Blogy

« Späť

Mali: Kresťania môžu byť jednoducho zabíjaní

Mali: Kresťania môžu byť jednoducho zabíjaní

Sorymu * sa vyhrážali islamisti, keď počuli o jeho službe v kostole v Djalloube v centrálnom Mali. Utiekol a zanechal načas svoju rodinu.

"Keď sa islamisti dozvedeli o mne a konverziách  niektorých ľudí [z islamu na kresťanstvo], začal som mať vážne problémy " hovorí Sory. "Poslali mi upozornenia prostredníctvom priateľov. Povedali mi, aby som prestal hovoriť o Ježišovi, lebo riskujem, že má zlikvidujú. Vedeli, že je ľahké zabíjať kresťanov, pretože kresťania nenosia žiadne zbrane. Môžu byť jednoducho zabití. "

Sory si pamätá, ako krátko potom džihádisti zaútočili na bezpečnostné sily rozmiestnené v lesoch a zabili jedného dôstojníka neďaleko, kde on žil. "Susedia ma varovali, že ma tiež hľadajú. Nestrácal som chvíľu, ale okamžite som utiekol, "spomína. "Moja žena a deti zostali s mojim susedom."

Hovorí, že nemal čas ani na obutie topánok, a že po chvíli jeho nohy boli plné tŕňov. "Bola to  taká bolesť, že som nemohol ďalej chodiť. Nakoniec som si z mojich nohavíc vytiahol nejakú tkaninu a uviazal som ju okolo nohy, aby som mohol pokračovať, "hovorí.

Nasledujúce ráno mu jeho manželka zavolala a požiadala ho, aby sa vrátil, pretože sa bála o jeho bezpečnosť v lese. Potom, čo dostal od svojich susedov ubezpečenie, že útočníci odišli, odišiel domov k svojej žene a deťom.

"Títo boli ťažko traumatizovaní z tejto situácie," hovorí. "Jedna z mojich dcér sa stále snaží, aby zabudla na to, čo sa stalo. Avšak kedykoľvek počuje auto prichádzať zvonka, utečie do domu a priľne k nám."

Od tejto udalosti v apríli sa Sory a jeho rodina presťahovali do inej oblasti.

Až do roku 2012, kedy islamistické skupiny vykonali puč a boli následne porazené, spolunažívanie medzi moslimskou väčšinou a náboženskými menšinami v Mali, ktorými sú väčšinou kresťania a animisti bolo pokojné.

Kresťania sa podieľali na vláde a podnikaní a mali širokú slobodu vrátane podpory zahraničných kresťanských misionárov, ktorí boli aj na severe krajiny.

Situácia sa však dramaticky zmenila uchvátením severnej časti krajiny v roku 2012 tuarégskymi separatistickými rebelmi a islamistickými bojovníkmi.

Napriek mierovej dohode s vládou v roku 2015 samozvaní džihádistické ozbrojené skupiny naďalej predstavujú hrozbu pre kresťanov a iné menšinové skupiny, najmä v severných a centrálnych častiach krajiny, ktoré nie sú kontrolované štátom.

Džihádistické skupiny odvtedy získali pôdu a zintenzívnili útoky zamerané na bezpečnostné sily Mali a mierové sily OSN. Ich rozsah sa rozšíril do južných oblastí, ktoré boli predtým ušetrené od vpádov.

Po dramatickom zhoršení bezpečnosti v októbri svetová organizácia World Watch monitor zaznamenala novú vlnu útokov ozbrojencov proti katolíkom v strednom Mali.

Od roku 2012 sa krajina stala ešte menej pohostinnou pre cudzincov vrátane misionárov a humanitárnych pracovníkov.

júli koalícia džihádistických skupín pridružených k Al-Káide vydala video, ktoré ukazuje šesť zahraničných rukojemníkov vrátane troch misionárov z Kolumbie, Švajčiarska a Austrálie.

Mali je podľa Open Doors 2017 World Watch List  na 32. mieste  v 50 krajinách, kde je najťažšie žiť svoju kresťanskú vieru.

* Meno sa zmenilo z bezpečnostných dôvodov

Zdroj: World Watch Monitor 

Foto: Pixabay

Najnovšie

30 ROKOV AKO EVANJELIZÁTOR V INDII, 30 ROKOV PRENASLEDOVANIA A CELÝ ŽIVOT V BOŽEJ VERNOSTI: RAVIOV PRÍBEH

30 ROKOV AKO EVANJELIZÁTOR V INDII, 30 ROKOV PRENASLEDOVANIA A CELÝ ŽIVOT V BOŽEJ VERNOSTI: RAVIOV PRÍBEH

65 ročný Ravi* čelil všetkým druhom prenasledovania za svoju vieru v Ježiša.  ...
Miestni moslimovia ukameňovali troch kresťanov počas protestov

Miestni moslimovia ukameňovali troch kresťanov počas protestov

Washington DC   (International Christian Concern)   -   Dňa 22....
BÔLE SRDCA, UZDRAVENIA A NÁDEJE: ROZHOVOR S KRESŤANSKOU MATKOU V INDII

BÔLE SRDCA, UZDRAVENIA A NÁDEJE: ROZHOVOR S KRESŤANSKOU MATKOU V INDII

Jaanvi * nevie presne koľko má rokov - myslí si, že má asi 37 alebo 38. Je vydatá a má štyri deti. Žije v dedine s približne 500 domami - ale nemajú žiadnu budovu kostola. V dedine sú iba štyri kresťanské rodiny. Videla ako Boh úžasne pracuje, ale tiež čelí odmietaniu a hnevu zo strany jej susedov kvôli svojej viere. Rozpovie nám svoj príbeh.
JEHO KOSTOL V INDII BOL TRIKRÁT ZNIČENÝ - ALE SUJIT SA NEVZDÁVA

JEHO KOSTOL V INDII BOL TRIKRÁT ZNIČENÝ - ALE SUJIT SA NEVZDÁVA

"Videl som zázraky, ktoré sa diali v Ježišovom mene a som svedkom toho ako Boh premenil životy mnohých ľudí. Mohol som doviesť 60 ľudí ku Kristovi v dedine, kde žijem."
Kvôli falošnému obvineniu z únosu a znásilnenia boli domy pakistanských kresťanov ničené davom

Kvôli falošnému obvineniu z únosu a znásilnenia boli domy pakistanských kresťanov ničené davom

Pakistanská rodina hľadá spravodlivosť takmer dva mesiace potom, čo bol ich 22-ročný syn falošne obvinený z únosu 19-ročnej ženy, čo viedlo k rabovaniu a ničeniu kresťanských domov.