« Späť

Ťažké časy nás učia pokore a solidarite

Ťažké časy nás učia pokore a solidarite

Mnohí Slováci majú veľké srdce. ...ukázali to nedávno po výbuchu paneláku v Prešove, kedy sa do zbierky zapojil celý národ, mnohí ponúkali bývanie pre tých druhých bez strechy. Teraz mnohí z nich šijú pre iných rúška, rozdávajú ich iným, nosia iným obedy, robia nákupy pre tých, ktorí si ho nemôžu zaobstarať. Svoju solidaritu ukázali aj pri zbierke pre choré deti. Po rôznych kútoch Slovenska v panelákoch ľudia vo večerných hodinách tlieskajú iným na znak ocenenia práce, ktorú robia. Je to krásne gesto - vedieť oceniť prácu toho druhého a vyzdvihnúť to čo robí. Takto by sa malo vzájomne pomáhať počas celého roka a žiť počas celého života. Nedeliť sa na učiteľov, sestričky, pekárov. Nemyslieť len na seba, ale byť ľudskí - oceniť, pomôcť, obdarovať. Ak by sme žili takýmto solidárnym spôsobom k sebe navzájom vždy, nie len počas tejto epidémie bol by svet a spoločnosť krajšia. Vedieť oceniť prácu druhého a podať pomocnú ruku. Veď s týmto pocitom sa predsa najlepšie zaspáva, no nie ? Ak sa žije pre druhých. Toto v iných krajinách neuvidíte len tak, verte mi. Západné krajiny už dávno upustili od morálnych hodnôt. Dôkazom je aj to, že naoko vyspelé krajiny neprijímajú žiadne zásadné opatrenia pre ochranu šírenia epidémie a nechávajú tomu voľný priebeh. Týmto prístupom však ohrozujú zvlášť zraniteľné skupiny obyvateľstva, teda najmä starších ľudí. Nie je však vyspelosťou krajiny to ako sa vie postarať o svojich najbližších... ?! Ján Pavol II pri návšteve Slovenska kedysi povedal, že Slovensko má veľký význam na mape Európy. Je to tak, má veľký význam.

 

Nie sme hlúpy a bezvýznamný náro ako nás mnohí nazývajú. Nikto nie je čierny alebo len biely. Ani ja ani Ty. Každý má svoje chyby, ale aj kvality. Všade sa nájdu rôzni ľudia, ale ako národ sme vždy preukázali v rozhodujúcich chvíľach, kde je naše srdce, tak ako to ukazuje Slovensko aj teraz.

Som hrdý na to, že tu žijem a že som Slovák.

"Kráčajte po takej ceste, akú vám vyznačil Pán, váš Boh, aby ste mohli žiť a aby vám bolo dobre, aby sa predĺžili vaše dni v krajine, ktorú budete vlastniť" (Deuteronómium 5,33)