Blogy

« Späť

Mali: Kresťania môžu byť jednoducho zabíjaní

Mali: Kresťania môžu byť jednoducho zabíjaní

Sorymu * sa vyhrážali islamisti, keď počuli o jeho službe v kostole v Djalloube v centrálnom Mali. Utiekol a zanechal načas svoju rodinu.

"Keď sa islamisti dozvedeli o mne a konverziách  niektorých ľudí [z islamu na kresťanstvo], začal som mať vážne problémy " hovorí Sory. "Poslali mi upozornenia prostredníctvom priateľov. Povedali mi, aby som prestal hovoriť o Ježišovi, lebo riskujem, že má zlikvidujú. Vedeli, že je ľahké zabíjať kresťanov, pretože kresťania nenosia žiadne zbrane. Môžu byť jednoducho zabití. "

Sory si pamätá, ako krátko potom džihádisti zaútočili na bezpečnostné sily rozmiestnené v lesoch a zabili jedného dôstojníka neďaleko, kde on žil. "Susedia ma varovali, že ma tiež hľadajú. Nestrácal som chvíľu, ale okamžite som utiekol, "spomína. "Moja žena a deti zostali s mojim susedom."

Hovorí, že nemal čas ani na obutie topánok, a že po chvíli jeho nohy boli plné tŕňov. "Bola to  taká bolesť, že som nemohol ďalej chodiť. Nakoniec som si z mojich nohavíc vytiahol nejakú tkaninu a uviazal som ju okolo nohy, aby som mohol pokračovať, "hovorí.

Nasledujúce ráno mu jeho manželka zavolala a požiadala ho, aby sa vrátil, pretože sa bála o jeho bezpečnosť v lese. Potom, čo dostal od svojich susedov ubezpečenie, že útočníci odišli, odišiel domov k svojej žene a deťom.

"Títo boli ťažko traumatizovaní z tejto situácie," hovorí. "Jedna z mojich dcér sa stále snaží, aby zabudla na to, čo sa stalo. Avšak kedykoľvek počuje auto prichádzať zvonka, utečie do domu a priľne k nám."

Od tejto udalosti v apríli sa Sory a jeho rodina presťahovali do inej oblasti.

Až do roku 2012, kedy islamistické skupiny vykonali puč a boli následne porazené, spolunažívanie medzi moslimskou väčšinou a náboženskými menšinami v Mali, ktorými sú väčšinou kresťania a animisti bolo pokojné.

Kresťania sa podieľali na vláde a podnikaní a mali širokú slobodu vrátane podpory zahraničných kresťanských misionárov, ktorí boli aj na severe krajiny.

Situácia sa však dramaticky zmenila uchvátením severnej časti krajiny v roku 2012 tuarégskymi separatistickými rebelmi a islamistickými bojovníkmi.

Napriek mierovej dohode s vládou v roku 2015 samozvaní džihádistické ozbrojené skupiny naďalej predstavujú hrozbu pre kresťanov a iné menšinové skupiny, najmä v severných a centrálnych častiach krajiny, ktoré nie sú kontrolované štátom.

Džihádistické skupiny odvtedy získali pôdu a zintenzívnili útoky zamerané na bezpečnostné sily Mali a mierové sily OSN. Ich rozsah sa rozšíril do južných oblastí, ktoré boli predtým ušetrené od vpádov.

Po dramatickom zhoršení bezpečnosti v októbri svetová organizácia World Watch monitor zaznamenala novú vlnu útokov ozbrojencov proti katolíkom v strednom Mali.

Od roku 2012 sa krajina stala ešte menej pohostinnou pre cudzincov vrátane misionárov a humanitárnych pracovníkov.

júli koalícia džihádistických skupín pridružených k Al-Káide vydala video, ktoré ukazuje šesť zahraničných rukojemníkov vrátane troch misionárov z Kolumbie, Švajčiarska a Austrálie.

Mali je podľa Open Doors 2017 World Watch List  na 32. mieste  v 50 krajinách, kde je najťažšie žiť svoju kresťanskú vieru.

* Meno sa zmenilo z bezpečnostných dôvodov

Zdroj: World Watch Monitor 

Foto: Pixabay

Najnovšie

Rozhodnutí odpustiť

Rozhodnutí odpustiť

Vipur z Indie Vipur* pochádza z hinduistickej rodiny a stal sa kresťanom...
NALÁKANÁ, UNESENÁ A TAKMER PRINÚTENÁ PREJSŤ NA ISLAM

NALÁKANÁ, UNESENÁ A TAKMER PRINÚTENÁ PREJSŤ NA ISLAM

Kresťanská teenagerka, Romina *, bola unesená a držaná proti jej vôli islamským vodcom, ktorý ju chcel obrátiť na islam. Teraz Romina a jej rodina čelia hanbe z únosu.
MOSLIMSKÝ VODCA Z UGANDY ČELÍ FATWE PO TOM, AKO VYŠLO NAJAVO, ŽE BOL TAJNÝM KRESŤANOM DESAŤ ROKOV

MOSLIMSKÝ VODCA Z UGANDY ČELÍ FATWE PO TOM, AKO VYŠLO NAJAVO, ŽE BOL TAJNÝM KRESŤANOM DESAŤ ROKOV

Husajn, 68-ročný šejk (moslimský vodca) z Ugandy, čelí fatwe (rozsudku smrti) po verejnom priznaní, že sa stal kresťanom. Držal svoju vieru tajne desať rokov.
Saudská Arábia sa modernizuje, ale to bude znamenať väčšiu slobodu pre náboženské menšiny?

Saudská Arábia sa modernizuje, ale to bude znamenať väčšiu slobodu pre náboženské menšiny?

Politická situácia v prísne islamskom kráľovstve Saudskej Arábie sa mení a to rýchlo. Charizmatický korunný princ sa zdá byť odhodlaný modernizovať krajinu a dokonca hovorí o prechode na "miernejší" islam. Ale uľahčia zmeny, ktoré prebiehajú v Saudskej Arábii aj situáciu pre členov neislamských náboženstiev?

VIAC AKO 100 KRESŤANOV BOLO POSLANÝCH DO "REEDUKAČNÝCH" TÁBOROV V XINJIANGU V ČÍNE

Podľa zdrojov Open Doors viac ako 100 kresťanov bolo v posledných mesiacoch odoslaných do "reedukačných" táborov v čínskej severozápadnej provincii Xinjiang. Tieto "centrá pre transformáciu myslenia" učia občanov, aby boli lojálni voči komunistickej ideológii.