blog - slovensky

Pokoj: pozdrav a dar

V noci zo soboty na nedeľu bola divoká búrka. Takú si v Albánsku nepamätám. Lialo ako z krhly, fara sa triasla pri každom hrome a daktorý zablúdený blesk mi úspešne odpálil modem. Náročné ráno po krátkej noci bolo už menej upršané, miestami bolo dokonca vidieť hviezdy. Keď sme sadali do autobusov, Slnko bolo ešte kdesi za humnami v perinách. Tirana bola na nepoznanie. Nedeľa ráno a všade národa... Premávka ako nikdy... Však Pápeža tu nemáme každý deň...
Узнать больше О Pokoj: pozdrav a dar »

„Trochu si odpočiňte“ (Mk 6,31)

Poznáte to. Sú chvíle, niekedy celé dni, keď nevieme, čo skôr. Horia termíny, zadané úlohy sa stíhajú len s odretými ušami, výsledky nenapĺňajú očakávania a k tomu všetkému akoby dochádzala chuť niečo robiť. Už len vydržať. Už len pár hodín do konca služby či pracovnej doby. Ešte trošku a bude víkend. Alebo prázdniny. Alebo dovolenka. Jednoducho koniec. Čas, keď sa konečne zastaví kolotoč. Aspoň na chvíľku.
Узнать больше О „Trochu si odpočiňte“ (Mk 6,31) »

Naplnené očakávanie

Každý, kto vyrastal v rodine vie, ako očakávanie narodenia dieťaťa zmení celý jej chod. Zrazu sa všetko točí len okolo toho človiečika, ktorý sa má narodiť. Akosi prirodzene idú do úzadia všetky ostatné veci. Nie preto, že by boli nedôležité. Jednoducho preto, že nás bude v rodine o jedného viac. A to mení naozaj všetko. Miesto v dome, naše vzájomné vzťahy, ktoré budú obohatené o ďalšieho člena rodiny, mení sa ekonomická situácia… Všetko.
Узнать больше О Naplnené očakávanie »

Ako deti

Vždy nad nimi žasnem a čím viac času s nimi trávim, tým viac spoznávam, prečo z Ježišových úst znie: „Ak sa neobrátite a nebudete ako deti, nevojdete do nebeského kráľovstva“ (Mt 18,3).
Узнать больше О Ako deti »

Zatiaľ asi ešte nie...

Môj posledný blog bol o zážitku zo stopovania. Na ceste ostanem aj teraz, pretože cestovanie ku mne akosi patrí. Rád spoznávam nové miesta a rovnako rád sa vraciam na staré známe… To sa často dotýka srdca lepšie, ako dobré víno.
Узнать больше О Zatiaľ asi ešte nie... »

Dva svety

Rád brávam stopárov. Aj preto, že som kedysi dosť cestoval práve týmto najlacnejším spôsobom. Teraz už menej, ale predsa sa občas pritrafí...
Узнать больше О Dva svety »

Otcova sláva

„Osláv svojho Syna, aby Syn oslávil teba.“
Узнать больше О Otcova sláva »

A Svetlo vo tmách svieti

Naše slovenské slovo „Vianoce“ pochádza zo spojenia latinských slov via a nox, teda cesta a noc. Slávenie Vianoc akoby bolo pokračovaním adventu, času očakávania, v ktorom nás Pán pozýva bdieť a tak očakávať jeho príchod, ktorý nastáva práve teraz. V tomto „teraz“ Vianoc, v tejto noci nám už svieti pravé Svetlo, ktoré prišlo na svet (por. Jn 1,9).
Узнать больше О A Svetlo vo tmách svieti »

otec Ernest

Narodil sa na sviatok sv. Lukáša v roku 1928 v Troshane v Albánsku.
Узнать больше О otec Ernest »

Tebe slovenská spieva (?) krajina...

15. septembra bol štátny sviatok. Niekto možno ani nevedel prečo a len zaregistroval predĺžený víkend. Započul som aj výroky ako: „Je nejaká Sedembolestná či čo zasa.“ Nuž, hej, oslávili sme sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.
Узнать больше О Tebe slovenská spieva (?) krajina... »

Nebudem voliť

Tak sa stalo, že odkedy mám volebné právo, bude to prvýkrát, čo nepôjdem voliť. Vysvetlím...
Узнать больше О Nebudem voliť »

O crux, ave spes unica!

Keď bol sv. Ján Pavol II. pred trinástimi rokmi v Petržalke na Sviatok povýšenia sv. Kríža, viackrát zopakoval: „O crux, ave spes unica! – Zdrav buď, kríž, nádej jediná!“
Узнать больше О O crux, ave spes unica! »

Naučme sa čakať

Čakanie na autobus či vlak, na výplatu, na telefonát, mail, už asi menej na list. Život je plný čakania... V rade pri pokladni či na výsledok skúšky. Čakanie je nevyhnutnou súčasťou každého dňa. A predsa je to niečo, čo stále viac zabúdame a v dnešnom uponáhľanom svete možno... možno aj odmietame.
Узнать больше О Naučme sa čakať »

Nie je mi to jedno!

Som presvedčený, že nám nemôže byť jedno, čo sa okolo nás deje. Bez ohľadu na to, či je to v Paríži, Kábule, Kyjeve, Irkutsku, Kapskom Meste alebo v Hornej Maríkovej. Proste nám to nemôže byť jedno!
Узнать больше О Nie je mi to jedno! »

Na nezaplatenie

Korupcia na školách v Albánsku je desivá. V niektorých prípadoch študenti na skúšku prichádzajú s obálkou, lebo vedia, že ak obálka nebude súčasťou testu, tak zápis do indexu nebude súčasťou skúšky...
Узнать больше О Na nezaplatenie »

Také jednoduché...

Občas sa zamýšľam nad tým, aký je rozdiel medzi tým, keď je niečo ľahké a keď je niečo jednoduché.
Узнать больше О Také jednoduché... »

Výzva

Sestry Služobníčky Najsvätejšej Eucharistie z Iraku posielajú toto posolstvo (preklad trošku kostrbatý, ale zmysel dáva) :
Узнать больше О Výzva »

Vstať s Ježišom a Máriou

Myšlienky Pápeža Františka z Filipín v mojom náhlivom preklade...
Узнать больше О Vstať s Ježišom a Máriou »

Svätý Ignác (o referende?)

Neviem. Ale o rodine určite. A tak... v týchto dňoch... áno, aj o referende. Aspoň mi to tak príde... Aha, úryvok z jeho Listu Efezanom, ktorého časť v týchto dňoch nachádzame v Liturgii hodín:
Узнать больше О Svätý Ignác (o referende?) »

Zasvätenie

O zasvätení, jeho rozpoznaní, odvahe risknúť ho a vernosti v jeho prežívaní by sa dalo písať veľa, veľmi veľa. A vlastne... Teraz, v Roku zasväteného života sa aj píše. Preto sa obmedzím len na pár myšlienok.
Узнать больше О Zasvätenie »

Colnica

Prechádzal som cez hranice... Na vstupe do Macedónska si colník všimol kríž, ktorý mám zavesený na krku. Doklady ho zrazu nezaujímali.
Узнать больше О Colnica »

Obyčajný deň

Zvoní budík a mňa čaká ďalší obyčajný deň. Obyčajný preto, lebo som si akosi zvykol, že „obyčajný“ deň je taký, ktorý je neopakovateľne odlišný od všetkých iných; deň plný očakávania neočakávaného a zvratov, ktoré vie napísať len život. Zvratov, za aké by sa nemusel hanbiť ani pán Andersen.
Узнать больше О Obyčajný deň »

Posledná noc

Vedel som, že bude náročná, že bude dlhá a krátka zároveň. Dlhá, lebo ma bude obchádzať spánok a krátka z toho istého dôvodu – že toho veľa nenaspím. Ale že sa počas nej stane, čo sa stalo, to som naozaj nečakal.
Узнать больше О Posledná noc »

tvoj nikto

nikto, lebo...
Узнать больше О tvoj nikto »

Za všetko...

Pred týždňom som po chválach povedal mojim mladým, že ma prekladajú. Ťažko sa nám v ten večer lúčilo a nebolo to bez sĺz.
Узнать больше О Za všetko... »
Показывается результатов: 1 - 25 из 104.
Предметов на странице 25
из 5