« Back

Pol tony šatstva

A je to tu! Máme prvé výsledky našej jednorázovej zbierky šatstva, do ktorej sme sa spolu zapojili do úvodnom otváracom ceremoniáli. Koľko sme darovali núdznym?

Spoločne sme vyzbierali okolo 500 kilogramov šatstva. Jednorázová zbierka, ktorú sme zorganizovali v spolupráci so Spišskou katolíckou charitou, bola súčasťou programu úvodného dňa nášho P15. Všetky vyzbierané veci, ktoré ste priniesli zo svojich domov, ostanú v regióne, v ktorom sa vyzbierali. Prevzali ich od nás zamestnanci charity, ktorí ich previezli do svojich skladových priestorov, odkiaľ budú v nasledujúcich dňoch triedené a distribuované ďalej. Určené budú pre farské charity, ľuďom bez domova, chorým, sociálne odkázaným ľuďom a rodinám. Na zbierke spolupracovali viaceré naše dobrovoľnícke tímy P15. Ďakujeme, že ste boli tak štedrí! 


"P15 nadväzuje na Svetové dni mládeže (SDM), na ktoré sa vždy duchovne pripravujeme určitý čas. Už pred dvomi rokmi nám pápež František určil témy najbližších rokov. Tento raz vychádzajú z tém blahoslavenstiev, ktoré podľa pápeža predstavujú konkrétny životný program pre mladých ľudí. Ide o etapu duchovnej prípravy, ktorá smeruje k spoločnému budúcoročnému stretnutiu na SDM v Krakove. Práve dnes sa vraciame k prvej z troch tém Svätého Otca Františka. Je to blahoslavenstvo "Blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je nebeské kráľovstvo". Touto zbierkou sa chceme podeliť s núdznymi a tými, čo to potrebujú," vysvetľuje zrod myšlienky zbierky šatstva režisér P15 Pavol Danko. "Tešíme sa, že v spolupráci so Spišskou katolíckou charitou odovzdáme svoj diel pomoci – tým, ktorí to najviac potrebujú - núdznym," dodáva Danko.

Do zbierky sa mohol zapojiť každý účastník P15. Cieľom bolo, aby na určené miesto priniesli jeden kus oblečenia. S pomocou štipcov ho potom zavesili na šnúry, ktoré nainštalovali dobrovoľníci P15 na Nábreží Jána Pavla II. Celkovo natiahli 2 650 metrov špagátov a šnúr. Zbierka sa uskutočnila po úvodnom otváracom ceremoniáli, mladí sa do nej zapojili v symbolickom sprievode s krížom Svetových dní mládeže do Konkatedrály Sedembolestnej Panny Márie. "Vyzbierali sme 36 plných vriec šatstva. Odhadom môžeme povedať, že ide približne o pol tony. K tomu môžeme pridať rôzne súkromné dary od jednotlivcov. Prinášali všetko, napríklad tričká, košele, nohavice, mikiny, bundy i čisto nové veci," hovorí Ján Regeci zo Spišskej katolíckej charity. "Oceňujeme takúto formu zorganizovania zbierky šatstva. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do jej prípravy a špeciálne ďakujeme všetkým, ktorí do nej aktívne prispeli," dodáva Regeci.

Komunikačný tím P15