcidiakonov v katedrále v Liége bol Jacques Panteleon, ktorý sa v roku 1261 stal pápežom Urbanom IV. Ten v roku 1264 encyklikou rozšíril slávenie sviatku Božie telo na celú cirkev.

+

 

 

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Zabudla si spomenúť Julianinu spoločníčku, blahoslavenú Evu z Liege. - Moju patrónku. ;-)

Vždy som mala veľmi rada dnešný sviatok. Pripadá mi ako oslava svadobného dňa. V týchto dňoch mnohí po prvýkrát prijímajú eucharistického Ježiša do svojho srdca. Aj moje "prvé sväté prijímanie" bolo v tomto období. A vždy som túžila (ako Terezka) rozhadzovať lupienky kvetov pred Ježišom...

A keď som sa dozvedela, že na zavedení tohto sviatku má podiel aj moja novoobjavená patrónka, veľmi ma to potešilo.
Odoslané 30.5.2013 22:47.
emoticon Nevedela som o nej, vďaka! Keby sme boli v stave uvedomiť si, aká sila je v tomto sviatku Pána - je podstatou Cirkvi, jej stredom, jej všetkým, je zdrojom všetkého života, zdravia, lásky, pokoja, darov... krásne si to napísala! Aj s prvým prijatím Ježiša v Eucharistii aj s Terezkou a lupienkami kvetov. To boli moje njakrajšie dary - spomienky z detstva, uvedomila som si ich hodnotuemoticon Nie len teraz ale v celom živote. To je rast vo viere, to je spoločenstvo viery, a ke´d sa osobne ešte nepoznáme. Počúvala som Františkovu kázeň, má tam v bodoch celé posolsto života z Eucharistie a s Eucharistiou. Lepšie som to ešte nepočula! Ďakujem za priateľku Juliany - Evu z Liege, isto sa k téme vrátim. Je to téma života. A aj k téme Ducha sv. sa ešte vrátim. je toho toľko, na spracovanie, zatiaľ nestíham. Sú to úžasné veci, poklady! Vďaka, Evi!
Odoslané 30.5.2013 22:59 ako reakcia na Eva Baranovičová.