Blogy

« Späť

MOSLIMSKÝ VODCA Z UGANDY ČELÍ FATWE PO TOM, AKO VYŠLO NAJAVO, ŽE BOL TAJNÝM KRESŤANOM DESAŤ ROKOV

MOSLIMSKÝ VODCA Z UGANDY ČELÍ FATWE PO TOM, AKO VYŠLO NAJAVO, ŽE BOL TAJNÝM KRESŤANOM DESAŤ ROKOV

Husajn, 68-ročný šejk (moslimský vodca) z Ugandy, čelí fatwe (rozsudku smrti) po verejnom priznaní, že sa stal kresťanom. Držal svoju vieru tajne desať rokov.

Stretnutie sa s pojmom Ježiš

Husajn vyrastal v moslimskom dome a začal navštevovať islamské triedy už od siedmych rokov. Po absolvovaní školy v roku 1977 získal štipendium na ďalšie štúdium v ​​Saudskej Arábii. Tam bol vystavený radikálnemu islamu, ktorý sa mu však nepozdával. 

Zatiaľ čo v ňom narazil na osobu Isa (arabský preklad Ježiša) v Koráne a osobu Ježiša Krista v Biblii, čo bola ako súčasť štúdií o islamskej apologetike. Začal spochybňovať islam, ktorý sa obáva vlastných lektorov. 

Čoskoro po páde ugandského diktátora prezidenta Idi Amin Dada, Husajn stratil svoje štipendium a bol poslaný do Ugandy. Husajn začal vyučovať arabčinu a islam na miestnych školách a neskôr sa stal lídrom jednej z najväčších mešít v oblasti. Ale jeho srdce zostalo nepokojné a dokonca po 30 rokoch sa stále chcel dozvedieť viac o Ježišovi. 

TAJNÁ VIERA

Jedného dňa v roku 2006 sa Husajn zúčastnil otvoreného kresťansko-moslimského náboženského dialógu. "Pastor s nami zdieľal evanjelium a vysvetlil Ježišovo božstvo vo vzťahu k Bohu Otcovi v Biblii. Moje srdce bolo naplnené radosťou, pretože otázky, ktoré mi dlho trápili srdce, boli zodpovedané! V mojom vzrušení som zdieľal posolstvo s moslimským priateľom, tiež šejkom, ktorý ma varoval, aby som s ním nikdy viac nehovoril o Ježišovi.

"Keď nás pastor pozval na dialóg druhýkrát, požiadal som ho o stretnutie zvlášť. Súhlasil. Počas stretnutia som mu povedal, že chcem dať svoj život Ježišovi. Pomohol mi vyspovedať sa a ja som oficiálne prijal Krista ako svojho Spasiteľa. 

"Aj naďalej som sa zúčastňoval moslimsko-kresťanského dialógu, ale nehovoril som nikomu z mojich priateľov o mojej novej viere. Držal som to tajomstvo desať rokov, ale v roku 2016 som počas iného náboženského dialógu formálne vyhlásil, že som kresťan. Správa sa rýchlo rozšírila a hneď som začal dostávať hrozby. "

NÚTENÝ UTIECŤ

"V júli 2017 som ponúkol svoj pozemok na vybudovanie kostola. Keď sa to ostatní dozvedeli, pohrozili, že podpália moje autá. Ale Boh použil vodcov oblasti, aby zabránil davu spôsobiť škody.

V ten istý večer ma hľadali traja mladí muži oblečení v čiernom so zakrytými tvárami. Povedali mojej žene, že chcú Biblie a počuli, že ich môžu odo mňa dostať. Mojej žene sa zdali podozriví a nepovedala im, kde som. Neskôr sme sa dozvedeli, že mladí muži boli poslaní, aby ma uniesli a zabili ma za odpad od viery. Dozvedel som sa, že bola nado mnou vyrieknutá fatwa. Poslal som svoju ženu a deti, aby šli k svokrovcom a ja som utiekol do blízkeho utečeneckého tábora. 

"Bez ohľadu na to, čo teraz prežívam, viem, že Boh má všetko pod kontrolou. Hoci môj život môže byť v nebezpečenstve, viem, že som bezpečný v Božích rukách. Aj keď som starý a všetko som stratil po tom, čo vodcovia klanu vzali môj pozemok, mám nádej. Viem tiež, že najlepší darček, ktorý budem môcť poskytnúť moslimskej rodine a priateľom je Biblia. Ďakujem Bohu za pastora a ostatných kresťanských bratov, ktorí sa momentálne starajú o moje potreby. Nech ich Boh hojne požehná. Prosím, kresťanskí bratia v Pánovi Ježišovi Kristovi, pamätajte na mňa vo svojich modlitbách. "

 O Husajna sa stará teraz Open Doors.

RASTÚCE PRENASLEDOVANIE V UGANDE

Uganda nie je na  World Watch List 2018 ale existujú obavy, že situácia sa zhoršuje po tom, ako boli zabití dvaja kresťania a minulý rok boli v Ugande napadnuté dva kostoly. Kresťania z moslimského prostredia, ako je Husajn, čelia extrémnemu prenasledovaniu a môžu byť vydedení rodičmi, môže dôjsť k rozvodu od ich manžela, k obťažovaniu ich komunity, prinúteniu opustiť svoje domovy, napadnutiu alebo dokonca vražde. Veriaci z moslimského prostredia často zachovávajú svoju vieru v tajnosti, aby sa vyhli takému zaobchádzaniu ako to zažil Husajn.

PROSÍM, MODLITE SA:

  • za ochranu a silu pre Husajna, jeho rodinu a tých, ktorí sa o nich starajú
  • O bezpečnosť pre tajne veriacich v Ugande a aby vedeli, komu veriť a ako nájsť spoločenstvo s ostatnými
  • O múdrosť a energiu pre pracovníkov Open Doors, ktorí podporujú veriacich ako Husajn.

Zdroj : Open Doors

Foto: pixabay