Blogy

« Späť

Islamskí študenti terorizujú mesto kvôli zatknutiu radikálneho učiteľa

Islamskí študenti terorizujú mesto kvôli zatknutiu radikálneho učiteľa

"Naša katolícka cirkev jestvovala v Marsabite viac než 40 rokov a žili sme v pokoji s rôznych komunitami. Preto je  prekvapením pre nás súčasný stav a žiadame moslimskú komunitu zachovať pokoj a rešpektovať slobodu vyznania ostatných ľudí. Celkovo bolo rozvášnenou mládežou rozbitých 73 okien a  tri vozidlá. Vznikla nám tak veľká strata," povedal Biskup Kihara Peter.

13. januára bol zničený katolícky kostol v meste Marsabit pri nepokojoch moslimskej mládeže, ktorí protestovali proti zatknutiu miestneho Islamského učiteľa,  Guyo Gorsa, protiteroristickou policajnou jednotkou. Vodca  bol sledovaný a zatknutý pre podozrenie z radikalizácie, náboru mládeže na vstup do teroristickej skupiny al-Shabaab v Somálsku a jeho neustálej komunikácie s al-Shabaab lídrami.

Tak ako biskup Peter to vnímali aj iní obyvatelia. Pociťovali stratu rovnako. Počas nepokojov, bolo mnoho kresťanov, ktorí vlastnili dom aj podnikateľov napadnutých. Traja mladí muži zahynuli a viac ako 20 ľudí bolo zranených. Desmond Oloo, žijúci v Marsabite, ktorí bol svedkom incidentu, potvrdil informácie pre International Christian Concern (ICC), "Bol To smutný deň v Marsabite.  Študenti Madrasy podpaľovali budovy, plienili podniky a vnikli do blízkeho katolíckeho kostola. kde zaútočili na strážcu. Úplne rozbili okná, dvere, a cirkevné vozidlá," V nedeľu po nepokojoch, väčšina kresťanov v meste sa nezúčastnilo bohoslužby pre strach z toho, že bude napadnutá zradikalizovanou mládežou. Kazateľ William Godana z Africkej vnútrozemskej Cirkvi v Marsabite informoval ICC, že napätie je stále neudržateľné, "Túto nedeľu mnohí ľudia neprišli na bohoslužby, pretože niektoré kostoly boli zavreté, lebo im bolo pohrozené, že stúpenci radikálneho vodcu použijú z pomsty benzínové bomby.

Nie je to jediný kresťanský vodca, ktorý sa domnieva, že títo študenti sa zamerali na kresťanov. Pri rozhovore ICC s reverendom Jeremiášom Omarom z anglikánskej Cirkvi v Keni (ACK) Marsabit on prehlásil, "Keď bol moslimský kňaz zatknutý, moslimská mládež išla ulicami a drancovala, pálila obchody a majetky, ktoré patria kresťanom,  avšak ušetrili tie, ktoré patria moslimských obchodníkom. Chceli tiež aby  zničiť náš kostol, ale my sme mali policajti vnútri, a tak nemohli zaútočiť. Dostali sa však do katolíckeho kostola a z pomsty ničili budovu i autá.

Ochrana všetkých kostolov  v meste bola zvýšená v tomto čase, keď sa očakáva výsledok súdu. Guyo Gorsa bol zatknutý aj v roku 2014 v pobrežnom regióne pre ten istý dôvod. Potom bol prepustený. Teraz bol poslaný do policajnej väzby na 30 dní pokiaľ prebehne preskúmanie prípadu.

Mesto Marsabit hraničí s mestom Wajir na východe, Turkanou na západe, Isiolo na juhu a Etiópiou na severe. Hoci sú tu kresťania najpočetnejšia skupina, t.j. 40 %, moslimské spoločenstvo predstavuje 35 % obyvateľov. Moslimovia však neustále pribúdajú z dôvodu príchodu somálskych obchodníkov.

Zdroj: International Christian Concern

Foto: pixabay

Najnovšie

Rozhodnutí odpustiť

Rozhodnutí odpustiť

Vipur z Indie Vipur* pochádza z hinduistickej rodiny a stal sa kresťanom...
NALÁKANÁ, UNESENÁ A TAKMER PRINÚTENÁ PREJSŤ NA ISLAM

NALÁKANÁ, UNESENÁ A TAKMER PRINÚTENÁ PREJSŤ NA ISLAM

Kresťanská teenagerka, Romina *, bola unesená a držaná proti jej vôli islamským vodcom, ktorý ju chcel obrátiť na islam. Teraz Romina a jej rodina čelia hanbe z únosu.
MOSLIMSKÝ VODCA Z UGANDY ČELÍ FATWE PO TOM, AKO VYŠLO NAJAVO, ŽE BOL TAJNÝM KRESŤANOM DESAŤ ROKOV

MOSLIMSKÝ VODCA Z UGANDY ČELÍ FATWE PO TOM, AKO VYŠLO NAJAVO, ŽE BOL TAJNÝM KRESŤANOM DESAŤ ROKOV

Husajn, 68-ročný šejk (moslimský vodca) z Ugandy, čelí fatwe (rozsudku smrti) po verejnom priznaní, že sa stal kresťanom. Držal svoju vieru tajne desať rokov.
Saudská Arábia sa modernizuje, ale to bude znamenať väčšiu slobodu pre náboženské menšiny?

Saudská Arábia sa modernizuje, ale to bude znamenať väčšiu slobodu pre náboženské menšiny?

Politická situácia v prísne islamskom kráľovstve Saudskej Arábie sa mení a to rýchlo. Charizmatický korunný princ sa zdá byť odhodlaný modernizovať krajinu a dokonca hovorí o prechode na "miernejší" islam. Ale uľahčia zmeny, ktoré prebiehajú v Saudskej Arábii aj situáciu pre členov neislamských náboženstiev?

VIAC AKO 100 KRESŤANOV BOLO POSLANÝCH DO "REEDUKAČNÝCH" TÁBOROV V XINJIANGU V ČÍNE

Podľa zdrojov Open Doors viac ako 100 kresťanov bolo v posledných mesiacoch odoslaných do "reedukačných" táborov v čínskej severozápadnej provincii Xinjiang. Tieto "centrá pre transformáciu myslenia" učia občanov, aby boli lojálni voči komunistickej ideológii.