Blogy

« Späť

Je invalid, ale odpúšťa. Kenský kresťan učí milosrdenstvu skrz utrpenie

23.5.2016 Washington, D.C. (International Christian Concern – Niekoľko pracovníkov kameňolomu v strednej Keni sa rozhodlo pre nebezpečnú a lukratívnu prácu, pričom museli prejsť Keňou do Mandery, oblasti plnej islamských teroristov z Al-shabab. Samozrejme nikdy si nemysleli, že kvôli tomu, že sú kresťania, sa stanú cieľmi útokov.

„Silný výbuch pri bráne vyvolal v nás paniku. Zachvátil nás strach a beznádej, vedeli sme že začal útok. Vedeli sme tiež, že budeme medzi prvými, ktorých budú chcieť zabiť, pretože naša izbička bola prvá pri bráne. „ povedal kresťan pre ICC John Muriuki, ktorý to prežil. 

Rachot prerušil normálnu noc, keď on a jeho priatelia práve zaspávali po ťažkom dni, keď lámali kamene v Mandere. 6. júla 2015 o jednej v noci Al-Shabab vyhodili do povetria zamknutú bránu ubytovne a následne začali strieľať, aby zabili kresťanov v nej.

„Delili sme si malý priestor s Karumbom a štyrmi ďalšími mužmi. Štyria sa po výbuchu hneď vyšplhali na strechu predtým ako útočníci vstúpili k nám. Karumba a ja sme sa chceli skryť pod posteľou, nanešťastie však ho strelili do hlavy a hrude“ povedal Muriuki smutne.

Útok pripomínal situáciu z tej istej oblasti z decembra 2014, keď Al –Shabab zavraždil 36 robotníkov kameňolomu, ktorí spali v Koromey, asi sedem míľ od Mandery.

Táto teroristická skupina sa stala známa svojim zabíjaním kresťanov. 2. apríla 2015 napadli univerzitu v Garissa, pričom oddelili nasledovníkov Krista od moslimov a zabili spolu 148 ľudí.

„V tú noc sme nemali svetlo, ale videl som ozbrojeného muža pri dverách. Dvaja z nich pokračovali do ďalších izieb. Ja som stál zatlačený za dvermi. Útočník zbadal pohyb a dvakrát vystrelil na mňa. Jedna z guliek mi poranila pravú ruku. Ešte raz vystrelil zblízka a zasiahol mi druhú ruku blízko hrude. Odišiel, lebo si myslel že som mŕtvy.“ dodal Muriuki.

Streľba trvala ešte asi 30 minút. Bolo zavraždených 14 ľudí, vrátane moslimskej panej, ktorá sa pokúšala vyjednávať s vojakmi, aby ochránila svojich nájomníkov.

„Po čase keď všetko stíchlo som počul som ešte recitovať arabsky 'Alha mdu lillahi,'. Po piatich minútach prišla do dvora polícia.“

Prišiel aj Červený kríž a Muriuki bol medzi prvými zobratý do nemocnice v Mandere.  Neskôr večer bol on a ďalší z tých, čo prežili preložený do Nairobi na ošetrenie. Musel prejsť štyrmi operáciami, aby si zachránil ruky.

Muriuki má ženu a štyri deti. Žije ako postihnutý, nedokáže pracovať. Kvôli jeho zraneniam začala viac pracovať jeho žena, ale sotva majú na prežitie. Prenasledovanie zmenilo život všetkým. Hoci Muriuki prežil, nevie, či si bude môcť dovoliť svoje deti posielať do školy.

Napriek všetkým týmto skúškam odpustil útočníkom, ktorí mu znetvorili ruky a zabili blízkych priateľov. 

„Nechcem sa pomstiť al-Shababu za to, čo nám spôsobili. Odpustil som im a ak budem mať možnosť k nim hovoriť, budem im hlásať dobrú novinu o spáse, pokoji a rešpektovaní ľudského života, pretože život patrí Bohu.“ Povedal.

Prenasledovanie mení často životy obetí navždy. Čo človek diabolsky plánoval , Boh zmenil na dobré. Muriuki je v dlhom rade kresťanov, ktorí veľmi trpeli pre vieru. Pôsobivosť Evanjelia je veľmi veľká, keď obete odpustia svojim vinníkom, tak ako to urobil Ježiš.

Zdroj : International Christian Concern