Blogy

« Späť

Ponorená vo svetle

Ponorená vo svetle

Dejiny jedného obrátenia

Rifqa Bary napísala knihu o svojom obrátení od islamu ku kresťanstvu. Ja som ju nedávno čítala a bola som veľmi povzbudená odvahou, schopnosťou prežiť a hlbokou vierou tejto mladej ženy. Prvý zážitok s Bohom mala už ako päťročná v jej domove na Sri Lanke. Vtedy pocítila jeho silnú, utešujúcu, nekonečne milú prítomnosť, pričom sa cítila chránená a milovaná. Krátko nato nasledovali hrozné skúsenosti jej detstva. Bola to strata pravého oka spôsobená bratom a znásilnenie príbuzným v jej ôsmych rokoch.

Týmto sa jej situácia doma dramaticky zhoršila. Nezískala však za to súcit a porozumenie, ale si všimla, že sa od nej rodičia odťahujú. Nám sa to zdá neuveriteľné. Hanbu v rodine teda spôsobila ona - obeť,  nie vinník. Odvtedy sa množili telesné tresty a výbuchy zlosti od rodičov. Rodina sa chcela vyhnúť hanbe, preto sa presťahovala do USA, kam otec aj tak často odchádzal kvôli obchodným záležitostiam na niekoľko mesiacov.

Kresťanskú vieru spozná prostredníctvom návštev u spolužiačok. Podľa islamu sa s nimi nemala vôbec stýkať. Predsa však ten nenútený, dôverný vzťah kresťanov k ich Bohu, Boh ktorý im patrí a stojí pri nich - veľmi ovplyvní dievča už v jej desiatich rokoch. Zatiaľ čo pravidlá, ktoré jej nakazovala mešita a narastajúce zlé zaobchádzanie s ňou v dome jej dávali stále viac podnetov spochybňovať islam.

Jej viera jej sprostredkovala len pocit prázdna, nútila ju na správanie, ktorému nerozumela. V kresťanskom kostole, kde chodila tajne so svojou priateľkou, prežívala ohromnú skúsenosť s Bohom: žiarivú istotu, že všetko dopadne dobre. Naplnila ju čistá sila. Pozerala na kríž a zrazu vedela úplne s istotou čo znamená sloboda, nádej a skutočná láska. Biblia, ktorú jej darovali, sa stala pre ňu tým najväčším darom. Jej srdce odvtedy patrilo len Ježišovi, Bohu, ktorý sa stal človekom.

V mešite musela síce prevádzať rituálne poklony pred Allahom, ale jej srdce sa klaňalo Ježišovi: “Pane, Teba uctievam, Ty si jediný živý Boh. Ježišu, len Tebe sa klaniam a žiadnemu inému menu.“

Zvlášť sa mi páči, že Rifqa tým protirečí všetkým, ktorí tvrdia, že Allah a kresťanský Boh sú tá istá osoba.  A tak hovorí to isté čo sme počuli od iných moslimov, ktorí sa obrátili na kresťanstvo.

Ako 16- ročná bola pokrstená. Otec, ktorý niečo tušil, bol veľmi rozzúrený: „Ak si kresťanka, tak Ťa zabijem! Rozumieš ma?“ Rifqa dobre vedela, že to nie je prázdna hrozba. Tak narastá jej utrpenie. Musela ujsť z rodičovského domu. Prijali ju priatelia na Floride, ale bola rodičmi hľadaná ako kriminálny živel. Preto sa prihlásila na úradoch. Inak by boli ohrození väzením jej priatelia, ktorí jej pomohli pri úteku a zabezpečili úkryt. Následkom toho išla do väzenia pre mladistvých, kde sa stretávala so všetkým možným ponižovaním a zneucťovaním.

Potom bola presunutá na Floridu, neskôr do štátu Ohio a daná do starostlivosti príjemnejším i menej príjemným rodičom - opatrovateľom. V svojich 17tich rokoch ochorela na závažnú formu rakoviny ženských orgánov a dozvedela sa, že má pred sebou maximálne rok života. Napriek tomu preruší všetko liečenie z presvedčenia, že je to Božia vôľa. Krátko pred svojimi 18-timi narodeninami na základe špeciálneho nariadenia konečne dostane zelenú kartu  a tým oprávnenie pre pobyt v USA, a tak opustila budovu súdu ako slobodná. Pán ju potom uzdraví zázračným spôsobom z jej závažnej choroby, preto sa rozhodne celý svoj život venovať potláčaným, prenasledovaným a trpiacim ľudom  z jej pôvodného náboženstva.

Je to vášnivo napísaná kniha, ktorá dáva najavo svoju hlbokú vieru v Ježiša, neotrasiteľnú dôveru v Jeho lásku a Jeho ochranu napriek všetkému prežitému utrpeniu

Veľmi odporúčam.

Toto je skutočný príbeh.

Zdroj: Alexa Gaspari VISION 2000

Foto: you tube Rifqa Bary

Najnovšie

" NEBUDEM SA MODLE KLAŇAŤ, RADŠEJ ZOMRIEM.." - ODVÁŽNA VIERA KHUSHALA Z INDIE

"Asi 250 ľudí obkolesilo môj dom, chytili ma a odtiahli ma asi pol kilometra do blízkeho chrámu. Keď sme prišli do chrámu, tlačili ma k modle a nariadili, aby som sa poklonil. Zozbieral som všetku silu, ktorá zostala vo mne a povedal som: " Nebudem sa tejto modle klaňať, radšej zomriem."
30 ROKOV AKO EVANJELIZÁTOR V INDII, 30 ROKOV PRENASLEDOVANIA A CELÝ ŽIVOT V BOŽEJ VERNOSTI: RAVIOV PRÍBEH

30 ROKOV AKO EVANJELIZÁTOR V INDII, 30 ROKOV PRENASLEDOVANIA A CELÝ ŽIVOT V BOŽEJ VERNOSTI: RAVIOV PRÍBEH

65 ročný Ravi* čelil všetkým druhom prenasledovania za svoju vieru v Ježiša.  ...
Miestni moslimovia ukameňovali troch kresťanov počas protestov

Miestni moslimovia ukameňovali troch kresťanov počas protestov

Washington DC   (International Christian Concern)   -   Dňa 22....
BÔLE SRDCA, UZDRAVENIA A NÁDEJE: ROZHOVOR S KRESŤANSKOU MATKOU V INDII

BÔLE SRDCA, UZDRAVENIA A NÁDEJE: ROZHOVOR S KRESŤANSKOU MATKOU V INDII

Jaanvi * nevie presne koľko má rokov - myslí si, že má asi 37 alebo 38. Je vydatá a má štyri deti. Žije v dedine s približne 500 domami - ale nemajú žiadnu budovu kostola. V dedine sú iba štyri kresťanské rodiny. Videla ako Boh úžasne pracuje, ale tiež čelí odmietaniu a hnevu zo strany jej susedov kvôli svojej viere. Rozpovie nám svoj príbeh.
JEHO KOSTOL V INDII BOL TRIKRÁT ZNIČENÝ - ALE SUJIT SA NEVZDÁVA

JEHO KOSTOL V INDII BOL TRIKRÁT ZNIČENÝ - ALE SUJIT SA NEVZDÁVA

"Videl som zázraky, ktoré sa diali v Ježišovom mene a som svedkom toho ako Boh premenil životy mnohých ľudí. Mohol som doviesť 60 ľudí ku Kristovi v dedine, kde žijem."