Blogy

« Späť

Islamskí študenti terorizujú mesto kvôli zatknutiu radikálneho učiteľa

Islamskí študenti terorizujú mesto kvôli zatknutiu radikálneho učiteľa

"Naša katolícka cirkev jestvovala v Marsabite viac než 40 rokov a žili sme v pokoji s rôznych komunitami. Preto je  prekvapením pre nás súčasný stav a žiadame moslimskú komunitu zachovať pokoj a rešpektovať slobodu vyznania ostatných ľudí. Celkovo bolo rozvášnenou mládežou rozbitých 73 okien a  tri vozidlá. Vznikla nám tak veľká strata," povedal Biskup Kihara Peter.

13. januára bol zničený katolícky kostol v meste Marsabit pri nepokojoch moslimskej mládeže, ktorí protestovali proti zatknutiu miestneho Islamského učiteľa,  Guyo Gorsa, protiteroristickou policajnou jednotkou. Vodca  bol sledovaný a zatknutý pre podozrenie z radikalizácie, náboru mládeže na vstup do teroristickej skupiny al-Shabaab v Somálsku a jeho neustálej komunikácie s al-Shabaab lídrami.

Tak ako biskup Peter to vnímali aj iní obyvatelia. Pociťovali stratu rovnako. Počas nepokojov, bolo mnoho kresťanov, ktorí vlastnili dom aj podnikateľov napadnutých. Traja mladí muži zahynuli a viac ako 20 ľudí bolo zranených. Desmond Oloo, žijúci v Marsabite, ktorí bol svedkom incidentu, potvrdil informácie pre International Christian Concern (ICC), "Bol To smutný deň v Marsabite.  Študenti Madrasy podpaľovali budovy, plienili podniky a vnikli do blízkeho katolíckeho kostola. kde zaútočili na strážcu. Úplne rozbili okná, dvere, a cirkevné vozidlá," V nedeľu po nepokojoch, väčšina kresťanov v meste sa nezúčastnilo bohoslužby pre strach z toho, že bude napadnutá zradikalizovanou mládežou. Kazateľ William Godana z Africkej vnútrozemskej Cirkvi v Marsabite informoval ICC, že napätie je stále neudržateľné, "Túto nedeľu mnohí ľudia neprišli na bohoslužby, pretože niektoré kostoly boli zavreté, lebo im bolo pohrozené, že stúpenci radikálneho vodcu použijú z pomsty benzínové bomby.

Nie je to jediný kresťanský vodca, ktorý sa domnieva, že títo študenti sa zamerali na kresťanov. Pri rozhovore ICC s reverendom Jeremiášom Omarom z anglikánskej Cirkvi v Keni (ACK) Marsabit on prehlásil, "Keď bol moslimský kňaz zatknutý, moslimská mládež išla ulicami a drancovala, pálila obchody a majetky, ktoré patria kresťanom,  avšak ušetrili tie, ktoré patria moslimských obchodníkom. Chceli tiež aby  zničiť náš kostol, ale my sme mali policajti vnútri, a tak nemohli zaútočiť. Dostali sa však do katolíckeho kostola a z pomsty ničili budovu i autá.

Ochrana všetkých kostolov  v meste bola zvýšená v tomto čase, keď sa očakáva výsledok súdu. Guyo Gorsa bol zatknutý aj v roku 2014 v pobrežnom regióne pre ten istý dôvod. Potom bol prepustený. Teraz bol poslaný do policajnej väzby na 30 dní pokiaľ prebehne preskúmanie prípadu.

Mesto Marsabit hraničí s mestom Wajir na východe, Turkanou na západe, Isiolo na juhu a Etiópiou na severe. Hoci sú tu kresťania najpočetnejšia skupina, t.j. 40 %, moslimské spoločenstvo predstavuje 35 % obyvateľov. Moslimovia však neustále pribúdajú z dôvodu príchodu somálskych obchodníkov.

Zdroj: International Christian Concern

Foto: pixabay

Najnovšie

" NEBUDEM SA MODLE KLAŇAŤ, RADŠEJ ZOMRIEM.." - ODVÁŽNA VIERA KHUSHALA Z INDIE

"Asi 250 ľudí obkolesilo môj dom, chytili ma a odtiahli ma asi pol kilometra do blízkeho chrámu. Keď sme prišli do chrámu, tlačili ma k modle a nariadili, aby som sa poklonil. Zozbieral som všetku silu, ktorá zostala vo mne a povedal som: " Nebudem sa tejto modle klaňať, radšej zomriem."
30 ROKOV AKO EVANJELIZÁTOR V INDII, 30 ROKOV PRENASLEDOVANIA A CELÝ ŽIVOT V BOŽEJ VERNOSTI: RAVIOV PRÍBEH

30 ROKOV AKO EVANJELIZÁTOR V INDII, 30 ROKOV PRENASLEDOVANIA A CELÝ ŽIVOT V BOŽEJ VERNOSTI: RAVIOV PRÍBEH

65 ročný Ravi* čelil všetkým druhom prenasledovania za svoju vieru v Ježiša.  ...
Miestni moslimovia ukameňovali troch kresťanov počas protestov

Miestni moslimovia ukameňovali troch kresťanov počas protestov

Washington DC   (International Christian Concern)   -   Dňa 22....
BÔLE SRDCA, UZDRAVENIA A NÁDEJE: ROZHOVOR S KRESŤANSKOU MATKOU V INDII

BÔLE SRDCA, UZDRAVENIA A NÁDEJE: ROZHOVOR S KRESŤANSKOU MATKOU V INDII

Jaanvi * nevie presne koľko má rokov - myslí si, že má asi 37 alebo 38. Je vydatá a má štyri deti. Žije v dedine s približne 500 domami - ale nemajú žiadnu budovu kostola. V dedine sú iba štyri kresťanské rodiny. Videla ako Boh úžasne pracuje, ale tiež čelí odmietaniu a hnevu zo strany jej susedov kvôli svojej viere. Rozpovie nám svoj príbeh.
JEHO KOSTOL V INDII BOL TRIKRÁT ZNIČENÝ - ALE SUJIT SA NEVZDÁVA

JEHO KOSTOL V INDII BOL TRIKRÁT ZNIČENÝ - ALE SUJIT SA NEVZDÁVA

"Videl som zázraky, ktoré sa diali v Ježišovom mene a som svedkom toho ako Boh premenil životy mnohých ľudí. Mohol som doviesť 60 ľudí ku Kristovi v dedine, kde žijem."