Blogy

« Späť

MRAKY TEMNOTY, ZÁBLESKY SVETLA

MRAKY TEMNOTY, ZÁBLESKY SVETLA

Globálne trendy v prenasledovaní kresťanov, ako ich zverejnil zoznam World Watch 2017

V niektorých ohľadoch 2017 World Watch Zoznam vytvára depresívne známy pocit. Už štvrtý rok za sebou úroveň celkového prenasledovania stúpla. Severná Kórea je stále číslo jedna. Islamský extrémizmus naďalej škrtí vyjadrenie kresťanskej viery. Milióny kresťanov po celom svete dnes žijú v rôznej úrovni diskriminácie, tajného sledovania, násilí a bývajú aj zatknutí.

ZÁKLADNÉ FAKTY

 • Severná Kórea je číslom jedna opäť, ako tomu bolo od roku 2002.
 • Po celom svete prenasledovanie kresťanov vzrástlo už štvrtý rok za sebou, v Ázii zvlášť vykazuje rýchly vzostup.
 • Pakistan je na štvrtom mieste v zozname s úrovňou násilia, dokonca väčšom ako severnej Nigérii.
 • Ako hinduistickí nacionalisti ničia kostoly, India sa šplhá na najvyššie niekedy rebríčku do 15.miesta
 • V Laose, Bangladéši, Vietname i malom Bhutáne je život pre kresťanov stále ťažší.
 • Budhistický nacionalizmus vracia Srí Lanku do top 50.
 • Islamský extrémizmus spôsobuje prenasledovanie v 14tich  z top 20 krajín a v 35tich z top 50.
 • Sudán stúpne na piate miesto, ak prezident Omar al-Bašír splní jeho prehlásenie z roku 2011 : "Teraz môžeme zaviesť šaríu tu."
 • Turecko postúpi na 37. miesto, keďže podľa predsedu Erdogana zlyhal prevrat a on to využíva od roku 2016 na zničenie opozície a tlačí krajinu k rastúcej islamizácii.
 • Vojna na Strednom východe aj naďalej ničí kresťanov: vojnou zničený Jemen sa vracia do prvej desiatky, v Sýrii a Iraku sú kresťania aj naďalej terčom islamských extrémistov.
 • A napriek tomu všetkému cirkev rastie.

"Nič nemôže zastaviť rast cirkvi." Prehlásil člen čínskeho ministerstva národnej bezpečnosti, /zachytené v júni 2016/

Pozorujeme pozoruhodný nárast kresťanských veriacich z moslimského prostredia, v neposlednom rade z tých, ktorí sa stretli extrémnym islamom. A po celom svete prenasledovaní kresťania naďalej objavujú hĺbku, silu, jas svojej viery, ktoré možno najlepšie nájsť iba v tých najtemnejších časoch.

TMA ...

Kresťania sú zabíjaní pre svoju vieru vo viacerých krajinách ako predtým

Pakistan - ktorý stúpol na číslo 4 - je miestom, kde kresťania čelia najväčšiemu násiliu, dokonca väčšiemu ako v severnej Nigérii. Medzi početnými zverstvami, ktoré ju zdvihli na toto miesto na zozname, bol výbuch bomby vo verejnom parku na Veľkonočnú nedeľu v Lahore, pri ktorom bolo zabitých najmenej 69 kresťanov. Veriaci boli zabití pre svoju vieru v Indii, Bangladéši, Vietname, aj v malom Laose. Najmenej 23 kresťanských vodcov bolo zabitých v Mexiku, a štyria v Kolumbii. Je iróniou, že menej správ prišlo o kresťanoch, ktorí boli zabití v Sýrii a Iraku - ale len preto, že väčšina veriacich už utiekla.

V Ázii politický a náboženský nacionalizmus rastie

Voľba ultra-nacionalistickej strany BJP v Indii viedla k rozšírenému nárastu útokov. Miestne kresťanské organizácie uvádzajú, že najmenej desiati kresťania boli unesení, desať kresťanských žien znásilnených, a viac ako 800 kresťanov bolo fyzicky napadnutých. Ale India je iba súčasťou širšieho problému v Ázii. S výnimkou vojnou zničeného Jemenu, najviac bodov na zozname dostali všetci z Ázie- ako je Laos, Bangladéš, Sri Lanka, Vietnam a Bhután. Vo väčšine týchto krajín vlády dávajú znamienko rovnosti medzi dominantným náboženstvom a ich štátnou príslušnosťou: ak je srílanská, napríklad, má byť budhista; byť malajský znamená byť moslimom. Ale aj čínsky prezident Xi Jinping tvrdil, že ak chcete patriť k náboženstvu, mali by ste si vybrať čínske, ako je konfucianizmus.

V subsaharskej Afrike, Islamská radikalizácia sa stáva hlavným prúdom

V Somálsku - číslo 2 na World Watch List - aspoň tucet kresťanov bolo zabitých v tomto roku al-Shabaab radikálmi. Radikáli boli tiež aktívni v susednej Keni, zanechajúc ich kresťanskú väčšinu pevne v top 20. Štát Mali postúpil na 12te miesto v zozname: traja ľudia boli zabití, keď strelec začal paľbu vedľa kresťanskej rozhlasovej stanice. V Nigérii kresťania čelia nielen násiliu od Boko Haram, ale aj moslimských Hausa-Fulani pastierov, ktorí vyhnali tisíce kresťanov. Ale prenasledovanie je tiež 'oficiálna' politika v iných miestach. Islamské vlády Sudánu a Somálska sú  aktívne antikresťanské. Ako somálsky veriaci povedal: "Všetko pracuje proti kresťanom." A v Somálsku, Keni, Nigere a Burkine Faso sú zo saudsko-arabských peňazí budované školy a mešity, aj financovaná miestna politika, čo vedie k zvyšujúcej prítomnosti radikálneho islamu vo väčšinovej spoločnosti.

Saudská Arábia a Irán sú hlavnou mocou na Strednom východe

Odstúpenie USA zo Stredného východu nechalo mocenské vákuum, ktoré bolo vyplnené Saudskou Arábiou a Iránom. Saudmi vyprovokovaná občianska vojna v Jemene zmenila krajinu na pustatinu. Mnoho kresťanov uviazlo v prestrelkách. Napríklad 16 ľudí bolo zabitých pri útoku na kresťanský dom starostlivosti o seniorov a zdravotne postihnutých. V Iráne, ktorý mal vytvorené dohody s USA, bol zatknutý rekordný počet domácich zborov kresťanov, a mnoho z nich stratilo svoje živobytie alebo museli platiť obrovské pokuty.

SVETLO...

Prenasledovaním sa vytvára viac domácich čínskych cirkví

Asi 60 miliónov z 97 miliónov kresťanov Číny uctieva Boha mimo štátom organizovaných kostolov. Jeden pastor v Šanghaji bol nútený úradníkmi zastaviť jeho rastúce spoločenstvo, lebo boli veľmi znepokojení jeho veľkosťou. "Slepo sme kopírovali západnú cirkev“ hovorí. "Ale Boh priniesol toto prenasledovanie, aby sme zastavili budovanie mega kostolov a napodobňovanie ostatných. Teraz, keď sme museli rozptýliť späť do menších skupín, verím, že máme šancu stať sa skutočne pôvodnou cirkvou."

Kresťania dúfajú, že sa vrátia do svojich historických domov v severnom Iraku

Keď islamskí radikáli obsadili pláne Ninive v roku 2014, viac ako 80.000 kresťanov utieklo zo svojich domovov. Teraz, keď niektoré zo miest a dedín boli oslobodené, sú odhodlaní sa vrátiť. "Vrátime sa s väčším odhodlaním udržať a brániť si slobodu," povedal cirkevný predstaviteľ v Iraku. Ale rozsah deštrukcie je veľký. Zatiaľ čo kresťania majú záujem vrátiť sa do kresťanských oblastí, kde mali väčšinu, tí, ktorí žili v mestách ako Mosul majú strach: "Bol som zradený svojimi moslimskými susedmi ... Ako sa tam môžem vrátiť a susediť s nimi teraz? "

Veriaci z pôvodného moslimského prostredia v Indonézii nemajú strach pre ich novú vieru

Mnohí z veriacich z pôvodného moslimského prostredia musia držať svoju vieru v tajnosti. Ale v Indonézii, krajine s najväčšou svetovou populáciou moslimov, sú títo noví veriaci nezávislí, silní a nebojácni. Ako dlhoročný pozorovateľ uviedol: "Títo noví veriaci žijú životným štýlom, ktorý nie je bojazlivý. Budú tvoriť nový zdroj cirkvi, ktorý bude byť viac biblický a žiarivý, oni budú žehnať svet. "

"Exodus" kresťanov na Blízkom východe sa výrazne spomaľuje ... nateraz

Počet kresťanov odchádzajúcich zo stredného Východu sa spomalil, v neposlednom rade z dôvodu ako vyslovil pracovník s utečencami v Jordánsku, "Keby ste boli kresťanom a mali ste zdroje na život, ste už preč." Napriek tomu veľmi veľa kresťanov zostáva v regióne. Hoci nie sú tam úplne bezpeční, sú naďalej odhodlaní zostať. Medzitým, mnohí z tých, ktorí sa stali utečencami v Európe, prinášajú nový duchovný život do západných kostolov. Podľa slov pastora z Nemecka: "Oni nám pripomínajú ako skutočná viera vyzerá."

Foto: Detskí bojovníci pre ISIS – dailymail.co.uk

Zdroj: Open Doors